Nyári óraátállítás - ezért szédíti meg a szervezetünket
A nyári és téli időszámítás bevezetése óta vitatott, hogy mindennek csak "napos" oldala létezik, vagy az előnyök éppenséggel eltörpülnek a hátrányok mellett.
Egy éven belül kétszer állítjuk át az órákat: ez megviseli az alvászavarral küzdőket
A téli időszak sötét reggeleinek kedélyromboló hatása kétségtelen., de a nyári időszámítás sem egy gyalog galopp, ugyanis egy órát veszítünk, egy órával kevesebbet alhatunk. Az évente kétszeri átállítás megviseli a csecsemők, a gyerekek és az idősek szervezetét is, akárcsak az alvászavarokkal és szervi megbetegedéssel küzdőkét.
Aki nem szenved alvászavarban, még az is kialvatlannak érezheti magát
Az óraátállítás a felnőtteket és a gyerekeket is egyformán megviseli. Ne ijedjünk meg, ha 1-2 hétig tart megszoknunk az új időszámítást! De ha betartjuk a fokozatosság elvét, az átállás kevésbé lesz megerőltető mindenki számára.
"Sokunk szervezetét különösen megterheli az óraátállítás. Gyakori panaszok a kellemetlen közérzet, a fejfájás, a figyelmetlenség és a csökkent koncentrálóképesség. Ezekre az időszakokra jellemző az alvási ciklus felborulása, nehezebben alszunk el, és kialvatlannak érezzük magunkat ébredéskor."
Sokan szédelgünk ilyenkor a fáradtságtól
"Étvágytalanok és ingerlékenyek is lehetünk. Éppen ezért fontos, hogy fokozottan ügyeljünk önmagunkra ebben az időszakban" - mondta Dr. Tóth-Domán Judit, az Év magánrendelőjének választott Budai Egészségközpont munkatársa.
Nem bírja az óraátállítást? Érdemes meghallgatni szakértőnk tanácsait!
Tippek az óraátállítás okozta alvászavarral küzdőknek
- Kisgyermekünk számára könnyebbé tesszük az átállást, ha negyedórával haladva, apránként megváltoztatjuk a napirendi pontok idejét: az ébredést, a lefekvést, az étkezéseket.
- Reggelente járjunk el futni, vagy sétálni. A friss levegő és a mozgás segíti a szerotonin előállítását az agyban, ami megkönnyíti az alkalmazkodást.
- Könnyű, vitaminokban gazdag ételeket és sok folyadékot fogyasszunk. Ha gondunk támad az elalvással, nyugtató teákat, gyógynövényeket - citromfüvet, levendulát - hívjunk segítségül.
- Sportoljunk! Egy kiadós edzés felpörgeti szervezetünket, kevésbé leszünk fáradtak, stresszoldó hatása pedig a nyugodt alvást is garantálja.
- Az óraátállítást követően fokozottan hallgassunk belső óránkra, és álljunk meg, ha az pihenőt jelez. Főleg mikor autót vezetünk, vagy balesetveszélyes tevékenységet végzünk.
Olvasta már?
- Kialvatlannak érzi magát? Olvasson tovább tippekért a kellemes, pihentető alváshoz!
- Káros és drága a tavaszi óraátállítás
- Óraátállítás - felborítja az alvást?
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!