Ezeket látta már?

Nyugtalan éjszakák: ezek készítmények segíthetnek elaludni

alvászavar alvás éjszaka készítmény

Ha nem tud könnyen elaludni, érdemes kipróbálnia ezeket.

Ha rendszeresen problémái vannak az elalvással, a természetes altatók segítségére lehetnek. Elsősorban persze a álmatlanság okát kell megtalálni, és kizárni a fizikai, pszichikai okokat.

Mely növények segítenek elaludni és elaludni?

A bevált gyógynövény-készítmények széles skálája létezik: A hagyományos gyógynövényekről, mint a macskagyökér, a golgotavirág, a komló, a citromfű, az orbáncfű és a levendula tudjuk, hogy jó hatással vannak a pszichére, enyhítik az idegességet és a szorongást, kiegyensúlyozottá teszik a fogyasztót, javítják az alvás minőségét” – magyarázza Dr. Martin Schlott, altatásos és intenzív osztály főorvosa Bad Tölzből.

A teától a szobasprayig: a természetes elalvássegítők

A termékpaletta és a választék is igen széles, a gyártók a gyógynövény-alvássegítőket teák, tabletták, kapszulák, illóolajok vagy akár szobai spray formájában is kínálják.

Több összetevőt gyakran kombinálnak egymással, ezért fontos kideríteni, hogy az ön számára melyik a leghatásosabb termék. Itt figyelembe kell venni az életmódot, a napi rutint is. Télen például a teák alkalmasabbak, ha kényelmesen szeretne leülni a kanapéra, és elalvás előtt olvasna még. Az utazók számára azonban a tabletták vagy kapszulák praktikusabbak lehetnek.

Mi a legjobb természetes alvássegítő?

„Nincs olyan, hogy a legjobb altató” – mondja Martin Schlott. “Több szempontot kell figyelembe venni. Például az egyes növények eltérő hatását, a szag, az íz preferenciái is személyenként változnak, és nagyon fontos, hogy mellékhatások és kölcsönhatások más gyógyszerekkel és alkohollal is előfordulhatnak.”

„Célszerű a gyógyszerválasztást megbeszélni a patikussal vagy az orvossal. Ezen kívül tisztázni kell az adagot, a gyógyszerformát és a használat időtartamát” – mondja az alvásszakértő. “Ez különösen igaz azokra az emberekre, akik különböző betegségekre gyógyszert szednek. Terhes és szoptató nőknek például kerülniük kell az orbáncfüvet. A korhatári szabályokat is be kell tartani, mert több készítménynél - például adagolás szempontjából - nem mindegy, hány éves kortól ajánlják.“

Mire kell figyelni a gyógynövényes altatók szedése során?

A gyógynövényekből készült altatók hatékonyak lehetnek, hiszen régóta használják őket. Előnyeiknek azonban nem mindig vannak tudományos igazolásai, és bizonyos betegcsoportokra gyakran egyedi kutatások állnak csak rendelkezésre. Egy friss tanulmány szerint például a levendulaolaj éppúgy javítja az alvást a szorongásos betegeknél, mint a vényköteles altatók.

Vigyázat, mellékhatások!

Például az orbáncfű érzékennyé teheti a napfényre, és megváltoztathatja együttes alkalmazással számos más gyógyszer hatását, például fokozhatja az antidepresszánsok hatását. A fogamzásgátló készítményekben is felgyorsítja a hormonok lebomlását, így szélsőséges esetben már nem garantált a védelem. A gyógynövényes altató vásárlása előtt tájékozódni kell a gyógyszer mellékhatásairól, kölcsönhatásairól és ellenjavallatairól. Általában minden fontos információt megtalál a csomagoláson.

A megfelelő kombináció és adagolás is fontos, és a türelem is sokszor közrejátszik.

- A gyógynövényes alvássegítőknél - például a komló és a macskagyökér - két-négy hétbe is telhet amíg kifejtik hatásukat – mondja Martin Schlott.

Milyen otthoni gyógymód segít az alvászavarokban?

A hagyományos otthoni gyógymódok is segíthetnek – például a meleg tej mézzel. Ez azonban nem a triptofán aminosavnak köszönhető, amely a szervezetben az alvást elősegítő és hangulatjavító szerotoninná és melatoninná alakul át, ugyanis a hatékony adag eléréséhez liternyi tejet kellene meginni. Inkább az édes, meleg tej az, ami nyugtathat.

További tippek az alváshoz

A természetes altatókon kívül más, vény nélkül kapható készítmények is megtalálhatók a patikában, mint például az antihisztaminok és a melatonin. Fontos azonban, hogy a használatuk előtt tanácsot kérjünk a gyógyszertár munkatársaitól.

Az alvásszakértők mindenekelőtt a jó alváshigiéniát javasolják.

- Ez azt jelenti, hogy olyan alvási környezetet kell létrehozni, amely nyugodt, hűvös és biztonságérzetet nyújt – mondja Schlott.

Kerülje a figyelemelterelést, a képernyővel rendelkező elektronikus eszközöket 90 perccel lefekvés előtt már ne használja, ne fogyasszon nehéz ételeket közvetlenül lefekvés előtt, valamint kerülje a cigarettát és az alkoholt. Ezek bevált módszerek az alvás javítására.

Sokan a nyugtató, meditációs zene mellett is könnyen elalszanak, ma már számos podcast és videó található az interneten pihentető hangokkal.

Ha sem a természetes altatók, sem a megfelelő alváshigiénia nem segítenek, kérje meg háziorvosa, hogy vizsgálja meg, van-e még feltáratlan oka az alvásproblémáknak, mint például az éjszakai légzéskimaradás vagy a nyugtalan láb szindróma. Az orvos által felírt altató vagy digitális alvásprogram is megoldást jelenthet a végre kipihenten elalvásra.

Természetes alvássegítő: helyes légzés

Az esti megnyugvásban egy relaxációs gyakorlat is segíthet: a 4-7-8 légzéstechnika, melynek hatékonyságát tanulmányok is bizonyították. Elernyedt állapotba hozza a testet, és állítólag képes csökkenteni a pánikrohamokat, a szorongást és a sóvárgást. Ez így működik:

  1. Csukja be a száját, és nyugodtan lélegezzen be az orrán keresztül, miközben gondolatban számoljon négyig.
  2. Tartsa vissza a lélegzetét, és ideális esetben számoljon hétig.
  3. Lélegezzen ki teljesen nyitott szájjal és hallható hanggal, nyolcig számolva.
  4. A legjobb az egészet négyszer megismételni.

Összegezve

  • A természetes altatók segíthetnek az alvásproblémákon. Ezek közé tartozik a macskagyökér, a golgotavirág, a komló, a citromfű, az orbáncfű és a levendula.
  • Fontos figyelembe venni az egyéni preferenciákat és az életmódot az altató kiválasztásakor.
  • A gyógynövényes altatóknál is érdemes orvossal vagy patikussal konzultálni a választás előtt.
  • A jó alváshigiénia, az antihisztaminok és a melatonin is segíthetnek a jobb alvás elérésében.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Elalváskor olyan érzés, mintha valaki lenne a szobában? Alvási bénulásra is utalhat!

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

Alvászavar

Forrás: Egészségkalauz/Apotheken Umschau
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához