Ezeket látta már?

Új kutatás: ezzel az egyszerű módszerrel megszabadulhat a depressziótól

mi jó depresszió szorongás ellen

A depresszió világszerte a munkaképtelenség, csökkent munkavégző képesség, valamint a rokkantság vezető okai közé tartozik, és számos agyi és pszichológiai folyamat zavarát okozza, beleértve a tanulás és a memória romlását.

Az testedzés gyulladáscsökkentő, dopaminátvitel és motivációt javító hatású. A fizikai aktivitás, különösen az aerob edzés, bizonyítottan enyhíti a depressziós tüneteket, de ennek pontos mechanizmusai eddig kevéssé voltak ismertek.

Antidepresszáns hatás

A Translational Psychiatry folyóiratban megjelent tanulmányban a University College London kutatói egy új elméletet javasoltak a testmozgás antidepresszáns hatásainak megértéséhez. Szerintük a motiváció kulcsszerepet játszik ebben a folyamatban, amely fontos lehet a depresszió számos tünetének, például az anhedónia (rossz hangulat, örömérzet csökkenése), az alacsony energiaszint és az "agyi köd" enyhítésében.

A kutatók egy átfogó irodalmi áttekintés során összegezték azokat a kutatásokat, amelyek a depresszió mechanizmusait vizsgálták embereken és állatokon, és arra jutottak, hogy a depresszió, különösen az anhedónia, szoros kapcsolatban áll a fokozott gyulladással (amelyet az immunrendszer vált ki), valamint a dopaminátvitel zavarát is okozza. Ezek a biológiai változások fontos szerepet játszhatnak a motiváció megváltozásában, különösen a fizikai és szellemi erőfeszítésekre való alacsonyabb hajlandóságban. A testmozgás azonban csökkenti a gyulladást, javítja a dopaminátvitelt, és növeli a motivációt, ami valószínűleg a legfőbb oka annak, hogy a testmozgás miért rendelkezik antidepresszáns hatással.

A tanulmány vezető szerzője, Dr. Emily Hird, így fogalmazott: "Az aerob testmozgás antidepresszáns hatását randomizált, kontrollált vizsgálatok egyértelműen bizonyították, de a mechanizmusok pontos feltárása még nem történt meg. Ennek oka lehet, hogy valószínűleg több biológiai és pszichológiai folyamat is szerepet játszik. Például a testmozgás pozitív hatása a gyulladásra, a dopaminra és a jutalom feldolgozására mellett csökkenti az oxidatív stresszt, valamint javítja az önértékelést és az önhatékonyságot. A mi elméletünk szerint a testmozgás - különösen az aerob tevékenységek - csökkenti a gyulladást és javítja a dopaminátvitelt, ami fokozza az erőfeszítésekre való hajlandóságot, és általánosságban növeli a motivációt."

Mi akadályozhatja testmozgást?

A kutatók remélik, hogy a testmozgás depressziócsökkentő hatásainak pontos megértése új kezelési stratégiák, például személyre szabott edzésprogramok kidolgozásához vezethet.

A kutatók szerint további vizsgálatokra van szükség, amelyek nagy mintaszámú, randomizált, kontrollált kísérletek során vizsgálják a testmozgás antidepresszáns hatását, miközben mérik a gyulladásra, a dopaminátvitelre és a motivációra gyakorolt hatását. Ugyanilyen fontos lenne feltárni azokat a tényezőket is, amelyek akadályozhatják a rendszeres testmozgást.

“A testmozgást akadályozó faktorok kezelése - különösen a depresszióban szenvedő betegek esetében - kulcsfontosságú, mivel a rendszeres testmozgás enyhítheti a tüneteket, javíthatja a hangulatot és elindíthatja a betegeket a gyógyulás felé vezető úton. Ennek részeként pedig olyan stratégiákat kellene kidolgozni, amelyek testmozgásra ösztönöznek” - összegzett Dr. Hird.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Alvászavarok és depresszió: erre a 7 tünetre figyeljen!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

depresszió

Forrás: otszonline
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához