Ezeket látta már?

Sok rossz hírt olvas? Komoly egészségügyi gondokat is okozhat

Ukrajna, háború, stressz, szorongás

A negatív hírek folyamatos olvasása komoly testi és lelki problémákhoz vezethet egy tanulmány szerint.

A megkérdezett mintegy 1100 ember 16,5 százaléka mutatta a "súlyosan problémás" hírfogyasztás jeleit, ami nagyobb stresszhez, szorongáshoz és az egészségi állapot romlásához vezet. A súlyosan problematikus hírfogyasztás jeleit mutatók 74 százaléka számolt be mentális és 61 százaléka testi problémákról - idézte a brit The Guardian hírportálja a Health Communication tudományos lapban megjelent kutatást.

24 órás hírkövetés: szorongást okozhat

Bryan McLaughlin egyetemi docens, a tanulmány vezető szerzője, a Texasi Műszaki Egyetem kutatója szerint a 24 órás hírkövetés egyes emberekben "állandó készültségi állapotot" idézhet elő, ami miatt a világ "sötét és veszélyes helynek" tűnik.

"Ezeknél az embereknél ördögi kör alakulhat ki, amelyben ahelyett, hogy kikapcsolódnának, még jobban belemerülnek, megszállottan figyelik a híreket, éjjel-nappal frissítéseket keresnek, hogy enyhítsék szorongásukat" - tette hozzá a szerző.

A megkérdezettek mintegy 27,3 százaléka "mérsékelten problémás" hírfogyasztó, 27,5 százalékukat minimálisan befolyásolta az olvasott hír, 28,7 százalékuk pedig nem tapasztalt semmilyen problémát. Azok a válaszadók, akik nehezen tudnak elszakadni az elolvasott negatív hírektől, magas pontszámot értek el a kutatók által felsorolt öt problémás hírfogyasztási dimenzióban: elmerülnek a hírek tartalmában, a hírekkel kapcsolatos gondolatokkal vannak elfoglalva, több hír fogyasztásával próbálják csökkenteni a szorongást, nehezen tudják elkerülni a híreket, és a hírfogyasztás zavarja a mindennapi életüket.

"Számítottunk arra, hogy a megkérdezettek jelentős részénél tapasztaljuk a problémás hírfogyasztás jeleit, az azonban meglepett bennünket, hogy 17 százalékuk szenved a legsúlyosabb tünetektől" - mondta McLaughlin, aki szerint a probléma nagyobb mértékű, mint gondolták.

A közösségi média hatása

Egy másik kutatás szerint a közösségi média is hatással lehet a mentális egészségre. Javulhat az általános közérzet, és csökkenhetnek a depresszió és a szorongás tünetei is, ha nem lógunk állandóan a közösségi média tartalmain. A kutatást a Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking tudományos folyóiratban publikálták, amit a Bath-i Egyetem kutatócsoportja végzett.

A reprezentatív kutatásban a résztvevők mintegy 9 órát szabadítottak fel a hetükből, amelyet egyébként az Instagram, a Facebook, a Twitter és a TikTok görgetésével töltöttek volna. 1 hét után arról számoltak be, hogy a kontrollcsoporthoz képest (akik továbbra is ugyanúgy falták a tartalmakat) jelentős javulást tapasztaltak azok körében, akik kevesebbet görgettek.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ha szívbeteg, vagy gyógyszereket szed, legyen óvatos ezzel a gyógynövénnyel!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

depresszió

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához