Sokszor kell a mosdóba mennie éjjel? Ezek a betegségek állhatnak a háttérben
Nem mindegy, hogy azért ébredünk fel éjszaka, mert vécére kell mennünk, vagy ébredés után jut eszünkbe, hogy elmenjünk.
Alvás közben ugyanis a megnövekedett véráramlás a vesék irányába fokozott vizelettermelődést okoz. Ezért tudunk gond nélkül vizelni valamennyit, ha zaj, horkolás vagy bármi más miatt ébredünk fel.
1. Hormonprobléma: AVP-hiány
Idősebb korban a szervezetben csökken a vízháztartást egyensúlyozó arginin-vazopresszin (AVP) hormon. Minél kevesebb van a szervezetben, annál többet kell vizelnünk. A hormonszint csökkenése negyven éves korunk környékén indul meg, de csak hatvanas, hetvenes éveinkben kezd el feltűnő lenni.
2. Fertőzés
Nők esetében – ha nem ittak túl sok vizet vagy vízhajtó kávét, esetleg teát lefekvés előtt – a legvalószínűbb ok a húgyúti fertőzés. Ezt legtöbbször égető vagy kellemetlen érzés kíséri, melyek nemcsak éjszaka, napközben is jelentkeznek. Férfiak esetében a húgyúti fertőzés sokkal kevésbé valószínű, ellenben ők folyamatosan, a nap minden órájában érzik, hogy vizelniük kell, az égető érzés pedig náluk is fennáll.
3. Dagadt lábak
Ödéma esetén a testünk alsó felében történő (és észlelhető) folyadékvisszatartás miatt könnyen úgy érezhetjük, hogy vécére kell rohannunk, ha lefeküdtünk. A lábunkban lévő folyadéknak ugyanis valamerre áramlania kell, ez pedig nyilván fokozza a vizelettermelést. A megoldás egészen egyszerű: lefekvés előtt pár órával emeljük meg lábunkat, és az így bekövetkező folyadékáramlás hatására még alváshoz készülődés előtt üríthetjük a vizeletet.
4. Cukorbetegség vagy prediabétesz
Ha cukorbetegségben vagy prediabéteszben szenvedünk, lehetséges, hogy testünk csak azért fokozza a vizelettermelést, hogy megszabaduljon a túl sok cukortól. A gyakori vizelés magas vércukor esetén napközben is megtörténhet, főként, ha azt érezzük, hogy állandóan szomjasak vagyunk, még akkor is, ha iszunk. Ilyenkor szinte biztosak lehetünk benne, hogy a vércukrunk az oka.
5. Nemi úton terjedő betegségek
Egyes nemi betegségek – pl. gonorrhea vagy chlamydia - hatására gyakran kell vizelnünk. Ha ezt égető érzés kíséri, lehetséges, hogy nemi betegség okozza – bár húgyúti fertőzésnek sokkal nagyobb esélye van.
6. Megnagyobbodott méh vagy petefészkek
Méhpolip, ciszta, illetve méh- vagy petefészekrák esetén ezek a szervek megnagyobbodhatnak. Megnövekedett állapotukban nyomást fejthetnek ki a hólyagunkra és ez fokozza a vizelési ingert. Ha erre gyanakszunk, mindenképpen forduljunk szakorvoshoz.
Ennyire súlyos szövődménye lehet, ha elhúzódik a húgyúti fertőzés - olvasson tovább!
7. Elmozdult húgyhólyag
A női medencefeneket alkotó izomzat, ínszalagok és kötőszövetek egyben támasztják is a hólyagot és más szerveket. Idősebb korban vagy hüvelyi szülésnek köszönhetően azonban a medencefenék meggyengülhet, a női hólyag pedig olyan helyzetbe kerülhet, hogy folyamatos nyomás nehezedik rá. Pontos diagnózist követően a Kegel-gyakorlatok sokat segíthetnek a bajon.
8. Prosztataproblémák
A férfiak prosztatája életük végéig növekszik, így egy idő után elkerülhetetlen a prosztataprobléma. A megnagyobbodás hatására részlegesen elzáródhat a húgyvezeték, így nem lehet teljesen kiüríteni a hólyagot, emiatt folyamatosan azt érzik, hogy vizelniük kell. Fontos tudni viszont, hogy a prosztatához kötődő vizelési gondoknak semmi közük nincs a prosztatarákhoz. Ezt a problémát gyógyszerekkel, illetve sebészi úton is lehet kezelni.
Olvasta már?
- Alvási apnoé tünetei: veszélyes is lehet az alvászavar
- Ezért lehet veszélyes az alvási apnoé
- Ezért lehet veszélyes, ha éjszaka, alvás közben kihagy a légzése
- Új módszer az alvási apnoe kezelésére
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Gyógyszert szed a pajzsmirigyére? Ekkor szívódik fel a legjobban a hatóanyag