Ezek a gének lehetnek felelősek az egyik autoimmun betegségért
Azt is kimutatták, hogy az alacsony vércukorszintre való hajlam is fokozhatja a Raynaud kór kockázatát, így ennek kerülése segíthet.
Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt arról, hogy azonosítottak két gént, amelyek szerepet játszhatnak az öröklődő Raynaud-kór kialakulásában.
"Ilyen esetekben főként a kéz- vagy a lábujjak mindkét oldalon, szimmetrikusan, hideg hatására vagy pszichés, érzelmi megterhelést követően rohamszerűen, fájdalmasan elfehérednek. Ennek oka az, hogy az ujjakban levő artériák összeszűkülnek, emiatt a vér hirtelen kiáramlik belőlük.
Ezt követi a második szakasz, amikor az ujjakban az érgörcs enyhülése után ismét megindul a véráramlás - ekkor az ujjak lilás színűek lesznek. A harmadik fázisban megszűnik a fájdalom, és az ujjak kipirulnak, vörössé válnak.
Egy új angol-német vizsgálat feltevése szerint az egyik ilyen gén az ADRA2A, amely az alfa-2A adrenerg receptort kódolja, amely Raynaud kórban fokozottan aktív és szerepe van az érösszehúzódásban, míg a másik az IRX1, amelynek működése végső soron akadályozza az erek kitágulását. Azt is kimutatták, hogy az alacsony vércukorszintre való hajlam is fokozhatja a Raynaud kór kockázatát, így ennek kerülése segíthet. A fentiek alapján érthető az antidepresszáns mirtazapin hatásossága is, mert ez gátolja az alfa-2A receptorokat.
A Raynaud-kór kezelése
Az állapot kezelésére nincs általános módszer. A legfontosabb teendő a rohamokat provokáló tényezők kerülése. Esetleg értágító hatású gyógyszerek (elsősorban vérnyomáscsökkentők) nyújthatnak segíthetnek.
Krónikus eseteknél bizonyos szimpatikus idegek ideiglenesen blokkolása, vagy átvágása (szimpatektómiának nevezett eljárás) enyhülés hozhat.
Az érintetteknek mindent el kell követniük, hogy végtagjaikat melegen tartsák. Érdemes vastag kesztyűt és zoknit viselni. A dohányzás nem javasolt, mert a cigarettában található nikotin érösszehúzó hatású. Aki pedig úgy tapasztalja, hogy a stressz váltja ki nála a rohamokat, próbáljon ki különböző stresszkezelő technikákat.
Ajánlott továbbá kerülni minden olyan gyógyszert (például a vény nélkül kapható megfázás és influenza elleni készítmények), amely érösszehúzó hatású.
Olvasta már?
- Elkékülő, felpuffadt ujjak? Íme a Scleroderma betegség
- Így jelezheti az ujj az autoimmun betegséget
- Ezekre az autoimmun betegségekre nincs gyógymód
- Autoimmun betegségek: ezekről a jelekről ismerheti fel
- Ízületi gyulladás és porckopás ellen gyógynövények
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!