Ezeket látta már?

A mellrák lelki okai: nagyobb az esélyünk a daganatra, ha traumák érnek?

mellrák, emlőrák lelki oka trauma

Milyen hatással lehetnek a lelki sérülések a daganatos megbetegedések kialakulására? Klinikai szakpszichológus válaszol.

A közösségi oldalakon, különböző fórumokon, sőt akár szakemberek szájából is gyakran elhangzik az a mondat, hogy a különböző daganatos megbetegedések hátterében lelki sérülések állhatnak, valamilyen konkrét trauma vezethetett kialakulásukhoz, és ha a páciens ezt tudatosítja, feldolgozza, akkor képes lesz akár leküzdeni a betegséget is. Kónya Ilona klinikai szakpszichológussal a daganatos megbetegedések, köztük az emlődaganat kialakulásának lélektani vonatkozásairól, pszichológiai hatásairól, valamint az onkopszichológiai tudományág feladatáról beszélgettünk.

Évente 10 millió ember hal meg rákban

Globálisan évente 10 millió ember veszíti életét daganatos megbetegedés következtében. Az emlőrák világszerte és hazánkban is egyaránt a nők körében leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedés, és több európai nő életét követeli, mint bármely más rák, holott az időben felismert emlődaganat jó eséllyel gyógyítható. Az AVON, az Emlőrák Gyógyításáért Alapítvány közreműködésével évtizedek óta dolgozik azért hazánkban, hogy felhívja a figyelmet az emlőönvizsgálat és a rendszeres emlőrákszűrések jelentőségére. Fontos leszögezni, hogy a rákos megbetegedések nem előzhetők meg, azonban életmódunk és akár lelki egészségünk is hatással lehet kialakulására és a betegség lefolyásának folyamatára.

Mit okoz a lelki megrázkódtatás?

Napjainkban a laikusok körében elterjedni látszik az elmélet, mely szerint a daganatos betegségek kialakulása mögött egyértelműen meghatározható lelki sérülések és személyiségjegyek állnak. Miért találkozhatunk egyre gyakrabban ilyesfajta meglátásokkal, és mennyi igazság lehet a feltételezések mögött?

- Munkám során magam is egyre gyakrabban találkozom olyan páciensekkel, akik a lelki sérülések és a betegségek kialakulása közötti összefüggéseket keresik. Ennek hátterében az a megfigyelés állhat, hogy szomatikus betegekkel dolgozó pszichológus, pszichiáter szakemberek gyakran találkoznak azzal a jelenséggel, hogy egy-egy megbetegedés előtt, az egyén nagyfokú traumát, vagy valamilyen megterhelő élethelyzetet élt át. Ez a megfigyelés vezethetett tévesen arra, hogy egyes traumák, veszteségek, valamint egyes megbetegedések között egyenesági okságot feltételezzenek, például, hogy az emlőrák hátterében párkapcsolati konfliktusok állhatnak, azonban ez egy ennél sokkal összetettebb folyamat, a hatást gyakorló tényezők nem ilyen egyértelműen meghatározhatók.

A pszichológia és a daganatos betegségek kapcsolatának kutatása már az 1970-es években megjelent az onkológiai ellátásban, azonban ekkor még a kutatások fő fókuszában a betegséggel való megküzdés, a túlélők életminőségének javítása, az orvos-beteg kommunikáció segítése és a palliatív ellátás állt. Az évek során zajlottak kutatások a rák kialakulását előidéző lélektani hatások definiálására, különböző rákra hajlamosító személyiségtényezők feltárásával („C” típusú személyiség koncepciója, amely a rosszindulatú daganat megjelenésével szorosan összekapcsolódó tulajdonságokra utal), de a kutatási adatok nem igazoltak szignifikáns összefüggést. Ennek oka részben az onkológiai betegek sokféleségével, illetve a betegség során megélt krízis személyiségformáló hatásával magyarázható.

