Virtuális barátok - és az asztma?
A Facebook kiválthat asztmát? A virtuális barátok miatt kialakulhat asztma? A kérdést a The Lancet folyóiratban megjelent szokatlan tanulmány szerzői vetik fel.
Olasz orvosok leírják, hogy egy 18 éves asztmás férfi hirtelen fulladási rohamokat tapasztalt a nyári hónapokban, amikor pedig általában tünetmentes szokott lenni. A kamasz fiú aggódó édesanyja megtudta, hogy fia lehangolttá vált, miután szakított barátnőjével. A lány törölte a fiút barátainak listájából a Facebookon, és sok új fiatalembert vett fel barátai közé. Új becenevet használva a kamasz fiúnak sikerült újra a lány barátjává válni, és végül még a fényképéhez is hozzáfért a Facebook profiljában.
A kíváncsi orvosok arra kérték a beteget, hogy vegyen fel egy légzésmérő maszkot, valahányszor belép a Facebookra. Amint kiderült, bejelentkezés után légzési térfogata drámai mértékben, időnként 20 százalékkal is lecsökkent. Miután segítséget kért egy pszichiátertől, a fiú úgy döntött, hogy nem lép be többet a közösségi oldalra, és asztmarohamai elmúltak.
A beteg kórtörténetében nem szerepelt semmi más fizikai rendellenesség vagy egyéb zavar. A kutatók arra következtetnek, hogy a Facebookra történő bejelentkezés által kiváltott stressz váltotta ki az asztmát: a páciens szó szerint fuldoklott annak lehetősége miatt, hogy láthatja vagy beszélhet volt barátnőjével.
Az esetről az egyik nápolyi kórház öt orvosa írt beszámolót Gennaro D'Amato vezetésével. A szerzők azt állítják, az eset hasznos információkkal szolgálhat azoknak az orvosoknak, akik fel akarják deríteni a zihálással és fulladással járó titokzatos eseteket a fiatal betegek körében, akik számára a közösségi internetes oldalak gyors ütemben felváltják a valódi emberi kapcsolatokat.
"A Facebook, és általában az összes közösségi portál, a pszichológiai stressz újabb forrása lehet, amely kiváltó tényezője lehet a lehangolt asztmás személyek tüneteinek súlyosbodásában" – áll a tanulmányban. "Figyelembe véve az asztma magas előfordulási gyakoriságát, különösen a fiatalok körében, azt javasoljuk, hogy az asztma súlyosbodásának vizsgálatakor ezt a fajta kiváltó tényezőt is érdemes tekintetbe venni."