A lelki fájdalom testi következményei szívbetegségek formájában önthetnek testet
A stressz és a lelki teher nemcsak az elmét, hanem a szívet is károsíthatja.
A mentális betegségek és a szív- és érrendszeri problémák között egyre több kutatás igazolja a szoros összefüggést, melyet a gyulladásos mechanizmusok is alátámasztanak - mutat rá a Magyar Kardiológusok Társasága.
A Cambridge-i Egyetem kutatói szerint a tartós gyulladás lehet az, ami összekapcsolja ezeket a problémákat. Ez a gyulladásos állapot számos életmódbeli tényezőtől - mint a dohányzás, alkoholfogyasztás vagy mozgáshiány - függően fokozódhat. A stressz és a lelki megterhelés növeli a szimpatikus idegrendszer aktivitását és csökkenti a paraszimpatikus hatást, ami gyulladást és érelmeszesedést eredményezhet.
A lelkibetegségek, mint például a depresszió, jelentősen növelik a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. A stressz hatására kialakulhat endothel diszfunkció és Takotsubo-kardiomiopátia (vagyis a megtört szív szindróma”), amelyek közvetlen kapcsolatban állnak a szív működési zavarával. A depresszióban szenvedők immunrendszerében gyakran magasabb a gyulladásos citokinek szintje, ami tovább ronthatja az állapotot.
A gyulladásos anyagok befolyásolják az agy működését is, hatva a hipotalamusz-hipofízis-mellékvese tengelyre és növelve a hangulati zavarok kockázatát. Ez a folyamat a vér-agy gát permeabilitásának növekedése révén még inkább súlyosbodhat, amely a gyulladásos anyagok agyba jutásával jár.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!