Ha napjainkban nem is tudjuk egyértelműen meghatározni a különböző traumák, lelki sérülések és a daganatos megbetegedések ok-okozati kapcsolatát, az általános és tartós stressz hatással lehet a rosszindulatú elváltozások megjelenésére. Hogyan hathat a mindennapos stressz a rák kialakulására és a gyógyulási folyamatra?

A megküzdés, és az elhúzódó stresszreakció több szempontból is fontos az onkológiai betegek szempontjából.

Tartós, krónikus stressz esetén a szervezet egyensúlyi állapota eltolódik, számos fiziológiás változás jelenik meg a testben. Többek között a kardiovaszkuláris rendszer túlterhelődése, az emésztési egyensúly eltolódása és az immunrendszer gyengülése, amelyek kedveznek a daganatos betegség kialakulásának, egyéb kockázati faktorok megléte mellett. Tartósan fennálló stresszhelyzet esetén fontos az egyén megküzdési mintázata, gyakran az elégtelen megküzdési mechanizmusok önmagukban daganatos betegség kockázati tényezői, mint például a fokozott alkoholfogyasztás vagy a dohányzás.

Fontos figyelembe venni, hogy maga a betegség diagnózisa, a kezelés és az esetleges halál lehetősége önmagában is jelentős krízist jelent a páciens számára, amely szintén nagyfokú stresszt eredményez. A kezelések nehézségei mellett a betegeknek ezzel is meg kell küzdeniük, sok beteg érzi, hogy elvesztette a kontrollt az élete és a teste felett.

Egy felmérés szerint például azoknak az emlőrákos nőknek, akik csupán kiszolgáltatottságot és reménytelenséget éreztek, amikor megkapták a diagnózist, csökkent a tíz évvel későbbi életben maradási esélyük.

Tehát a tartós stressz mellett, akár egyetlen meghatározó trauma is szerepet vállalhat a betegségek folyamatainak alakulásában?

- Ez így önmagában nem mondható, hiszen a daganat nem lélektani betegség, a kialakulásában és lefolyásának alakulásában számos genetikai és biológiai faktor játszik fontos szerepet. A korábbi traumák leginkább, a betegséggel való megküzdésben játszhatnak esetleges szerepet. Az egyén egész addigi életútja, családi-biológiai hajlamossága, környezeti mintái egészen születéstől fogva befolyásolják azt, hogy mit tekint az egyén traumatikus élménynek, és milyen módon küzd meg az esetleges traumákkal. Tehát abban van szerepe, hogy az adott ingert mennyire érzékeli stresszkeltőnek. Ebből fakadóan lehet az, hogy van, aki a betegséget egy megoldandó feladatként, és van, aki egy fokozottan kontrollvesztett élethelyzetnek éli meg.

A stresszkeltő inger érzékelése során az egyénnek a hipothalamus-hipofizis-mellékvese tengelye aktiválódik, amely felkészíti a testet a megküzdésre vagy a menekülésre. A stresszre adott egyéni reakció függ az egyén agyi struktúrainak érzékenységétől, amely fejlődését a korai élmények befolyásolják.

A korai traumák kihatással vannak az agy strukturális fejlődésére, ezáltal a hipothalamus-hipofizis-mellékvese tengely működésére is. A kutatások alapján a korai traumát elszenvedett egyének akár semleges ingerre is erős és elhúzódó stresszreakcióval tudnak reagálni, gyakrabban küzdenek klinikai szintű szorongással, és depresszív állapottal, amely önmagában is jelentős kockázati tényező a daganatos betegségek kialakulása szempontjából A depresszív állapot folyamatos negatív gondolatai az egész világot veszélyes hellyé képesek tenni, fenntartva ezzel az egyén számára az állandó fenyegetettség érzését.

Igy összeségében az agy idegrendszeri struktúrainak az észlelésre és viselkedésre kifejtett hatásait megismerve érthetővé válik az a jelenség, hogy gyakran egy-egy megbetegedést valamilyen nagyobb trauma előz meg. A tudomány e téren való fejlődése hogyan alakítja az onkológiai kezelések struktúráját, lefolyását, hogyan segíti az onkopszichológia a betegek gyógyulási folyamatait?

