Ezeket látta már?

Valóban megszakadhat a szív - ezek a tünetek jelzik

szív megszakad megtört szindróma stressz

A megtört szív szindróma egy létező jelenség, mely főleg a nőket érinti.

"Megszakad a szívem" - gyakran mondjuk, amikor valamilyen nagyobb bánat ér minket. Ilyenkor ezt persze nem szó szerint érjük, csupán így fejezzük ki szomorúságunkat. Pedig valóban létezik ilyen állapot, melyet megtört szív szindrómának, orvosi nyelven stressz okozta kardiomiopátiának hívnak.

Mi az a megtört szív szindróma?

Az állapotot a bal kamra - szív fő pumpáló kamrájának- gyengülése jellemzi. A problémát általában valamilyen súlyos érzelmi vagy fizikai stressz okozza, például egy szeretett személy elvesztése, súlyos baleset, rossz hír. Az esetek többségében ez egy reverzibilis, rövid távú jelenség, melynek háttere egyelőre nem teljesen ismert. A kutatók jelenleg úgy vélik, hogy egy megterhelő esemény során a szervezet stresszhormonokat, többek között adrenalint bocsát ki. Ez a szívbe vezető artériák szűkülését okozhatja, ami csökkenti a szív véráramlását. Az adrenalin a szívsejtekhez is kötődhet, ami miatt nagy mennyiségű kalcium kerülhet ide, mely megnehezítheti a szív normál működését.

Könnyű összekeverni a szívinfarktussal

Bár az állapot veszélytelen, ám nagy riadalmat kelthet, mivel igen könnyű összekeverni a szívinfarktussal (melyet szintén provokálhat a stressz). Tüneteik lényegében megegyeznek: mellkasi fájdalom, a szabálytalan szívverés, légszomj. Olykor alacsony vérnyomás, ájulás is jelentkezhet. A panaszok közvetlenül a stresszes esemény után lépnek fel (általában perceken belül, ritkábban pár óra is eltelhet). A szívinfarktustól az különbözteti meg, hogy a megtört szív szindróma esetén a koszorúerek nem záródnak el és általában nincs maradandó szívkárosodása sem. A beteg jellemzően gyorsan és teljes mértékben felépül.

Nőknél gyakoribb

A megtört szív szindróma az 50 év feletti nőknél gyakoribb állapot. Nem is kicsit, hiszen náluk több mint 10-szer magasabb az állapot előfordulása. Ez összefüggésben lehet a menopauza során bekövetkező változásokkal, valamint az ekkor tapasztalható rosszabb stressztűrő képességgel és hangulatingadozásokkal.

Ilyen vizsgálatok szükségesek

Nagyon fontos, hogy amikor a tüneteket tapasztalja, mindenképp forduljon orvoshoz, hogy ki lehessen zárni a szívinfarktus meglétét. Ehhez EKG-ra, angiográfiára, szív ultrahangra, katéterezésre van szükség, de indokolt lehet még a tüdőröntgen/szív MRI vizsgálat is.

Amennyiben bebizonyosodik az, hogy a panaszokat megtört szív szindróma okozta, úgy bétablokkolók, az ACE-gátlók, vízhajtók, illetve aszpirin szedését rendelheti el az orvos, mely csökkenti a tüneteket és megelőzi az állapot ismételt kialakulását. A betegek jellemzően néhány nap vagy héttel után teljesen felépülnek, ám az alacsony energiaszint még hónapokig jelen lehet.

Összegzés

  • A megtört szív szindróma jellemzően a nőket érintő állapot.
  • Orvosi neve stressz okozta kardiomiopátia.
  • Általában súlyos érzelmi vagy fizikai stressz okozza.
  • Tünetei hasonlítanak a szívinfarktuséra.
  • Az állapot csupán átmeneti.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Csendes szívinfarktus - gyomorégéshez hasonló érzés is kísérheti

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

mellkasi fájdalom

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához