Álmatlanság és depresszió
Két és félszer nagyobb valószínűséggel alakult ki depresszió egy japán követéses vizsgálat résztvevői közül azoknál, akiknek a felmérés indulásakor alvászavaraik voltak.
A Tokiói Orvosi Egyetem munkatársai mintegy 3 ezer embert vontak be a 2005-ben kezdődött, kétéves követéses vizsgálatukba.
A japánok mintegy ötöde szenved álmatlanságban, a felmérés eredménye szerint közöttük két és félszer gyakrabban jelentkezett depresszió azokhoz képest, akiknek nem voltak alvási problémáik. A kutatók a fordított összefüggést is megvizsgálták, azt, hogy milyen eséllyel alakult ki alvászavar azoknál, akik depresszióban szenvedtek a felmérés kezdetekor. Kiderült, hogy az állapot megháromszorozta az alvási problémák kockázatát, sőt az újonnan kifejlődött depresszióhoz hétszeres valószínűséggel társult alvászavar is.
Carole Lieberman, a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA) pszichiátere a japán tanulmányt értékelve arra hívta fel a figyelmet, hogy már az alvászavar jelentkezésekor érdemes orvoshoz fordulni, nem szabad kezelés nélkül hagyni évekig, "mert az eddigi kutatások egybehangzó eredménye, hogy ilyenkor emelkedik a depresszió kockázata".