Ezeket látta már?

Ismer depresszióban szenvedőt? Nem mindegy, hogyan viselkedik vele!

shutterstock 1610471719

A depresszió az egyik leggyakoribb pszichés betegség, egyes felmérések szerint közel minden ötödik ember szenved ebben a mentális betegségben.

Felmérések szerint egyre többen küzdenek a depresszióval, és minden nyolcadik eset a súlyos kategóriába tartozik - állapította meg a National Alliance on Mental Illness (Országos Mentális Betegségek Szövetsége). A betegségnek egyrészt genetikai, másrészt környezeti okai vannak.

Nem elég, ha tudomásul vesszük, hogy valakinek depressziója van, de azt is érdemes elsajátítani, hogyan kell beszélni vele erről. Nehéz megfogalmazni a helyes mondanivalót az adott pillanatban, ezért jó ötlet megtervezni, hogy ezzel is támogató segítséget nyújtsunk.

Ne beszéljünk a depresszióról!

Érdemes kikérni mentális egészségügyi szakértő tanácsát arról, hogy a betegségben szenvedőknek mit lehet elmondani, és milyen témát érdemes kerülni.

Amire nincs szüksége a depressziósnak, az a kéretlen tanácsadás - mondja Dr. Dave Rabin pszichiáter. A gyakori hiba - még ha a legjobb szándék is vezérli a segítőt -, amikor a depresszióról beszélgetünk. Hiába a támogatói szándék, csak rossz reakciót válthat ki. De mielőtt javaslatokat tenne arra, hogy mit, hogyan kellene tennie, ellátná „hasznos” tanácsokkal inkább más módszer a javasolt. „Nem arról van szó, hogy az általunk javasolt ötletek esetleg nem segíthetnek, de a depresszióban szenvedőknek együttérzésre és odafigyelésre van elsősorban szükségük” – magyarázza az orvos.

Ne mondja el nekik, mit érezzenek!

Sokan azt gondolják segítségnek, ha felsorolják a depressziós betegnek, hogy minden rendben van, és mit kellene valójában éreznie, mit kellene tennie. Ez az állapot nem a logikára és akaratra épül, hanem tudomásul kell venni, hogy ez egy betegség, amin nem segít a szóbeli ráhatás. Ráadásul ők pontosan tisztába vannak a helyzetükkel. Ez nem egy múló, normális lelkiállapot és nem is a személyiség gyengeségének a jele.

Mit mondjak annak, aki depressziós?

A beszélgetés nagyszerű lépés afelé, hogyan nyújtson segítséget. Sok ember nem tudja, mit mondjon, ezért végül nem mondanak semmit, és emiatt a szenvedő személy elszigeteltnek és magányosnak érezheti magát, ami tovább növeli az állapota romlását. A kommunikáció fontos, legyen az szöveges üzenet, telefonhívás, videocsevegés vagy akár személyes találkozó.

Sokszor elég, ha egyszerűen tudatja depressziós szerettével, ismerősével, hogy gondol rá, érdekli milyen állapotban van, törődik vele – ez a legerősebb gyógyír. De nagyon fontos az is, hogy meghallgassák és megértsék a másik felet. Megszakítás nélkül, figyelmesen hallgassa végig a mondanivalóját, ezzel is segítséget nyújtva ahhoz, hogy jobban érezze magát.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Stressz okozta hátfájás: ennyit ér rá a hialuronsavas injekciókúra

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

depresszió

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához