Daganata volt? Ha ezt a vitamint szedi, csökkentheti a kiújulás esélyét a kutatók szerint
Az 5 éves kiújulásmentes túlélés statisztikailag jelentősen magasabb volt a napi 2000 NE D-vitamint szedő csoportban, mint a placebo csoportban.
Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt egy új kutatás alapján arról, hogy a D-vitamin milyen hatással lehet a rákos betegségek kiújulására:
"A napi 2000 NE (nemzetközi egység) D-vitamin pótlás csökkentheti a visszaesés vagy a halálozás kockázatát a p53-immunreaktív emésztőrendszeri rákos betegek esetében
Egy 392 emésztőrendszeri rákos beteg bevonásával végzett randomizált klinikai vizsgálat adatainak elemzése szerint az 5 éves kiújulásmentes túlélés statisztikailag jelentősen magasabb volt a napi 2000 NE D-vitamint szedő csoportban (80,9%), mint a placebo csoportban (30,6%) a daganatok p53-immunreaktív alcsoportjában (de nem találtak ilyen összefüggést a nem-p53-immunreaktív alcsoportban).
Ez az AMATERASU nevű japán randomizált, kettős vak, placebo-kontrollos klinikai vizsgálat post hoc alcsoport-elemzése volt. Ebben a vizsgálatban egyetlen japán egyetemi kórház emésztőrendszeri rákban szenvedő betegei vettek részt 2010 januárja és 2018 februárja között, akiket középértékben 3,5 éven át követtek, hogy összehasonlítsák a D-vitamin-pótlás és a placebó hatását. Az AMATERASU-vizsgálat 417 résztvevője közül azokat a betegeket vonták be ebbe az elemzésbe, akiknél rendelkezésre álltak a maradék szérumminták."
Hogyan hasznosulhat a legjobban a D-vitamin?
A zsírban oldódó vitaminok (például D-vitamin, E-vitamin) felszívódására rásegíthetünk, ha azokat olyan táplálék mellett fogyasztjuk el, amely sok zsiradékot tartalmaz.
A D-vitamin kulcsfontosságú immunvédő vitamin, amelyet kizárólag élelmiszerforrásból nem tudunk pótolni, viszont szervezetünkben mért szintje igazoltan ok-okozati összefüggésben van a fertőzések gyakoriságával. Főként a téli, napfénymentes időszakban ürülhet ki szervezetünkből, ezért ilyenkor különösen fontos a pótlása. "Az is jó, ha a heti adagot egyben vesszük be (a napi javasolt mennyiség 2000-2500 Nemzetközi Egység), mert a szervezet azt tökéletesen tárolja – a túladagolás veszélye nélkül. Ezt a mennyiséget étrend-kiegészítő készítmények formájában ajánlott bevinni a szervezetbe késő ősztől kora tavaszig, kúraszerűen alkalmazva.
Olvasta már?
- D-vitamin: petefészekrák, mellrák és endometriózis is könnyebben kialakulhat, ha nem pótoljuk
- D-vitamin-pótlás kismamáknál: ennek a betegségnek az esélyét csökkentheti a babánál
- Autoimmun betegségek - erről mindenképpen tudnia kell
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!