Ez a módszer segíthet enyhíteni az inkontinencia tüneteit
Az inkontinencia, különösen a középkorú és idősebb nőknél gyakori probléma, amely jelentősen rontja az életminőséget.
Az Annals of Internal Medicine folyóiratban megjelent a University of California San Francisco kutatóinak cikke, amelyben többféle általános testmozgás, illetve a medencefenék izmaira összpontosító alacsony intenzitású Hatha jóga hatását értékelték 45 év feletti nők körében az inkontinencia kezelésében. A kutatás szerint ez az egyszerű megoldás, mint a testmozgás, akár 65%-kal is csökkentheti a tüneteket, anélkül, hogy drága kezelésekre lenne szükség. A legújabb kutatás eredményei azt mutatják, hogy bármilyen mozgásformának, beleértve az alacsony intenzitású Hatha jógát is, jótékony hatása lehet a vizelettartási problémák enyhítésében.
A testmozgás hatása az inkontinenciára
Az inkontinencia a nők egyik leggyakoribb egészségügyi problémája, és különösen az 50 feletti korosztályt érinti. A University of California kutatói egy új kutatásban azt vizsgálták, hogyan segíthet a testmozgás ezen problémák kezelésében. Az 240, 45 év feletti nőt bevonó vizsgálat célja az volt, hogy olcsó, biztonságos, ugyanakkor hatékony módszereket találjanak a vizelettartási zavarok enyhítésére. A kutatás során a résztvevők három különböző típusú testmozgást végeztek: általános edzés, stretching, és alacsony intenzitású Hatha jóga.
Kisebb különbség, de egyértelmű hatás
A kutatás eredményei alapján a mozgás minden formája jelentősen csökkentette az inkontinenciával kapcsolatos epizódok számát. A Hatha jóga kismértékben, de nem szignifikánsan, hatásosabbnak bizonyult, mint a többi mozgásforma. Az átlagos napi inkontinencia-epizódok száma a Hatha jóga csoportban napi 2,3 epizóddal csökkent, míg az egyéb testmozgásokat végzőknél napi 1,9 epizóddal. A sürgősségi típusú inkontinencia epizódok gyakorisága szintén csökkent, a jógázók és az egyéb csoportok körében egyaránt.
Miért fontos az aktív életmód?
Az inkontinencia nemcsak a mindennapi életet nehezíti meg, hanem komoly egészségügyi kockázatokat is hordoz. Az ilyen problémával küzdő nők nagyobb valószínűséggel szenvednek el eséseket és csonttöréseket, mivel az inkontinencia miatt gyakran éjszaka kell felkelniük a fürdőszobába. Leslee Subak, a kutatás vezető szerzője szerint: "Az inkontinencia és a hiperaktív hólyag az idősebb nők körében közvetett módon az esések és a csonttörések legnagyobb kockázati tényezői közé tartoznak."
A kutatás tanúsága szerint a testmozgás nemcsak az inkontinencia tüneteit enyhíti, hanem hozzájárul az általános egészségi állapot javulásához is, segítve a nők aktív és független életvitelének fenntartását. "Lenyűgözött, hogy a testmozgás ilyen hatással volt az inkontinencia tüneteinek javulására" – mondta Subak, hozzátéve: "A tanulmány egyik tanulsága az, hogy legyenek aktívak!"
A jövőbeli lehetőségek
A kutatás eredményei különösen fontosak, mivel egy olcsó, könnyen hozzáférhető megoldást kínálnak azoknak, akik inkontinenciával küzdenek. Mivel a testmozgás segít a tünetek enyhítésében, a kutatók továbbra is arra buzdítanak minden nőt, hogy tartson aktív életet, és vegyen részt olyan mozgásformákban, amelyek hozzájárulhatnak a jobb közérzethez és a megelőzéshez.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mit tehetünk az inkontinencia ellen? Íme a gyógytornász tanácsa