Stressz: a nők bírják nehezebben, vagy a férfiak?
Stresszt, szorongást máshogy tűrik a nők és a férfiak. Kiderült, melyik nem viseli nehezebben.
Egy kutatócsoport bizonyítékot talált arra, hogy a hím patkányoknál egy fehérje szabályozza, és lecsökkenti az agyba jutó stresszjeleket – ez a fehérje viszont a nőstényekben nem található meg. Arra is rájöttek, hogy egy másik fehérje, ami a stressz-jelzéseket felerősíti, a nőstényekben sokkal hatékonyabb.
Stressz kezelése nőknél és férfiaknál
Debra Bangasser, a Philadelphiai Gyermekkórház munkatársa és kollégái szerint ha ezt a különbséget az emberi szervezetben is kimutatják, akkor olyan gyógyszeres kezelés alakítható ki, ami a nemek közti molekuláris stresszfolyamatok különbségeire koncentrál.
A beazonosított fehérje-különbségek oka az, hogy a hím és a nőstény patkányok agyában különbözőképpen választódik ki az úgynevezett kortikotropin-felszabadító hormon (CRF). A CRF az a hormon, amivel a szervezet a stressz hatására válaszol.
Stresszhormon: érdekes kutatási eredmények
Amikor a patkányokba CRF-t fecskendeztek, a nőstényeknél ugyanakkora adag nagyobb izgalmat váltott ki, mint a hímeknél. A kutatók szerint ennek oka egy fehérje, ami mindkét nemnél jelen van, de a nőstény a CRF-t jobban megköti. Ez okozhatja, hogy a nőstények érzékenyebbek a stresszel szemben.
A hím patkányok azért is kezelik jobban a stresszt, mert szervezetükben egy másik fehérje is jelen van, ami a nőstényekből viszont hiányzik. Ez a fehérje a hímeknél visszaszorítja azoknak a sejtmembrán receptoroknak a számát, amik a CRF-t megkötik, így nem csökkentik a CRF jótékony hatását a stresszel szemben.
Olvasta már?
- 13 betegség, amit a stressz okozhat
- Magas pulzus: éjjel miért dobog hevesen a szívem? A kardiológus válaszol
- Bedobbanó szív, hátfájás, reflux: így jelzi a testünk, ha túl sok a stressz
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!