Ezeket látta már?

Vádlifájdalom - ha ezeket érzi, mielőbb forduljon orvoshoz!

Miért fáj a vádlim? Nem csak izomláz okozhatja

Ha túl erős a fájdalom, illetve, ha nem múlik, jobb, ha mielőbb orvoshoz fordul.

A vádli fájdalma igen kellemetlen panasz, mely akár a járást is megnehezítheti. Leggyakrabban egyszerű problémák okozzák, de olykor súlyos betegséget is jelezhet.

A vádli a lábszár hátulján helyezkedik el és 2 fő különálló izom alkotja: a kétfejű lábikraizom és a gázlóizom. Ezt a kettőt gyakran összevonva említik háromfejű lábikra izomként. A járásban és futásban igen nagy szerepe van, ezért a vádli fájdalma ezen tevékenységeket erősen akadályozhatja.

A fájdalom leggyakrabban sportolóknál, illetve az aktívabb embereknél fordul elő az izom túlterhelése miatt. Érdemes tudni, hogy más esetekben, illetve 65 év felett a probléma bizonyos egészségügyi állapotokat is jelezhet!

Általánosságban elmondható, hogy ha a fájdalom valamilyen fizikai tevékenységet követően lép fel, akkor az ok az izomban keresendő, ám ha hirtelen és egyértelmű kiváltó tényező nélkül jelentkezik, akkor könnyen lehet, hogy a probléma az erekkel kapcsolatos.

Lássuk mi minden okozhatja a vádli fájdalmát!

Izomgörcs

Izomgörcs a túlterhelés mellett akkor fordulhat elő a leggyakrabban, ha túl sokáig tartunk ki egy pozíciót, ha nem ittunk eleget, illetve, ha kevés a magnézium és az elektrolitok szintje a szervezetünkben. Ilyenkor az izom hirtelen összehúzódik és megfeszül, fájdalmat okozva ezzel. A legtöbb görcs ártalmatlan és masszírozásra, nyújtásra, meleg borogatásra javul. Ha nem, úgy érdemes szakemberhez fordulni mivel más egészségügyi probléma is okozhatja, például összenyomott idegek.

Izomhúzódás

Izomhúzódás gyakori izomsérülés, melynek során az izom a normál határán túlnyúlik. Súlyos esetben ez izomszakadást is okozhat. Az enyhe vagy mérsékelt izomhúzódás pihenéssel, borogatással kezelhetők, Teljes izomszakadás esetén azonban műtéti beavatkozás indokolt. Az izomhúzódás legtöbbször megfelelő bemelegítéssel megelőzhető.

Zúzódások

A izomra adott közvetlen ütés -például vádliba rúgás focizás közben- károsíthatja az izomszövetet. Ekkor a bőr alatti erek megrepednek, a vér így a környező szövetekbe kerül- erre utal a zúzódások során fellépő kékes-lilás foltok. Enyhébb esetben csupán érintésre fájdalmas az adott terület, más esetben pedig komoly fájdalmakat okozhat szinte az egész vádliban.

Az Achilles-ín gyulladása

Az Achilles- ín a vádli izmát köti össze a sarokcsonttal. Gyulladását a legtöbb esetben a túlterhelés okozza, de a magasról való leugrás szintén kiválthatja. Fő tünete a reggelente fájó vádli, illetve hosszas ülés után a járás közben érzett fájdalom. Ezeken kívül felléphet még a lábfej mozgásának korlátozottsága, illetve a mozgatás során hallható recsegések. Az ín mentén duzzanat is tapasztalható. A fájdalom leginkább a sarokcsont fölött kb. 5 centivel jelentkezik és a kellemetlen érzés a láb bejáratódása során enyhülhet.

Perifériás artériás betegség

Gyakran előforduló állapot, melynek során az artériák beszűkülnek, így csökken a végtagok vérellátása. Mivel ilyenkor nem jut elegendő tápanyag és oxigén a szövetekhez, görcsöket, fájdalmat okozhat. Különösen gyakori dohányosoknál, illetve cukorbetegeknél.

Mélyvénás trombózis

Amennyiben a mélyen fekvő vénákban vérrög alakul ki, az akadályozza a normál vérellátást. A mélyvénás trombózis fő tünetei a nagyfokú fájdalom, a vöröses elszíneződés és az ödéma. Leggyakrabban az alsó végtagokban fordul elő és nagy veszélye, hogyha a vérrög leszakad, a vérkeringéssel a tüdőbe juthat és akár életveszélyes tüdőembóliát generálhat. Az állapot igen súlyos és azonnali segítséget igényel!

