Magnéziumot szed, de nem szűnik a lábgörcs? Ez lehet az oka
Mi a kínzó lábgörcs oka, és mit tehet ellene?
A vádli görcsök akkor jelentkeznek, ha a vádli izmai önkéntelenül megfeszülnek, majd nem ellazulnak újra. A görcsök általában hirtelen jelentkeznek, néhány másodperctől percig tartanak, és erős fájdalommal járnak.
A lábgörcs oka általában nem tisztázott. A motoros neuronok lehetnek a felelősek a lábgörcsök kialakulásában. Ezek a központi idegrendszer idegsejtjei, amelyek irányítják az izmokat. Ha ezek az idegsejtek önkéntelenül "kisülnek", görcs lép fel. Ezt támasztja alá az is, hogy az idősebbeket gyakrabban érintik a lábgörcsök. A motoros neuronok az életkor előrehaladtával egyre gyakrabban pusztulnak el. Ez az idegek és az izmok közötti kommunikáció megzavarásához vezethet, és így görcsöt okoz.
Kockázati tényezők, amelyek előhozzák a lábgörcsöket
Különféle tényezők is érzékenyebbé teszik az embereket a lábgörcsökre.
- a lábfej deformitásai
- terhesség
- hosszan tartó ülés miatt vagy a vádliizmok túlzott megerőltetése
- folyadékhiány
- keringési zavarok, például az artériák megkeményedése miatt ( arterioszklerózis )
- bizonyos gyógyszerek szedése (például sztatinok, vízhajtók , szívritmuszavarok kezelésére szolgáló gyógyszerek)
- izombetegségek
- idegbetegségek
- anyagcsere betegségek
Mi segíthet a lábgörcsök ellen?
A lábgörcsök enyhítésére meg kell nyújtani és masszírozni a vádli izmait. Görcs esetén a legtöbb ember intuitív módon viselkedik: felhúzza a lábát, ezáltal megnyújtja az erős feszültség miatt megrövidült izmokat. Ezenkívül, ha a görcsök éjszaka jelentkeznek, segíthet ha felkel és megtesz néhány lépést.
Mikor szükséges orvoshoz menni?
Ha gyakran jelentkeznek a lábgörcsök, orvoshoz kell fordulni. Néha a kiváltó okok kiküszöbölhetők. Például, ha bizonyos gyógyszerek okozzák, lehetséges a készítmény megváltoztatása. Ha alapbetegség áll fenn, akkor kezelésre van szükség.
Bizonyos esetekben az orvosok fizikoterápiát vagy gyógyszeres kezelést írhatnak elő.
Milyen gyógyszerek segítenek a lábgörcsökben?
Ha a lábgörcsök nagyon gyakran jelentkeznek és nagyon súlyosak, kinin készítmény írható fel az izmok ellazítására. Mivel azonban számos lehetséges mellékhatással jár, mint például hallás- és látásproblémák, csak kivételes esetekben alkalmazható - terhes nők és szívritmuszavarban, fülzúgásban vagy látóidegkárosodásban szenvedők számára pedig egyáltalán nem ajánlott.
A magnézium segít a lábgörcsökben?
A görcsöket régóta annak jelének tekintik, hogy a szervezetből hiányoznak az elektrolitok, például a magnézium. Úgy gondolták, hogy ez a hiányosság az idegek és az izmok közötti kommunikáció megzavarásához - és így görcsökhöz - vezetett.
Az azonban kérdéses, hogy a magnézium valóban hatásos-e a lábgörcsök ellen. A tanulmányok szerint a hatékonyság jobban hasonlít a placebóéhoz. Ha a vérvizsgálat magnéziumhiányt tár fel, érdemes lehet pótolni az ásványi anyagot. Elvileg azonban ezt csak orvossal folytatott konzultációt követően szabad megtenni, különben mellékhatások, például emésztési problémák léphetnek fel.
Olvasta már?
- Ízületi gyulladásra ezek a legjobb, vény nélküli gyógyszerek
- Porckopás vagy ízületi gyulladás? 6 jel, amiből kiderül
- Ízületi gyulladás: ezekkel az ételekkel enyhítheti
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!