Ezeket látta már?

Depressziós? Ez az egy életmódbeli változással sokat segíthet magán

depresszió, szorongás, mozgás, antidepresszáns

Másfélszer hatékonyabbnak találták, mint a pszichoterápiát vagy a gyógyszereket, és mindenkinek van lehetősége élni vele!

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő korábban írt egy, a mozgás és az antidepresszánsok hatásának összehasonlítását végző kutatásról:

"A Dél-ausztrál Egyetem kutatóinak meta-analízise (korábbi vizsgálatok összesített elemzése) szerint a mozgás másfélszer hatékonyabb a depresszió kezelésében, mint a pszichoterápia vagy a gyógyszerek. Ez az eddigi legátfogóbb tanulmány 97 áttekintést (review-t), 1039 vizsgálatot és 128.119 résztvevőt foglalt magában. Eredményei szerint a fizikai aktivitás rendkívül előnyös a depresszió és a szorongás tüneteinek enyhítésében. A a 12 hétig vagy annál rövidebb ideig tartó beavatkozások voltak a leghatékonyabbak a lelki panaszok csökkentésében.

A legnagyobb előnyöket a depresszióban, HIV-vel és vesebetegségben szenvedőknél, terhes és szülés utáni szakaszban lévő nőknél, valamint egészséges egyéneknél tapasztalták. A nagyobb intenzitású fizikai aktivitás a tünetek nagyobb javulásával járt. A mozgás ilyenfajta hatékonysága csökkent a hosszabb időtartamú vizsgálatokban.

Minden fajta fizikai tevékenység és testmozgás előnyös, beleértve az aerobik gyakorlatokat, például a gyaloglást, az erőedzéseket, a pilatest és a jógát."

A depresszió belső jelei

Ha rosszabb passzban vagyunk, vagy lehangoltnak érezzük magunkat, könnyedén kimondjuk, hogy depressziósak vagyunk. Ám az átmeneti rosszkedv még nem jelenti azt, hogy kedélybetegek lettünk. A hangulatzavar tünetei nem csupán átmenetiek, hanem hosszabb ideig fennállnak. Akkor gyanakodjunk depresszióra, ha úgy érezzük, tartósan nem tudunk semminek sem örülni. Azok a dolgok sem csalnak mosolyt az arcunkra, amelyek korábban jó érzéssel töltöttek el.

Csökkenhet a libidónk, és jóval kevesebb érdeklődést mutathatunk a szex iránt. Szomorúnak és reményvesztettnek érezhetjük magunkat, és akár sírógörcsökkel is küzdhetünk. Elveszíthetjük az önbizalmunkat, és olyan múltbéli dolgokon rágódhatunk, amelyek mások számára jelentéktelennek tűnhetnek. Alvászavarok gyötörhetnek, és koncentrálási nehézségeink lehetnek. Nyúzottnak és kimerültnek érezhetjük magunkat, szinte semmire sincs energiánk. A kedélybetegség tünetei másként jelenhetnek meg a nőknél és másként a férfiaknál. Míg a nők inkább lehangoltak lesznek, begubóznak és múltbéli eseményeken rágódnak, addig a férfiak agresszívabbá és ingerlékenyebbé válhatnak.

A depresszió külső jelei

A lelki betegségnek fizikai tünetei is vannak, és a jelei nyomot hagyhatnak az arcon és a testünk más részein, illetve befolyásolhatja a megjelenésünket is. Hatással lehet a testsúlyunkra, hiszen hirtelen meghízhatunk, vagy nagyon lefogyhatunk, de más testi tünetei is lehetnek. Az állandó kimerültség és a lehangoltság érzése a leghétköznapibb cselekedetekben is meggátolhatja a hangulatzavarral küzdőt, ezért elhanyagolhatja a külsejét.

Előfordulhat, hogy kevesebbet fésülködik, elfelejt hajat és fogat mosni, gyűrött, szedett-vedett ruhákat visel, egyáltalán nem ad a megjelenésére. Az alvásproblémák pedig az arcon hagyhatnak nyomot, így az sápadttá, beesetté vagy éppen puffadttá válhat, a szem alatt pedig mély, sötét színű karikák húzódhatnak.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ha szívbeteg, vagy gyógyszereket szed, legyen óvatos ezzel a gyógynövénnyel!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

depresszió

Forrás: Egészségügyi szakirodalmi tallózó
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához