Ezeket látta már?

Stressz okozta hátfájás: ennyit ér rá a hialuronsavas injekciókúra

hátfájás, oka, stressz, fájdalom

A stressz és a szorongás nem csak a feszült tartás miatt vezethet hátfájáshoz.

Dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos szerint a fájdalomcsillapítás megtörheti az ördögi kört.

Krónikus fájdalom a stressztől

A krónikus fájdalomtól szenvedők közül sokan nehezen kezelik a stresszt, különösen, ha az átlagosnál kisebb a hippocampusuk mérete – derül ki a Brain című szaklap egyik cikkéből. A hippocampus a nagyagy egy része, amely szerepet játszik a térbeli tájékozódásban és az emlékezet működésében is.

A szakértők szerint így függ össze a hippocampus mérete és a fájdalomérzet: a stressz hatására aktiválódik egy kortizol nevű hormon, amelynek magasabb szintje összefügg a hippocampus méretének csökkenésével.

Tehát minél kisebb a hippocampus, annál több kortizol termelődik, ami nagyobb fájdalom érzékenységet eredményez, és növeli a krónikus fájdalom kialakulásának esélyét. Ezen összefüggés jelentősége abban áll, hogy ha az ilyen páciensek megtanulják a stresszt kezelni, a fájdalmaik is jól csökkenthetők. Ugyanakkor a gyakorlat azt mutatja, hogy a stressz más okból is vezethet fájdalomhoz.

- A stressz miatti izomfeszülés olyannyira jelen van az életünkben, hogy egy idő után már szinte nem is érezzük, csak ha tudatosan próbáljuk ellazítani magunkat. Hogy kinél hol jelenik meg a fájdalom, az egyénenként változó és a többek közt a munkavégzés jellege is befolyásolja – hangsúlyozza Dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos.

- Az ülőmunkát végzőknél a leggyakoribb stressz miatt kialakult panaszok a nyakat, hátat, vállat érintik, bár a végtagokban is jelentkezhet fájdalom. A helyzetet tovább súlyosbíthatja még az egész napos helytelen tartás, amely önmagában is terheli a gerincet. Épp ezért van kiemelt jelentősége a jól beállított képernyőnek, az ergonómiailag jól kiképzett széknek és rendszeres mozgásnak, gyógytornának.

A megfelelő mozgás és a célzott fájdalomcsillapítás segít

Ha stresszoldásról van szó, az egyik legjobb módszer a mozgás, különösen a szakember által felügyelt edzés. Természetesen egyetlen mozgásformát sem szabad hirtelen, felépítés nélkül elkezdeni, a megfelelő ráhangolódás és az edzés előtti izmok, ízületek nyújtása, majd a végén a levezetés elengedhetetlen, hiszen feszes izomzatnál sokkal nagyobb a sérülésveszély.

Különösen fontos ilyenkor a hát- és a hasizom megerősítése, sőt, hátfájdalom, esetlegesen már kialakult deformitások esetén az első lépés a szakorvossal és gyógytornásszal történő konzultáció. A személyre szabott gyógytorna folyamatok nem csak a fájdalmakat csökkentik, de remekül oldják a stresszt is.

- Ugyanakkor sokan vannak, akiket éppen a fájdalomtól vagy a fájdalomtól való félelem akadályoz meg a mozgásban. Ilyenkor érdemes olyan gyógyszer- és mellékhatásmentes fájdalomcsökkentő módszerekhez folyamodni, mint a lökéshullám terápia.

A lökéshullám ugyanis áthatol a test felszínén – miután egy gél felvitele után a megfelelő kezelőfejjel a kijelölt helyre juttatjuk a hullámot – beindítja a test öngyógyító mechanizmusait, oldja a fájdalmas izomcsomókat, élénkíti a vérkeringést és az anyagcserét. Ezáltal a kezelések nem csak a fájdalmat csökkentik, de a valódi okot szüntetik meg a sérült szövetek fokozatos regenerálásával - ismerteti dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos.

Szintén jó hatásfokkal alkalmazhatóak olyan más, természetesen ható módszerek, mint a hialuronsavas injekciókúra vagy az orvosi kollagén kezelés, de a fájdalom gyors megszüntetéséhez kezdetben szükség lehet célzott nem-szteroid és szteroid szerekre, injekciókra is, amelyek szinte azonnal kifejtik fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásukat.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

9 étel, amely felszabadít a tartós stressz, szorongás alól

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

gyógytorna

Forrás: Fájdalomközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához