Ezeket látta már?

Így csökkenti a gyors gyaloglás a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát

Betegségek
2023. december 04. 14:04
gyors gyaloglás séta cukorbetegség, diabétesz, inzulinrezisztencia

Nem csak az számít, hogy mennyit gyalogol, sétál, hanem az is, hogy milyen gyakran és milyen tempóban teszi.

A British Journal of Sports Medicine című folyóiratban megjelent tanulmány szerint, a tempós gyaloglás közel 40%-kal csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség későbbi kialakulását.

Tanulmány a sétáról

A tanulmány szerzői 10 korábbi, 1999 és 2022 között végzett tanulmányt tekintettek át, amelyek összefüggéseket vizsgáltak a járási sebesség – amelyet objektív időzített tesztekkel vagy a résztvevők szubjektív beszámolóival mértek – és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása között az Egyesült Királyságból és Japánból származó felnőttek körében.

A kutatók megállapították, hogy átlagosan nyolc éves követési időszakot követően az átlagos vagy normál tempót sétálóknál 15%-kal alacsonyabb volt a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. A „meglehetősen tempós” séta 24%-kal alacsonyabb kockázatot jelentett, mint azok, akik könnyen vagy lazán sétáltak. És „a tempós/lépéses gyaloglásnak volt a legnagyobb előnye: 39%-kal csökkentette a kockázatot.

A kutatás azt is megerősíti, hogy „az intenzitás fontos a cukorbetegség megelőzésében” – mondta e-mailben Dr. Carmen Cuthbertson, a Kelet-Karolinai Egyetem egészségügyi oktatással és promócióval foglalkozó adjunktusa.

"Bármilyen mennyiségű fizikai tevékenységnek lehetnek egészségügyi előnyei, de úgy tűnik, hogy a cukorbetegség megelőzése érdekében fontos, hogy vegyenek részt nagyobb intenzitású tevékenységekben, mint például a tempós séta."

Mi a gyors séta előnye?

A gyors séta számos előnnyel jár az egész szervezetre nézve. Itt van néhány előny, amit a rendszeres gyors séta számos ember számára hozhat:

  1. 1 Kardiovaszkuláris egészség: a gyors séta kiváló kardiovaszkuláris tevékenység, amely javíthatja a szív- és érrendszeri egészséget. Segít fenntartani az egészséges vérnyomást, csökkentheti a koleszterinszintet és javíthatja a vérkeringést.
  2. 2 Súlykontroll: a gyors séta segíthet a súlykontrollban és a testsúlycsökkentésben. Rendszeres mozgás fokozza az anyagcserét, égeti a kalóriákat és segít fenntartani az egészséges testsúlyt.
  3. 3 Izomtónus: a séta különféle izmokat aktivál, beleértve a láb- és farizmokat, a hasizmokat és az alsó hátizmokat. Ez segíthet az izomtónus fenntartásában és az általános testi erőnlét javításában.
  4. 4 Energiafokozás: a rendszeres testmozgás, ideértve a gyors sétát is, javíthatja az energia szintet és csökkentheti a fáradtságot. A fizikai aktivitás serkenti az endorfinok kibocsátását, amelyek javíthatják a hangulatot és az energiaszintet.
  5. 5 Csökkent stressz és szorongás: a séta stresszcsökkentő hatással is bír. A friss levegőn való mozgás és az endorfinok felszabadulása segíthet csökkenteni a mindennapi stresszt és szorongást.
  6. 6 Jobb alvásminőség: a rendszeres testmozgás, ideértve a gyors sétát is, hozzájárulhat a jobb alvásminőség eléréséhez. A fizikai aktivitás segíthet kiegyensúlyozni az alvási ciklusokat és mélyebb, pihentetőbb alvást eredményezhet.
  7. 7 Jobb emésztés: a mozgás serkentheti az emésztést és segíthet megelőzni a gyomorproblémákat. Különösen hasznos lehet egy könnyű séta az étkezés után.

Fontos megjegyezni, hogy mindenki testi és egészségi állapota egyedi, ezért mindig érdemes konzultálni egy orvossal, mielőtt bármilyen új edzésprogramba kezd. A rendszeres, mérsékelt testmozgás azonban általában számos egészségügyi előnnyel jár.

Ha azonban egy kis kihívást szeretne, a fitneszkövető használata – óra, lépésszámláló vagy okostelefon-alkalmazáson keresztül – segíthet objektíven mérni és fenntartani a gyaloglási tempót.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Így teheti tönkre a veséit, ha nem változtat az életmódján



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: CNN
# Cukorbetegség # diabétesz # 2-es típusú cukorbetegség # gyors gyaloglás # séta

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés