Ezeket látta már?

Ezért csókolgattak az egyiptomiak egeret, amikor náthásak voltak

egyiptom nátha, megfázás, influenza, vírus, orrfolyás

Az ókori egyiptomi papiruszok tartalmazzák a nátháról és annak kezeléséről szóló legkorábbi feljegyzéseket. A korabeli gyógyítási módszerek a mai szemünkben meglehetősen furcsának tűnnek.

Hogy jöttek ide az egerek?

Az ókori Egyiptomban úgy tartották, hogy bizonyos szertartások és szokások gyógyító hatással bírnak, amelyek ma már különösnek tűnnek számunkra. Az egyik ilyen szokás az volt, hogy nátha esetén egereket csókolgattak. Ennek a hagyománynak valószínűleg az volt az alapja, hogy az egyiptomiak hittek az állatok különleges gyógyító erőiben és szimbolikus jelentőségükben.

Már az idősebb Plinius, az i. sz. I. században élt római polihisztor is úgy tartotta, ha a náthás ember megcsókol egy egeret, elmúlik a náthája.

Ha nincs kéznél egér, azért vannak ennél modernebb tippek is.

Mit tudunk a nátha tüneteiről, kialakulásáról?

A rhinovírusok legalább három órán át fertőzőképesek maradnak a testen kívül, de előfordul, hogy akár 48 óra hosszan is. Felmérések szerint főleg az ajtókilincsen, a közlekedési eszközök fogantyúin, a bevásárló kosarak fülén, a villanykapcsolókon hemzsegnek, ezeket a legkönnyebb elkapni.

A nátha vírusa leginkább érintéssel terjed: megérintjük a vírussal fertőzött tárgyat, majd az orrunkhoz, szemünkhöz, szánkhoz nyúlunk. Az igazi veszély persze a cseppfertőzés, mikor belélegezzük a vírust, mert fertőzött személy köhögése vagy tüsszentése nyomán került a levegőbe. Ilyenkor a kórokozók az aerosol cseppeken tapadnak meg.

Hogyan fertőz a nátha?

Érthető a veszély, ha belegondolunk abba, hogy egyetlen nátha vírus 16 millió utódot hoz létre egyetlen nap leforgása alatt. A tudomány mai állása szerint egy náthás személy akkor fertőz legjobban, amikor tünetei a leginkább jelen vannak, azonban már a tünetek megjelenése előtti egy-két napban is képes átadni a kórokozókat.

Fontos tudni, hogy a A C-vitamin nem gyógyítja meg a náthát, viszont szedése akár egy-két nappal is lerövidítheti a gyógyulás idejét. A legjobb módja a fertőzés elkerülésének a zsúfolt helyek kerülésén túl a higiénia. Használjon szappant és legalább 20 másodpercig tartson a kézmosás, hiszen olcsóbb és egyszerűbb, mint az alkoholos kézfertőtlenítők használata. Ha azonban nincs a közelben víz és szappan, a fertőtlenítő gélt ne hagyja ki.

Milyen hatóanyagokat használunk ma?

Torokfájás, fejfájás, láz, orrdugulás, köhögés… A náthával vagy influenzával járó panaszok összetett jellege többféle hatóanyag egyidejű alkalmazását teheti szükségessé. Szükség lehet lázcsillapítóra, fájdalomcsillapítóra, köptetőre, orrdugulást megszüntető hatóanyagra és immunerősítő vitaminra.

  • A nátha – de különösen az influenza első napjaiban - szükség lehet a fájdalmak pl. fejfájás, torokfájás, izomfájdalmak csillapítására. Erre alkalmas az összetett készítményekben található acetilszalicilsav, ibuprofén vagy paracetamol.
  • Az influenza esetén gyakori (magas) láz mérséklése is alapvető elvárás, lázcsillapításra az előbb említett fájdalomcsillapító szerek alkalmasak.
  • Az orrdugulás – ha italporokról, tablettákról vagy kapszulákról van szó - szájon át szedett érösszehúzó hatóanyagokkal (pl. fenilefrin, pszeudoefedrin) orvosolható.
  • Mind a nátha, mind az influenza együtt járhat köhögéssel. Ebben az esetben lényeges a száraz, illetve a hurutos köhögés elkülönítése, mivel első esetben a köhögési ingert elnyomó köhögéscsillapítóra, míg utóbbiban a váladék távozását elősegítő köptetőre (pl. gvajfenezin) van szükség.
  • Az immunrendszer erősítésére, a légúti kórokozó vírusokkal való harc támogatására különféle vitaminok, köztük a C-vitamin is alkalmas.

Ki nem használhatja a kombinált nátha, influenza szereket?

A forróitalok készítésére használt porok, a nátha/influenza elleni összetett tabletták vagy kapszulák vásárlása esetén mindenképpen javasolt az összetevők áttekintése.

  • Májbetegeknél és krónikus alkoholistáknál kerülendő a paracetamolos szerek alkalmazása. Mivel az alkoholistáknál az acetilszalicilsav és az ibuprofén alkalmazása fokozott vérzésveszéllyel jár, náluk javasolható a metamizol láz- és fájdalomcsillapító hatóanyag alkalmazása (a metamizol azonban nem fordul elő összetett, nátha/influenza elleni patikaszerekben).
  • Azoknál, akik gyomor- vagy nyombélfekélyesek, netán arra hajlamosak, esetleg vesebetegek, nem javasolt az acetilszalicilsavas vagy ibuprofénes szerek szedése. Esetükben célszerű fájdalom- és lázcsillapításra paracetamolos szert választani.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Megfázott, és a szemére is ráment a nátha? Így kezelheti gyorsan és hatékonyan otthon!

Megfázott, és a szemére is ráment a nátha? Így kezelheti gyorsan és hatékonyan otthon!

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

Megfázás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához