Ezeket látta már?

Társaságban könnyebben elviselhető a stressz - új kutatás

stressz, szorongás, depresszió, ingerlékenység

Egy új kutatás rávilágított, hogy könnyebben kezelhető a stressz, ha nem vagyunk egyedül.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt arról, hogy a stressz csökkentésében milyen szerepe van a társaságnak:

"A csörgőkígyók is jobban bírják a stresszt ha van társaságuk - hüllőknél elsőként mutatta ki egy vizsgálat ezt a társas támogatásnak, szociális puffernek nevezett hatást, amit madaraknál és emlősöknél régebb óta ismernek. Vadon élő, befogott kígyókat tettek sötét, lezárt vödörbe vagy egyedül, vagy egy kígyó kolléga méretű kötéllel, vagy egy másik kígyóval. Amikor zavarni kezdték a kísérleti kígyót, csak akkor vert lassabban a szíve, azaz volt alacsonyabb a stressz, ha másik kígyó volt mellette. Most olyan kísérleteket is végeznek majd, amikor a kígyók nagyobb térben vannak, azaz látják egymást de nincsenek fizikai érintkezésben, illetve, hogy számít-e a korábbról datált ismerettségük."

A tartós stressz depresszióhoz is vezethet, aminek vannak figyelmeztető jelei. Ha rosszabb passzban vagyunk, vagy lehangoltnak érezzük magunkat, könnyedén kimondjuk, hogy depressziósak vagyunk. Ám az átmeneti rosszkedv még nem jelenti azt, hogy kedélybetegek lettünk. A hangulatzavar tünetei nem csupán átmenetiek, hanem hosszabb ideig fennállnak. Akkor gyanakodjunk depresszióra, ha úgy érezzük, tartósan nem tudunk semminek sem örülni. Azok a dolgok sem csalnak mosolyt az arcunkra, amelyek korábban jó érzéssel töltöttek el.

Csökkenhet a libidónk, és jóval kevesebb érdeklődést mutathatunk a szex iránt. Szomorúnak és reményvesztettnek érezhetjük magunkat, és akár sírógörcsökkel is küzdhetünk. Elveszíthetjük az önbizalmunkat, és olyan múltbéli dolgokon rágódhatunk, amelyek mások számára jelentéktelennek tűnhetnek. Alvászavarok gyötörhetnek, és koncentrálási nehézségeink lehetnek. Nyúzottnak és kimerültnek érezhetjük magunkat, szinte semmire sincs energiánk. A kedélybetegség tünetei másként jelenhetnek meg a nőknél és másként a férfiaknál. Míg a nők inkább lehangoltak lesznek, begubóznak és múltbéli eseményeken rágódnak, addig a férfiak agresszívabbá és ingerlékenyebbé válhatnak.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Szorongás, stressz és alvászavar ellen ezeket a gyógynövényeket vesse be

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#depresszió

Forrás: Egészségügyi szakirodalmi tallózó
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához