Ezeket jelentheti az, ha a feje tetején fáj a feje
A fejfájás nem mindig ugyanott jelentkezik. Tudja meg, mit jelezhet az, ha a feje tetején összpontosul a panasz.
A fejfájás gyakori problémának számít, melynek különböző típusai és számos kiváltó okai vannak. Hogy vajon mit jelezhet az, ha a fejtetőn jelentkezik a panasz?
Tenziós fejfájás
Ha olyan fejfájást tapasztal, amely szorító érzést kelt a fej tetején, homlokon, halántékon és a feje hátulján, akkor valószínűleg tenziós fejfájásról van szó. Ez a leggyakoribb fejfájás típus, amelyet gyakran izomfeszülés, stressz vagy szorongás vált ki. A panaszok sokszor enyhíthetők forró zuhannyal, melegítőpárna használatával, masszázzsal, de ha nem múlik, úgy vény nélkül kapható gyógyszereket is lehet alkalmazni. A megelőzés érdekében érdemes rendszeresen mozogni, meditálni és egyéb relaxációs technikákat alkalmazni.
Migrén
A migrén általában lüktető fájdalomként kezdődik, amely fokozatosan erősödik, akár elviselhetetlen szintre is. A fájdalom jellemzően a fej egyik oldalán érezhető, de kiterjedhet a fejtetőre is. Ilyenkor az érintett fény-hang-és szagérzékenységet is tapasztalhat, sőt hányinger is előfordulhat. Továbbá, sok esetben ún. aura is megjelenik, melynek során az illető villogó fényeket, pontokat tapasztalhat.
A migrén kiváltó okai egyelőre nem tisztázottak, ám az orvosok szerint hormonális változások, stressz, szorongás, alvási problémák, erős szagok, dohányzás és kihagyott étkezések is provokálhatják, sőt, akár bizonyos ételek is (pl. bor, csokoládé, érlelt sajtok, pácolt termékek, feldolgozott húsok). Kezelése gyógyszerekkel történik, ám érdemes tudni, hogy a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók általában nem váltják be a kívánt hatást, így ilyenkor érdemes orvos által felírt készítményt alkalmazni.
Hipnikus fejfájás
A hipnikus fejfájást más néven ébresztőóra fejfájás-nak is nevezik, mivel éjszaka, alvás közben jelentkezik, és felébreszti az embert. A fájdalom közepes vagy súlyos, mely főleg a fejtetőre korlátozódik, de az egész fejre is kiterjedhet. Általában a 40-80 év közötti embereket érinti. Kezelése magában foglalhatja lefekvés előtt a koffein bevitelét, illetve a melatonin alkalmazását, de az is lehet, hogy a fekhely megfelelő kialakítása is javulást hozhat, hiszen a gerinc problémái is okozhatják.
Cluster fejfájás
A cluster fejfájás egy ritka, ám rendkívül intenzív fejfájás típus. Egyoldalú, égető vagy szúró fájdalmat okoz, amely gyakran a szem környékéről indul ki, ám ahogy a fokozódik, úgy fejtetőre is kisugározhat. A rohamok 15 perctől 3 óráig tartanak, és szinte naponta, akár hetekig is ismétlődnek. Kísérő tünetei közé tartozik az érintett oldalon a szem vörössége, orrdugulás, izzadás és szemhéjduzzanat. A rohamok enyhítésére és a megelőzésre különféle gyógyszerek állnak rendelkezésre.
Agyfagyás
Agyfagyás akkor fordulhat elő, amikor valaki hideg ételt vagy italt fogyaszt - a jelenség hirtelen, éles fájdalmat okozhat a fej elülső részén, de általában néhány másodperc vagy két perc alatt megszűnik. Oka, hogy a szájpadlás körüli erek a hideg miatt összehúzódnak, majd hirtelen kitágulnak, ami fájdalmat eredményez. Bár az erek a szájpadlás körüli területen találhatóak, a fájdalom a fej magasabb részein is érezhető. Segíthet a problémán, ha meleg vagy szobahőmérsékletű folyadékot iszik, vagy ha a nyelvét a szájpadlásához nyomja. Az agyfagyás elkerülése érdekében próbálja meg hideg ételeket és italokat csak lassan fogyasztani.
Alvászavar, rossz alvás
Az alváshiány és a rossz alvás gyakran okozhat fejfájást, különösen a fej tetején. Az alvászavarok közé tartoznak. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy míg az alvászavarok fejfájást okozhatnak, a fejfájás maga is vezethet alvási problémákhoz. Az alvás és fejfájás közötti kapcsolat abból fakadhat, hogy azok az agyi területek, amelyek fejfájást okoznak, az alvást és a hangulatot is befolyásolják.
Mikor keresse fel orvosát?
Általában a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók, mint például az aszpirin, ibuprofen vagy acetaminofen, segíthetnek a fejfájás csökkentésében. Az otthoni gyógymódok, mint a meleg vagy hideg borogatás és a masszázs, szintén enyhíthetik a feszültséget.
Ha azonban a fejfájása fokozódik, egyre gyakrabban jelentkezik, vagy zavarja a napi tevékenységeit, mindenképpen konzultáljon orvosával!
Mivel a fejfájás súlyosabb egészségügyi problémák jele is lehet, az alábbi tünetek esetén azonnal forduljon orvoshoz:
- hirtelen, erős fejfájás
- fejsérülés vagy esés után jelentkező fájdalom
- zavartság vagy beszédzavarok
- görcsrohamok, magas láz, nyakmerevség vagy kiütések
- zsibbadás vagy gyengeség az egyik oldalon
- látás- vagy járásproblémák
Ha ezek a tünetek a fejfájással együtt jelentkeznek, azonnal hívjon mentőt!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Fejfájás típusok: egyáltalán nem mindegy melyik ponton és hogyan fáj!