Tény, hogy a daganatos betegek egészségének épp úgy része a pszichológiai állapotuk, mint a laboratóriumi eredményeik, lelki sérüléseik és traumáik hatást gyakorolhatnak a betegséggel való megküzdésre, azonban fontos leszögezni, hogy ezen traumák feloldása nem jelent biztos gyógyulást.

A daganatos betegek pszichés kezelésével, kísérésével foglalkozó onkopszichológia egy viszonylag új tudományterület, amely napjainkban első sorban a már kialakult betegséggel való megküzdés mellett, az önkárosító magatartásformák prevenciójára, valamint a stresszel való megküzdés folyamatának támogatására összpontosít.

Az onkopszichológus hosszú évek óta az onkológiai csapat tagja, mindemellett 2020-ban az onkopszichológiai ellátás irányelvei bekerültek az egészségügyi irányelvek közé, klinikailag igazolt hatékonyságú protokollokkal segítve az onkológiai betegeket. Az onkológiai kezelésben lévő pácienssel a betegségfolyamat során többek között sokat dolgozunk a különböző megküzdési mechanizmusokkal, hiszen az adott helyzetben a korábbi megküzdési mechanizmusok nem biztos, hogy hatékonyan működtek. Ezen munka hatására akár új, hatékonyabb coping technikák kialakítása is történhet, amely viselkedésváltozás az agyban is képes strukturális változást létrehozni. (Ennek eredményeképp a korábban fenyegető ingerek kevésbé félelmetessé válhatnak), így a beteg tartalmasabb, teljesebb életminőséget képes megélni, amely pozitívan befolyásolhatja betegsége végkimenetelét.

Emlőönvizsgálat, emlőönvizsgálat, emlőönvizsgálat!

Az elmúlt évek során számtalan szervezet, vállalat és médium tűzte zászlajára a mellrák elleni küzdelemre való figyelemfelhívást és a nők egészségtudatosságának fejlesztését, az eredmények mégis a mai napig elkeserítőek. Az emlőrák elleni küzdelem egyik élharcosának, az AVON-nak 2024-es mellrák témájú kutatásából ugyanis kiderült, hogy a nők mindössze 28%-a jár évenként mellrák szűrésre és, habár a megkérdezettek körében a 2023-as adatokhoz (25%) képest nőtt azok száma, akik rendszeresen végeznek emlőönvizsgálatot, még mindig csak a nők 36%-áról mondható el ez. Holott a havonta csupán 5 percet igénybe vevő, otthonunkban elvégezhető emlőönvizsgálat akár életünket is megmentheti! Az időben felismert emlőrák ugyanis jó eséllyel gyógyítható! Szánjunk néhány percet egészségünkre, járjunk évente emlőrákszűrésre és végezzük el minden hónapban az emlőönvizsgálatot!

Az emlőrák a nők körében leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedés, 2022-ben világszerte 2,3 millió érintettet diagnosztizáltak és 670 000-en vesztették életüket[1]. A havonta mindössze 5 percet igénybevevő emlővizsgálat döntő szerepet játszik az emlőrák korai felismerésében, ami növeli a sikeres kezelés, valamint a túlélés esélyét, azonban sajnos a nők többége napjainkban sincs tisztában azzal, milyen jelek utalhatnak emlődaganatra és hogyan kell helyesen elvégezni az önvizsgálat lépéseit. Az AVON 7 országban, több mint 7000 nő megkérdezésével végzett kutatásából[2] kiderült, hogy a nők mindössze 45%-a biztos abban, hogy felismeri a mellrákra utaló testi elváltozásokat, és a megkérdezett nők 38%-a bizonytalan abban, mikor kellene ellenőriznie a melleit.

Az AVON évek óta dolgozik azért, hogy minél többek figyelmét felhívja a mellrákszűrések és az emlőönvizsgálat fontosságára, valamint minél több nő edukálását támogassa a betegség és az önellenőrzés kapcsán. A vállalat YouTube csatornáján megtalálható egy animációs kisfilm, amely lépésről-lépésre mutatja be az emlőönvizsgálat folyamatát és animált ábrákkal szemlélteti elvégzésének módját, így adva útmutatást és segítséget minden korosztály számára.