Baker-ciszta

A Baker-ciszta a térdhajlatban kialakuló folyadékkal teli képlet, melyet általában a térdízület problémája okoz. Ilyenkor térdhajlatban duzzanat jön létre és feszülő érzést okoz. Enyhe esetekben nem feltétlenül generál panaszokat, azonban előfordulhat, hogy a térdhajlat fájdalmát, a térd merevségét, nyomásérzékenységét okozza. A fájdalom a vádlira is átterjedhet, fokozott használat, mozgás után a tünetek erősebben jelentkezhetnek.

Visszértágulatok

A visszértágulatok gyakran okoznak az adott végtagban fájdalmat, illetve nehézláb érzést. A tünet a láb felpolcolása után általában javul. Gyakran ödéma is társul a panasz mellé és a visszértágulatok szabad szemmel is jól láthatóak. Enyhe esetben kompressziós harisnyával a tünetek eredményesen csökkenthetőek. Érdemes tudni, hogy a visszértágulatok súlyos szövődményeket okozhat - például mélyvénás trombózist, éppen ezért érdemes velük szakemberhez fordulni.

Perifériás neuropátia

A cukorbetegség egyik szövődménye a perifériás neuropátia, mely az agyon és a gerincvelőben kívüli idegek károsodását jelenti. Ilyenkor a lábakban zsibbadás, fájdalom, gyengeség, hangyamászás-szerű érzés léphet fel. A panasz bárhol előfordulhat, attól függően, hogy mely ideg érintett.

Mit lehet tenni a vádli fájdalma ellen?

Enyhébb esetben a pihenés és az otthoni praktikák pár napon belül csökkentik a panaszt. Amennyiben a vádli fájdalma érzékenységgel vagy duzzanattal jár, előnyös lehet a jeges borogatás, hiszen a jég összehúzza az ereket, valamint csökkenti a duzzanatot és a gyulladást. A mentolos krémek szintén jó szolgálatot tehetnek ekkor. Meleg borogatás főleg az izom merevségével és a fájdalmas izomgörcsökkel járó panaszok esetén lehet előnyös, hiszen ez segít ellazítani a megfeszült izmokat. Ekkor a masszázs is sokat segíthet, hiszen javítja a keringést és csökkenti az izomfeszülést. Fontos azonban, hogy izomhúzódások esetén ne alkalmazza!

Nagyobb fájdalmak fennállásakor fájdalomcsillapító gyógyszereket is használhat: ezeket alkalmazhatja szájon át szedhető tabletták, de akár helyileg ható krémek formájában is.

Amennyiben a fájdalom nem múlik, úgy érdemes orvoshoz fordulni, aki különböző vizsgálatokkal (Rtg, Ct, MR, UH) kideríti vajon mi is okozza a problémát, így hatékony terápiát tud javasolni.

Ezekben az esetekben mielőbb forduljon orvoshoz

  • a fájdalom hirtelen jelentkezik és erős
  • a fájdalom tartósan fennáll vagy fokozódik
  • duzzanat vagy vörösség jelentkezik a vádli területén
  • meleg tapintású a fájdalmas terület
  • zsibbadás vagy bizsergés érzése kíséri a fájdalmat
  • járási vagy mozgási nehézségeket okoz
  • korábbi trauma vagy sérülés
  • légzési nehézségek
  • lázas állapot vagy általános rossz közérzet kíséri
  • előzményekben vérrögképződésre való hajlam vagy mélyvénás trombózis szerepel

Összegezve

  • A vádli fájdalma sok különböző tényező miatt jelentkezhet, például izomgörcs, izomhúzódás vagy közvetlen ütés következtében.
  • Izomgörcs legtöbbször a túlhajszoltság, folyadékhiány vagy magnézium hiány miatt alakul ki, de általában masszírozással és pihenéssel enyhíthető.
  • Izomhúzódás esetén pihenés és borogatás segíthet, de súlyos esetben szükség lehet műtétre is.
  • A vádlira adott közvetlen ütés károsíthatja az izomszövetet és zúzódásokat okozhat, melyek fájdalmat és duzzanatot eredményezhetnek.
  • A vádli fájdalmát okozhatja még az Achilles-ín gyulladása, a vénák károsodása, mélyvénás trombózis vagy a Baker-ciszta.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Mitől fáj a combom? Ezek a problémák okozhatják

Mitől fáj a combom? Ezek a problémák okozhatják

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

lábfájás

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához