Poszttraumás stressz: ezért alakul ki könnyebben nőknél
Genetikai és hormonális okok egyaránt szerepet játszanak abban, hogy a nőknél nagyobb poszttraumás stressz szindróma kialakulásának esélye.
Az American Journal of Psychiatry folyóiratban jelent meg a Virginia Commonwealth University kutatóinak cikke, amelyben a világ legnagyobb elemszámú poszttraumás stressz szindróma (PTSD) vizsgálatának eredményeit mutatták be, ikerpárok bevonásával. A kutatás hátterében az a megfigyelés állt, hogy a nőknél kétszer nagyobb valószínűséggel alakul ki poszttraumás stressz szindróma, mint a férfiaknál, ám a jelenség hátterében álló tényezők eddig nagyrészt tisztázatlanok maradtak. A kutatás fő eredménye, hogy a férfiakhoz képest a nőknél magasabb a betegség kialakulásának genetikai kockázata.
A kutatók több mint 16 ezer ikerpár és 376 ezer testvérpár egészségügyi adatait elemezték, és megállapították, hogy a PTSD öröklődési valószínűsége 7%-kal magasabb a nőknél (35,4%), mint a férfiaknál (28,6%). Kiderült, hogy a PTSD genetikai kockázatát hordozó gének eltérőek a két nemnél.
Eredményeik új stratégiákat sugallnak a PTSD megelőzésére és kezelésére, különösen a nők esetében, valamint segíthetnek a mentális egészséggel kapcsolatos stigmák csökkentésében. Ananda B. Amstadter, a tanulmány első szerzője szerint a kutatás megmutatta, hogy a PTSD genetikai kockázata a nők esetében magasabb, függetlenül a trauma típusától vagy a környezeti tényezőktől.
“A nőknél magasabb a PTSD kialakulásának kockázata, mint a férfiaknál, még akkor is, ha a trauma típusát, a jövedelmi szintet, a társadalmi támogatást és más környezeti tényezőket is kiigazítjuk. Az ennek okára vonatkozó elméletek némelyike őszintén szólva nem túl méltányos a nőkkel szemben, például a nemi különbséget gyengeségnek vagy a megküzdési képesség hiányának tulajdonítják” - nyilatkozta Ananda B. Amstadter a tanulmány első szerzője. “Úgy gondolom, hogy ez a tanulmány segíthet annak megértésében, feltárásában, hogy a PTSD-hajlamnak öröklődő kockázati elemei vannak, és hogy ez a genetikai kockázat a nők esetében magasabb” – tette hozzá a kutató.
A világ népességének közel 70%-a legalább egy traumatikus eseményt él át élete során, például fizikai vagy szexuális jellegű támadást, gépjárműbalesetet, háborút vagy természeti katasztrófát. A traumának kitett személyek mintegy 6%-ánál alakul ki PTSD. Amstadter kutatásai azoknak a körülményeknek a megértésére összpontosítanak, amelyek növelhetik vagy csökkenthetik a PTSD kialakulásának kockázatát, különös tekintettel a kockázatot befolyásoló genetikai háttérre.
“Ha a PTSD-hajlam tényezőit együttesen egy tortadiagramként képzeljük el, pontosabb képet kaphatunk az egyes tényezők szerepéről és a befolyásuk mértékéről. A kockázat egy részét befolyásolja a személy környezete, például a felnőtté válás során szerzett tapasztalatok. Másrészt a kockázat egy részét befolyásolják a szülőktől örökölt genetikai adottságok is” – magyarázta Ananda B. Amstadter a tanulmány szerzője.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!