Az emlőönvizsgálat néhány egyszerű lépésből áll, amit minden nőnek 18-20 éves kortól érdemes elvégeznie a menstruáció utáni héten, minden hónapban lehetőleg ugyanazon időszakban. Aki nem menstruál, az kiválaszthat erre egy tetszőleges napot, hogy minden hónapban akkor végezze el.

Az emlőönvizsgálat lépései a következők:

1. Nézzük meg a melleinket a tükör előtt állva!

  • Az első alkalommal tanulmányozzuk, hogyan néznek ki és milyen érzetet adnak!
  • Rendszeresen vizsgálva keressük az eltéréseket!
  • A látható elváltozások lehetnek a mell méretének, körvonalának, felületének változása, dudorodás, kipirosodás, a mellbimbók elhelyezkedésének, kontúrjának változása, a mellbimbó váladékozása, mellbimbó behúzódása.

2. Figyeljük meg a melleket különféle pozíciókban is!

  • Leengedett karokkal.
  • Fej fölé emelt karokkal.
  • Csípőre tett kézzel.
  • Kissé előre hajolva.

3. Vizsgáljuk meg a melleket fekvő helyzetben!

· Jobb oldali mell vizsgálata

  • A jobb váll alá tegyünk egy párnát!
  • A jobb kezünket tegyük a fejünk alá!
  • Bal kéz ujjbegyeivel végezzük el a vizsgálatot!
  • A mellbimbótól indulva körkörösen vizsgáljuk át a mellet!
  • Ugyanígy vizsgáljuk meg a hónaljat is!
  • Nyomjuk össze a mellbimbót, hogy jön-e belőle váladék!

A bal oldali mell vizsgálata

  • A jobb oldali mellnél leírt vizsgálatot ismételjük meg, a jobb kezünkkel!

4. Végezzük el a vizsgálatot álló helyzetben is!

  • Ismételjük meg a fekvő helyzetben végzett gyakorlatokat!

Ha a következő elváltozások valamelyikét észleljük, azonnal keressük fel háziorvosunkat!

  • A mell alakjának, vagy méretének megváltozása
  • Piros folt, vagy kiütés a mell bőrén és/vagy a mellbimbó körül
  • Ok nélküli váladékozás az egyik, vagy mindkét mellbimbóból
  • Duzzanat a hónaljban vagy a kulcscsont körül
  • Csomó, vagy tömöttség, amely eltér a mellszövet többi részétől
  • A bőr textúrájának egy meghatározott területen történő megváltozása, kidudorodása, behúzódása, narancsbőrre hasonlító ráncosodása
  • A mellbimbó helyzetének, alakjának változása, vagy behúzódása
  • Nem múló fájdalom a mellben vagy a hónaljban

Hívjuk fel közösen a figyelmet a téma fontosságára!

A mellrák elleni küzdelem jegyében október 6-án vasárnap idén negyedik alkalommal szervezi meg az AVON és Turóczi Réka sport és futó nagykövet a Fuss MELLettünk! elnevezésű közösségi futását, amely alkalmával a sport és a mellrák összekapcsolásával szeretné minél több nő figyelmét felhívni a mellrákszűrések, az önvizsgálat és a rendszeres testmozgás fontosságára. A program részleteiről az esemény Facebook oldalán tájékozódhatnak. Az edukációs kisfilm az AVON Magyarország YouTube csatornáján, a kutatásukról készült jelentés a ide kattintva érhető el.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Ez a mellrák legelső tünete: így jelez leggyakrabban a daganat

Ez a mellrák legelső tünete: így jelez leggyakrabban a daganat

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#mellrák

[1] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/breast-cancer

[2] Több mint 7 000 nő (18+) körében végzett vizsgálat a következő piacokon: Egyesült Királyság, Olaszország, Lengyelország, Törökország, Dél-Afrika, Fülöp-szigetek és Románia

Forrás: AVON
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához