Ezeket látta már?

Így előzhetjük meg a csonttörést

Betegségek
2024. január 11. 16:04
csonttörés megelőzése, csontritkulás, oszteoporózis, D-vitamin, kalcium

A téli fagyok beköszöntével a jeges, síkos járdákon és utakon jelentősen megnő a töréses, zúzódásos sérülések száma. Az idősebbeknél a csontritkulás miatt az ilyen balesetek következményei egyre súlyosabbak lehetnek. Hogyan előzzük meg a csontritkulást? Hogyan enyhítsük tüneteit? Dr. Szigeti József belgyógyász, az Anna Egészségközpont orvosszakértője ad tanácsokat e kérdésekben.

A csontritkulás alattomos betegség, kezdetben semmilyen érzékelhető tünetet nem okoz. Sokszor az első jele egy kisebb csonttörés. Mivel a téli időszakban sokkal több a végtagtörés, sokan ilyenkor szembesülnek a diagnózissal: oszteoporózisban, vagyis csontritkulásban szenvednek.

„A csontok tömegének és mésztartalmának kóros csökkenése fokozott törékenységgel, a kóros és spontán törések kockázatának fokozódásával jár. Magyarországon népbetegségnek számít a csontritkulás: a lakosság közel 10 százalékát sújtja. Az idősek jelentős része, a nők nagyjából fele érintett valamilyen mértékben. Nőknél négyszer-nyolcszor is gyakoribb lehet, mint férfiaknál” – tájékoztat Dr. Szigeti József belgyógyász, az Anna Egészségpont szakértője. Természetes folyamat, hogy csontszövet-állományunk 30-35 éves korunkig gyarapszik, majd tömege fogyni, gyengülni kezd. De hogyan lehet megelőzni a betegség kialakulását, illetve lassítani a csonttömeg-vesztést? Dr. Szigeti József tapasztalatai szerint az alábbi tényezőkre kell odafigyelni.

Megelőzés, a minél erősebb csontokért

A csontritkulás megelőzése már gyermekkorban megkezdődik. Fontos, hogy a lehető legnagyobb csonttömeget érjük el 30-35 éves korunkig. A megelőzésben fontos a rendszeres testmozgás, az egészséges táplálkozás, különösen a megfelelő kalcium-, D-vitamin- és K2 vitamin-bevitel. Csökkenti a csonttömeget a dohányzás, a túlzott koffein- és alkoholfogyasztás, valamint a túl magas foszfáttartalmú ételek vagy szénsavas üdítőitalok fogyasztása.

Alapos kivizsgálás és diagnózis

Mivel a csontállomány ritkulása tünet- és panaszmentesen kezdődik, sokáig észrevétlen marad. Mire egy csonttörés formájában megtapasztaljuk, addigra legtöbbször a betegség már kialakult. Fontos, hogy alaposan kivizsgáltassuk magunkat: ehhez csontsűrűség-mérést, de szükség szerint röntgent, valamint vér- és vizeletvizsgálatokat is végeznek. A pontos diagnózis alapján lehet meghatározni a leghatékonyabb kezelési módokat. A csontritkulás súlyosabb formái és a következményként kialakuló folyamatos csonttörések ugyanis rendkívül veszélyesek.

A csonttömeg-vesztés mérséklése

Természetes, hogy 35 év felett veszítünk a csonttömegünkből. Visszaállítani már nem is lehet a korábbi állapotot, de sokat tehetünk a további csonttömeg-vesztés lassításáért. A komplex kezelés a leghatásosabb: kalcium- és vitaminpótlás, akár hormonpótlás is (változó korban), valamint rendszeres mozgás és fizikoterápia. Kiváló komplementer terápia lehet a mágnesterápia is, amely tudományosan bizonyítottan lassítja a csontsűrűség csökkenését – újraaktiválja a kalcium felvételért felelős sejteket, blokkolja a degenerációs folyamatot és növeli az esetleges, kalciumpótló kúrák hatékonyságát.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Melyek a legjobb csonterősítő gyógynövények? Mutatjuk!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# csonttörés # csontritkulás # csontbetegség # vitamin # kalcium # kalciumhiány # kalciumpótlás # bioco001

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés