Ha ezt tapasztalja az ágyban, nagyobb az esélye a demencia kialakulására
Ha ezt a panaszt tapasztalja lefekvéskor, nem árt résen lenni.
A nyugtalan láb szindróma (RLS) a demencia kockázati tényezője vagy a demencia korai figyelmeztető jele lehet idősebb felnőtteknél - derült ki egy új kutatásból. A nyugtalan láb szindróma egy olyan állapot, amely kontrollálhatatlan késztetést okoz a lábak mozgatására, jellemzően az esti vagy éjszakai órákban, amikor ülünk vagy fekszünk.
Egy idősebb felnőttek körében végzett nagyszabású vizsgálatban az RLS-ben szenvedőknél több mint egy évtized alatt jelentősen nagyobb valószínűséggel alakult ki demencia, mint az RLS nélküli társaiknál. Az RLS összefügg a rossz alvással, a depresszióval, a szorongással, a rossz táplálkozással és az elhízással - ezek mind a demencia ismert kockázati tényezői.
Nyugtalan láb szindróma is egy rizikófaktor lehet
A vizsgálathoz koreai kutatók mintegy 2500 RLS-ben szenvedő felnőttet és egy több mint 9900, RLS nélküli emberből álló kontrollcsoportot vizsgáltak. Mindannyian átlagosan 73 évesek voltak. Körülbelül 10 év alatt összesen 874-en közülük demenciát diagnosztitáltak, és az RLS-ben szenvedőknél szignifikánsan nagyobb volt a demencia kialakulásának valószínűsége (10% versus 6%).
A demencia kockázatát befolyásoló tényezők figyelembevétele után az RLS-ben szenvedő felnőtteknél 46%-kal nagyobb valószínűséggel alakult ki demencia, mint az RLS nélküli felnőtteknél. A tanulmányt nemrég publikálták az Alzheimer's Research and Therapy című szakfolyóiratban.
"Az RLS megelőzheti a gondolkodás és a memória demenciához vezető hanyatlását, és a demencia újonnan azonosított kockázati tényezőjének vagy nagyon korai jelének tekinthető" - állítják a kutatók.
Az álmatlanság is növeli a demencia esélyét
"Ma már egyre több olyan szakirodalom van, amely az alvást a kognitív hanyatlás módosítható kockázati tényezőjeként mutatja be" - mondta Dr. Thanh Dang-Vu, a kanadai Montreali Concordia Egyetem munkatársa, aki nem vett részt a vizsgálatban.
Megjegyezte, hogy korábbi tanulmányok szerint mind az álmatlanság, mind az alvási apnoe növeli a kognitív hanyatlás és esetleg a demencia kockázatát.
"Ez az új tanulmány azt sugallja, hogy az RLS-t is a demencia alvással kapcsolatos kockázati tényezőjének kell tekinteni" - mondta Dang-Vu.
Összegezve
- A nyugtalan láb szindróma (RLS) kapcsolatban állhat a demencia kialakulásával.
- Az RLS jellemzően esti vagy éjszakai órákban jelentkező kontrollálhatatlan lábmozgást okoz.
- Egy nagyszabású vizsgálat során az RLS-ben szenvedők körében jelentősen nagyobb volt a demencia kialakulásának valószínűsége.
- Az RLS rossz alvással, depresszióval, szorongással, rossz táplálkozással és az elhízással is összefügg.
- Az RLS-t a demencia alvással kapcsolatos kockázati tényezőjének kell tekinteni.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!