Szokatlan tünetek? A stressz hatásai, amikre nem is gondolna!
A túl sok stressz nem csak a hangulatunkra nyomja rá a bélyeget, de az egészségünkre is, hiszen számtalan betegséget okozhat.
Egyre közismertebb, hogy a stressz számos lelki és fizikai betegség önálló rizikófaktora, és szinte lehetetlen elkerülni. Dr. Révay Edit , az Életmód Orvosi Központ életvezetési tanácsadója szerint azonban csökkenteni és kezelni nem csak lehet, de kell is.
Stresszes állapot: állandó támadásra, menekülésre készen
A stressz egy olyan belső vagy külső inger, amelyet egy adott személy – nem feltétlenül tudatosan - veszélyesnek minősít, és ez vészreakciót indít el benne. A vészreakció annak az ősi válasznak felel meg, amikor a szervezet a megküzdés vagy menekülés érdekében fokozza az aktivitását. Felkészülve az „ütésre vagy a futásra”, fokozódik a légzés, az oxigénfelvétel, emelkedik a vérnyomás, szívritmus, izomfeszültség, beindul az adrenalin-termelés, felszabadulnak a zsírsavak, hogy az izom fel tudja használni azokat. Ebből is látszik, hogy a tartósan fennálló stresszes állapot állandó készenlétben tartja a szervezetet, ami roppant megterhelő.
Aki azt gondolja, a stressz csakis feszültséget okoz, téved. Sokszor olyan alattomosan jelentkeznek a következményei, hogy már csak egy komoly betegség utal arra, hogy túl sokáig hagytuk eluralkodni. Hiszen nem csak a túl sok munka, a többszörös megfelelési- és teljesítmény-kényszer, de a nem megfelelő táplálkozás és a mozgásszegény életmód is stresszforrás. Ha nem lépünk ki időben a stressz okozta ördögi körből, a teljesítményünk romlása után betegségek fognak figyelmeztetni minket a megoldás szükségességére.
Milyen betegségek mögött húzódhat meg a tartós stressz?
- 1 Szív és érrendszeri megbetegedések
- 2 Magas vérnyomás
- 3 Pánikbetegség
- 4 Pajzsmirigy betegségek
- 5 Megnövekedett vércukorszint
- 6 Gyomorfekély
- 7 Tenziós fejfájás vagy migrén
- 8 Ekcéma súlyosbodása
- 9 Előrehaladott asztma
- 10 Alvászavarok
- 11 Irritábilis bél-rendellenesség
- 12 Daganatos megbetegedések
- 13 Autoimmun megbetegedések
Elkerülni nem lehet, de kezelni igen
A mindennapi stressz elkerülhetetlen, azonban nem kell, hogy kiszolgáltatottak és védtelenek legyünk ezzel szemben. A stressz negatív hatásainak csökkentésére érdemes szakértő segítséget, és ha lehet, támogató közeget keresni – hangsúlyozza dr. Révay Edit.
Fontos tudni, hogy a stresszkezelés nem tanulható meg egyetlen alkalom alatt, ez egy folyamat, melynek során a mindennapi élet kevésbé hatékony stressz kezelési szokásait elhagyjuk, és a hatékonyabbakat megtanuljuk, a mindennapok rutinjába építjük. Az új komplex tréning során megtörténik a résztvevők mindennapjaiban jelentkező stresszfaktorok és azok hatásainak, a mindennapi rutin elemzése.
Az önismeret, a józan ész, és a rendszerezés hármasára épülő módszerrel segítünk a mindennapi életben betöltött szerepek, feladatok, vágyak közt rendet és harmóniát teremteni. A tréning során a résztvevők elsajátíthatják a módszer elemeit és logikáját, az egymást követő alkalmak közti időben mindennapi életükre adaptálhatják a módszert. Az újabb alkalmak pedig nem csak újabb elemekkel gazdagítják a megküzdési stratégiákat, de a résztvevők megoszthatják a gyakorlás során szerzett tapasztalataikat egymással, így a csoportdinamika eszközével is erősíthetjük a tréning hatását. A cél, hogy visszaszerezzük a harmóniát, támogathassuk a testi-lelki egészséget.
Összegezve
- A stressz számos lelki és fizikai betegség rizikófaktora.
- A stressz egyfajta vészreakciót indít el a szervezetben.
- A stressz csökkenése és kezelése fontos az egészség szempontjából.
- A stresszkezelés egy olyan folyamat, melynek során hatékony stresszkezelési szokásokat tanulunk.
Szapora vagy épp lelassult szívverés: ilyen, amikor szívprobléma okozza
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!