Ezeket látta már?

Gyermekkor ételallergiák - valóság és tévhitek

ekcéma, csalánkiütés, nátha gyerek ételallergia diéta

A Vakcinainfós orvosok hasznos információkkal szolgálnak a gyermekkori allergiák megelőzéséről, diagnosztikájáról.

A gyermekkori allergiák, különösen a tehéntejfehérje (TTF) allergia gyakorisága bár növekvő tendenciát mutat,de messze nem olyan gyakoriságú,mint amire a különféle nem validált orvosi tesztek utalhatnak. Európában pl. a TTF allergia terheléssel hitelesített gyakorisága legfeljebb 1%,ugyanakkor az lgG alapú tesztek 50-60%-a pozitív,de ez nem jelent sem allergiát sem egyéb immunológiai betegséget! Gyermekkorban az össz-ételallergia 6-7%-os előfordulásával kell számolnunk hazánkban.

Az IgG és IgG4 alapú tesztek NEM alkalmasak, ezért NEM ajánlhatók sem TTF sem másmilyen ételallergia gyanújakor a diagnosztizálásra! Az ezek alapján elindított diéták gyermekkorban károsak is lehetnek. Hiányállapot kialakulásához vezethetnek vagy akár növelhetik is az allergiák kialakulásának vagy súlyosbodásának esélyét.

A gyermekkori ételallergia diagnózisára a házi gyermekorvosok,gyermek - gasztroenterológusok,- allergológusok által javasolt megvonásos és terheléses próbák a legalkalmasabbak.

A lisztérzékenység (coeliakia) élethosszig tartó autoimmun betegség, diagnózisa is másként zajlik! Tilos diétáztatni a gyermeket a diagnózis felállítása előtt, vérvétel, néha szövettani mintavétel szükséges a korrekt diagnózishoz.

A TTF allergia a leggyakoribb ételallergia, csecsemőkorban fordul elő kimagasló számban. A bőr és/vagy légzőszervi tünetek mellett a szülők számára az egyik legijesztőbb a székletben megjelenő vér. Az ijesztő tünetek ellenére jóindulatú a betegség, idővel a gyerekek jelentős része kinövi.

A diagnózis minden esetben a TTF megvonásával majd 3-4 hét múlva visszaterheléssel – a tünetek újra megjelenésével – állítható fel. Semmilyen vérvétel/teszt nem szükséges és nem is helyettesíti a megvonásos- terheléses próbát! A kórkép jóindulatú voltát támasztják alá a legújabb ajánlások, miszerint teljesen jól lévő, jól fejlődő babáknak - ill. a szoptató anyáknak - 1 éves kor alatt nem feltétlenül kell szigorú tehéntejfehérje mentes diétát bevezetni a diagnózis felállítása után.

Örök kérdés, hogy ekcémás bőrtünetek mögött keressünk-e ételallergiát. Minél nagyobb a gyermek, annál inkább NEM. Az esetek kb. 30 %-ban igazolódik csak ételallergia, ez elsősorban a csecsemő- és kisdedkorban induló ekcémák esetében merül fel.

Ételallergiák megelőzése

A legújabb hozzátáplálási ajánlások az ételallergiák megelőzését is célul tűzik ki. Szoptatott csecsemőnél a 6. hónapban, tápszeres csecsemőnél a betöltött 4. hónap után lehet elkezdeni a hozzátáplálást. Gyakorlatilag mindegy a bevezetett zöldségek, gyümölcsök sorrendje, lényeg, hogy ebben a kedvező időszakban ismertessünk meg minél többféle idegen anyagot az immunrendszerrel, hogy azokat befogadja és ne kóros reakcióval, allergiával reagáljon. A 6.-7. hónapban ezért fontos a gluténtartalmú ételek bevezetése kis mennyiségben – lisztérzékeny szülők esetén is! - , sőt a földimogyoró megismertetése és kis mennyiségben rendszeres – pl. kéthetente - fogyasztása paszta vagy kölesgolyó formájában. Ezt követően tejtermékek, hőkezelt tojássárga, tojásfehérje, halak, szója is kerüljenek bátran bevezetésre. Natív tehéntej, méz 1 éves kor felett adható.

A fenti alapelveket középsúlyos/súlyos ekcémás, illetve ételallergiás csecsemők esetében kell felülvizsgálni!

Vizsgálatok

Gold standard a már említett megvonásos – terheléses próbák. Azaz, a puding próbája a nem evés, majd a gyanúba keveredett étel-alapanyag visszaadása és a tünetek megfigyelése.

Megfelelő indikációban – melyet szakorvos rendel el - természetesen a Prick teszt, a speciális IgE alapú ételallergia-teszt informatív lehet, de a klinikai tüneteket mindig együtt kell értékelni a laborvizsgálattal, sosem ez utóbbit magában!!

A molekuláris allergia tesztek mostanában kezdenek elterjedni, pl. tej, tojás, mogyoró allergia esetén segítenek a várható súlyosság megítélésében, az allergia pontosításában. Pl. sok TTF allergiás tud hőkezelt tejet/tejterméket fogyasztani, mert az allergiát kiváltó fehérje lebomlik hő hatására-ez meghatározható a molekuláris tesztekkel. Ennek értelme, hogy a szigorú allergián lazítani lehet, mely az életminőséget nagyban javítja.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Ételallergia, ételintolerancia: így járhat utána mi váltja ki

Ételallergia, ételintolerancia: így járhat utána mi váltja ki

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

étel allergia

Forrás: Vakcinainfó - Az orvos válaszol
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához