Ezeket látta már?

Ezek okozhatják azt, hogy egyeseket álmukban ér a halál

álom alvás halál miért

A hirtelen éjszakai halál viszonylag ritka, ám sajnos előfordulhat. Hogy miért?

Ha az ember a saját halálára gondol, úgy a legtöbben arra vágynak, hogy idős korukban, álmukban távozzanak el, mivel ez tűnik a számukra a legkevésbé ijesztőnek és a leginkább fájdalommentesnek.

Bár ez valóban szép elképzelés, ám az alvás közben bekövetkező halál sajnos bármely életkorban megtörténhet, mely gyakran hatalmas sokk a család és a barátok számára. Ekkor igen sok kérdést megválaszolatlanul maradhat.

Vajon miért halnak meg az emberek álmukban? Egyáltalán megelőzhetőek az ilyen halálesetek?

Nem biztos, hogy reagálni tudunk arra, ami történik

Számos oka lehet annak, hogy valaki álmában meghal, ám a legtöbbször a szakemberek a három fontos szervünkre fókuszálnak ekkor.

- Az alvás közbeni halál általában a szívvel, a tüdővel és az aggyal függ össze" - mondta Dr. Milind Sovani, a Nottinghami Egyetemi Kórházak munkatársa a Newsweek-nek.

Ráadásul alvás közben nem biztos, hogy tudunk reagálni azokra a jelekre, amelyek mutathatják, hogy valami nincs rendben. Ilyenkor sem az alvó ember nem veszi észre a jeleket, sem a családtagok.

- Ha felállok és 10 másodpercig nincs pulzusom, akkor elájulok, és valaki meghallja a puffanást - mondta Jack Flyer kardiológus a The Wallnak. Street Journal- nak. - Amikor alszol, egyszerűen nem tudsz reagálni magadra és a saját tüneteidre.

Az alvás közbeni halál - vagyis az éjszakai halál - leggyakrabban a hirtelen szívleálláshoz és a pangásos szívelégtelenséghez kapcsolódik, de okozhatja még tüdőelégtelenség, agyi probléma (leggyakrabban stroke), illetve végstádiumú, terminális betegség is.

Szívproblémák, hirtelen szívleállás

Az éjszakai halál leggyakoribb oka a szívhez kapcsolódik. Pontosabban a hirtelen szívleállás (SCA) felelős az alvás közbeni hirtelen halálozások 90 százalékáért. Erre nagyobb esélyük van a koszorúér-betegségben, megnagyobbodott szívben, illetve a szívritmuszavarokban szenvedőknek.

Sajnos az állapot fellépése sürgős kezelés nélkül nagy eséllyel halálhoz vezet. A hirtelen szívleállás okozta halálesetek 22%-a este 22 óra és reggel 6 óra között következik be.

Obstruktív alvási apnoe

Az obstruktív alvási apnoe (OSA) szintén szerepet játszhat az alvás közbeni halálozásban. Tanulmányok szerint az OSA-ban szenvedő betegeknél több mint 2,5-szer nagyobb az esély a hirtelen szívhalálra éjfél és reggel 6 óra között, mint az obstruktív apnoéban nem szenvedőknél. Ennek oka, hogy az állapot a légutak izomzatának beszűkülésével jár, ami oxigénhiányt okoz, és megemeli a pulzusszámot, valamint a vérnyomást - ez pedig megnöveli az SCA kockázatát.

Érdemes azonban tudni, hogy az OSA önmagában nem vezet éjszakai halálozáshoz, azonban súlyosbíthat bizonyos szívproblémákat, melyek viszont már fokozzák ennek esélyét.

Stroke, epilepszia

Az aggyal összefüggő problémák közül a legtöbb éjszakai halálozásért a stroke és az epilepszia felelős. Ez utóbbi esetben, azoknál, akiknek rohamait nem lehet teljesen kontrollálni gyógyszerekkel (refrakter epilepszia), felléphet az úgynevezett SUDEP (hirtelen, váratlan epilepsziás halál), mely legtöbb éjszaka történik.

A stroke szintén okozhatja azt, hogy az illető álmában eltávozik. Sőt, ez nem is olyan ritka, hiszen a szélütések kb. 25%-a alvás közben következik be - írja az Iflscience. Az állapotot szívprobléma miatt kialakuló vérrög, illetve egy ér megrepedése okozza. Ha a probléma az agytörzset érinti, a légzés, a szem kinyitása, az izomkontroll és a tudat is veszélybe kerülhet. Sajnos ez végzetes is lehet, és alvás közben ugyanúgy előfordulhat, mint ébren.

Ezek okozhatnak még hirtelen éjszakai halált

  • kábítószer
  • szén-monoxid mérgezés
  • gyógyszerek (az alvászavarok kezelésére használt egyes gyógyszerek elnyomhatják az agy légzést szabályozó részeit, ezáltal megnövelhetik az éjszakai halálozás esélyét.)

Összegezve

  • Az éjszakai halál viszonylag ritka, de bármely életkorban előfordulhat.
  • A legtöbbször a szívvel, a tüdővel vagy az aggyal van összefüggésben.
  • A hirtelen szívleállás, pangásos szívelégtelenség, tüdőelégtelenség, stroke és epilepszia okozhat éjszakai halált
  • A hirtelen szívleállás kockázata este 22 óra és reggel 6 óra között a legnagyobb.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

A kardiológus elmagyarázza hogyan és miért alakulhat ki a hirtelen szívhalál

A kardiológus elmagyarázza hogyan és miért alakulhat ki a hirtelen szívhalál

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

hirtelen szívhalál

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához