Ezeket látta már?

Ismerje meg a fejfájások típusait és azt, hogy mi okozhatja őket

fejfájás típus oka migrén

Vajon mik okozhatják a különböző fejfájás típusokat?

A fejfájás olykor mindenki életét megkeseríti. Szerencsére az esetek többségében ártalmatlan és előbb-utóbb elmúlik - ám előfordulhat, hogy komolyabb problémát jelez (pl. agyvérzés). Orvoshoz akkor kell mielőbb fordulni, ha a fejfájás hirtelen jelentkezett, nagyon erős és zavartsággal, beszédzavarral, bénulással is jár, valamint akkor, ha valamilyen trauma előzte meg.

Azonban a fejfájások többsége nem okoz komoly problémákat, bár való igaz, igencsak tönkre tudja tenni az érintettek napját/napjait. Lássuk, melyek a leggyakoribb típusai.

Tenziós fejfájás

Ez a leggyakoribb fejfájás típus, így, ha valaki azt mondja, hogy minden rendben van vele, csak megfájdult a feje, akkor nagy valószínűséggel ezzel küzd. Ilyenkor tompa, nyomó fájdalmat érezni, amely olyan, mintha szoros szalag lenne a fej körül.

A problémát számtalan dolog okozhatja, például stressz, az állkapocs összeszorítása, a fej hosszú ideig ugyanabban a helyzetben tartása, időjárás, dehidratáció, nyakban/vállakban lévő izomfeszülés.

Migrén

A migrén nem egy egyszerű fejfájás, hanem egy neurológiai betegség, melyet idegrendszeri tünetek is kísérnek. Az egyik oldalon tapasztalható, lüktető fájdalom mellett ekkor jelen van még fény-és hangérzékenység, szédülés, hányinger, hányás, valamint a rohamot megelőzően egyfajta villódzó foltokat is tapasztalhatnak a betegek (aura). A migrén akár 72 óráig is eltarthat, melynek utolsó fázisa sokaknál az úgynevezett migrén másnaposság.

Kiváltó oka nem ismert, ahogy az sem, hogy pontosan mi, miért is történik ilyenkor. Jelenleg úgy tartják, hogy a stressz, az alváshiány, bizonyos ételek és hormonális változások generálhatják.

Cluster fejfájás

Erősségét tekintve a migrénhez hasonló, és gyakran össze is keverik vele, mivel rendszerint ez is féloldali. A lüktető, éles fájdalom jellemzően az egyik szemre koncentrálódik és rohamokban jelentkezik. Az okok pontosan még nem ismertek, de feltételezések szerint az agyi hipotalamusz régiójához kapcsolódhat a zavar, valamint úgy gondolják, hogy köze lehet a neurotranszmitterek és neuropeptidek felszabadulásához az agy három kulcsfontosságú részében: a trigeminovaszkuláris útvonalban, a trigeminális-autonóm reflexben és a hipotalamuszban. A cluster fejfájást kiválthatja többek között az alkohol, erős szagok, illatok, egyes gyógyszerek és a nagy magasság is (pl. repülés során).

Sinus fejfájás

A sinus fejfájás a sinusok (orr körüli üregek) gyulladása vagy fertőzése miatt alakul ki. Jellemzően az orr körül, a homlokon, illetve az arcon jelentkező fájdalommal jár. Előrehajlás során fokozódik a panasz. Okai között szerepelnek a fertőzések, allergiák, anatómiai elváltozások, valamint irritáló anyagok. Gyakran allergiás időszakokban lép fel és az antihisztaminok, valamint egyéb allergia elleni kezelések alkalmazása csökkentheti a fejfájás intenzitását és gyakoriságát.

Mikor forduljon orvoshoz fejfájásával?

  • ha túl erős
  • ha hirtelen lép fel
  • gyengeség, zsibbadás, beszédzavar, zavartság, látásvesztés, egyensúlyvesztés vagy eszméletvesztés kíséri
  • lázzal, nyaki merevséggel jár
  • sérülés, baleset után lép fel

Összegezve

  • A fejfájást számos dolog okozhatja, például stressz, az állkapocs összeszorítása, fej hosszú ideig ugyanabban a helyzetben tartása, időjárás, dehidratáció, izomfeszültség
  • A migrén egy neurológiai betegség, melyet idegrendszeri tünetek is kísérnek, például fény- és hangérzékenység, szédülés, hányinger és hányás.
  • A cluster fejfájás féloldali és éles fájdalommal jár.
  • A sinus fejfájást a sinusok gyulladása vagy fertőzése okozza.
  • A sinus fejfájást csökkentheti az antihisztaminok és más allergia elleni kezelések alkalmazásával.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Migrén esetén ennyi kávét érdemes innia

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

fejfájás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához