Ezeket látta már?

Selye János, a stresszelmélet atyja

Betegségek
2009. február 25. 12:35
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A stresszelméletet Selye János (Hans Selye) dolgozta ki. Selye Bécsben született, 1907-ben, még az Osztrák-Magyar Monarchia idején. Már korai orvosegyetemi éveiben, 1926 körül kezdett foglalkozni a később stressznek nevezett teóriával, pontosabban azzal, hogyan hatnak az emberi szervezetre a sérülések és betegségek, és az ember hogyan tud ezekkel megküzdeni. Felismerte, hogy a különböző betegségekben szenvedő betegek számos hasonló tünetet is produkálnak. Így azt feltételezte, hogy ezek a tüneti hasonlóságok a szervezet egyfajta általános válaszát képezik a betegségekkel szemben. Ezt a tünetegyüttest nevezte el stressz-szindrómának, másnéven GAS-nak (generális, azaz általános adaptációs szindrómának). A GAS (általános adaptációs szindróma)

selye-d000000F6e4bc8b8738aa

Forrás: EgészségKalauz


A GAS alapját állatkísérletes eredmény képezte: egerekbe különböző szervkivonatokat injekciózott. Azt várta, hogy egy új hormon nyomára bukkanhat így. Ezzel ellentétben, az egereken a különböző szervkivonatok érdekes módon hasonló válaszreakciót mutattak: a mellékvesekéreg duzzanata, a csecsemőmirigy sorvadása, gyomor- és nyombélfekély. Ezek az észlelések, párhuzamosan azzal, hogy különböző betegségekben szenvedő betegeken is számos hasonló tünet jelentkezik, vezettek a "noxa" (káros) hatás, (általában) káros anyagok teóriájához. Ezt a káros hatást nevezte később stressznek, amely később ezen a néven volnult be az orvostudományba.

Selye fedezte fel és írta le, hogy a stressz különbözik más válaszreakcióktól, létezik negatív és pozitív formája is (distressz ill. eustressz). A szervezetben a hipotalamusz-hipofízis-mellékvese "tengely" küzd meg a stresszel. Rámutatott a vészreakció (alarm-reakció), a rezisztens, és a kifáradásos (exhaustiv) állapotok létezésére is. A későbbiekben kidolgozta a stressz-rezisztencia és stressz-energia fogalmát.

Selye egész életét, tudományos pályáját a stresszelmélet részletes kidolgozásának szentelte. Több, mint 30 könyv és 1500 tudományos közlemény született e munkásságból. Magyar nyelven is megjelent kötetei: "Stressz distressz nélkül" és "Életünk és a stressz". Tanulmányai e téren annyira impresszívek voltak, hogy sok szerző az orvoslás Einsteinje-ként hivatkozott rá...

Mint belgyógyász-endokrinológus professzor, számos kitüntetésben részesült e területen végzett úttörő munkájáért. Az Université de Montreal Kísérletes Belgyógyászati és Sebészeti Intézetét vezette több évtizeden át. 1982-ben e városban hunyt el.

források: Wikipédia, dushkin.com, stresscanada.org

kép forrása: www.felvidek.hu

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# pszichés betegségek # Stressz

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés