Folyton rágja a körmeit? Ennek a rossz szokásnak komoly következménye lehet
A körömrágás nemcsak esztétikai problémákat okozhat, hanem az egészségünket is károsíthatja! Lássuk, hogyan.
A kezünkön, körmeinken megszámlálhatatlanul sok kórokozó található, és ezek körömrágáskor igen könnyen a szánkba kerülhetnek, ezzel pedig a sokszorosára növelhetjük a különböző betegségekkel való fertőződés esélyét. Különösen veszélyes lehet a körömrágás azoknál, akik ritkábban mosnak kezet, vagy akik környezetében gyakoribbak a fertőző betegségek: éppen ezért, a körmüket rágó gyermekek akár kétszer-háromszor annyit lehetnek betegek, mint akik nem rágják a körmüket.
Mit tud okozni egy "ártalmatlan" körömrágás?
A kórokozók a szájból az emésztőrendszer további traktusaiba is bekerülhetnek, és növelhetik a gyomor- és bélrendszeri panaszok, például a hasfájás és a hasmenés rizikóját is.
A baktériumok "útja" azonban nem egyirányú. A körömrágás során apró sérülések keletkezhetnek az ujjunkon, például a körömágynál, és ezeken keresztül a szájban található baktériumok, gombák könnyen megfertőzhetik a bőrt.
Ennek a tünete az érintett terület duzzanata, kipirosodása, fájdalma lehet, a sebből ráadásul genny is ürülhet. Minél többet rágja valaki a körmét (esetleg a köröm melletti bőrt), annál nehezebben gyógyulhatnak ezek a sebek és annál nagyobb az újrafertőződés esélye.
A körömrágás idővel a fogainkat is tönkreteszi, sőt még ínyproblémákat is okozhat. A körmüket rágó emberek foga könnyebben sérülhet (például letörhetnek belőle darabkák), de az ínyükön is kialakulhatnak olyan sebek, amelyek elfertőződhetnek, és fájdalmas ínygyulladást is okozhatnak. Az ínybetegség szövődménye pedig akár a fog meglazulása, sőt elvesztése is lehet.
Nemcsak a fertőző betegségek vagy a fog- és ínyproblémák miatt érdemes foglalkozni a körömrágással (illetve az arról való leszokással): sok embernél a körömrágás a felfokozott érzelmi állapot jele. A körmüket rágó emberek egy része éppen azért "nyúl" ehhez a megnyugtatónak tartott tevékenységhez, mert ideges, szorong vagy stresszes, vagyis, a körömrágás nagyszerűen jelezheti, hogy épp nem vagyunk a legjobb lelki állapotban.
A stressz, illetve a szorongás növelheti (többek között) a súlyos krónikus betegségek, a magas vérnyomás, az alvászavarok, a szív- és érrendszeri problémák, az elhízás kockázatát. Ha tehát azt vesszük észre magunkon, hogy a korábbinál többet rágjuk a körmünket, ne csak azon gondolkodjunk el, hogy miként tudnánk megszabadulni ettől a rossz szokástól, hanem azon is, milyen esemény válthatta ki, hogy idegesebbek vagyunk!
A körmünk állapota az egészségünkről is árulkodik. Olvasson tovább!
Mégsem ártalmas annyira a körömrágás?
Bár a körömrágásnak jó néhány hátránya van, időnként előnye is lehet. Egy nemzetközi kutatócsoport szerint azoknál a gyerekeknél, akik szopják az ujjukat vagy rágják a körmüket, ritkábbak lehetnek az allergiás megbetegedések.
A Pediatrics című szaklapban megjelent tanulmány szerzői úgy gondolják, ennek a hátterében az áll, hogy a gyermekek immunrendszere erősödhet, ha "találkoznak" bizonyos mikrobákkal. Ezért lehet kevesebb allergiás azok között, akiknek a családjában kisállatok vannak, vagy akik tanyán, állatok között élnek.
"Természetesen, ez nem azt jelenti, hogy bárkit rá akarnánk beszélni a körömrágásra, sem pedig azt, hogy ezeket a szokásokat bátorítani kellene" - mondta Malcolm Sears professzor, a tanulmány egyik vezető szerzője.
Összegzés
- A körömrágás nemcsak esztétikai problémákat okoz, de egészségügyi kockázatokkal is jár.
- Körömrágáskor könnyen a szánkba kerülhetnek bizonyos kórokozók, növelve a betegségfertőzés esélyét.
- Körömrágás idővel fog- és ínyproblémákat, sőt akár súlyos krónikus betegségeket is okozhat.
- A körömrágás gyakran az idegesség, szorongás vagy stressz jele.
- A körömrágásnak a nemzetközi kutatások szerint jó oldala is lehet: azoknál a gyerekeknél, akik szopják az ujjukat vagy rágják a körmüket, ritkábbak az allergiás megbetegedések.
Olvasta már?
- Így betegíti meg a hormonrendszerét a stressz az endokrinológus szerint
- Innen tudhatja, ha a hátfájást a stressz okozza!
- 13 betegség, ami stressz miatt is kialakulhat
- Tartós stressz: így befolyásolhatja a szív egészségét
- Így gyengíti az immunrendszert és növeli a rák kockázatát a stressz
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!