Ezeket látta már?

Terhességi cukorbetegség: akár 10-szeres diabétesz kockázatot is jelenthet

diabétesz cukorbetegség terhességi inzulin kockázat

Ha terhességi cukorbetegsége volt, nagyobb eséllyel lesz a későbbiekben 2-es típusú diabétesze.

A terhességi cukorbetegségben érintett nők szűrése és nyomon követése a 2-es típusú cukorbetegség későbbi kialakulása szempontjából is kiemelt jelentőségű.

Erre hívja fel a kismamák figyelmét dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, terhességi cukorbeteg specialistája, aki szerint nem lehet elégszer hangsúlyozni a babavárás időszaka utáni rendszeres vércukor-kontroll jelentőségét.

Mi az a terhességi cukorbetegség?

A terhességi cukorbetegség a várandós nők körében előforduló állapot, amelyben a szervezet nem tud megfelelően reagálni az inzulinra, ami magas vércukorszintet eredményez. Ez a fajta cukorbetegség általában a terhesség második felében jelentkezik, és fontos felismerni, mert kezelése nélkül komplikációkhoz vezethet mind az anya, mind a magzat esetében. Az anya vércukorszintje folyamatosan ellenőrzést igényel, és ha szükséges, megfelelő étrendi változtatásokra és inzulinadásra is szükség lehet.

A terhességi cukorbetegség két ember életét is befolyásolja

- A terhességi cukorbetegség diagnózisát akkor mondjuk ki idehaza, ha a várandós kismama éhomi vércukorértéke meghaladja az 5,6 mmol/l-t, a 120 perces terheléses vércukorérték pedig a 7,8 mmol/l érték feletti. – ismerteti dr. Porochnavecz Marietta, aki szerint fontos, hogy a várandós gondozás során időben felismerjék, és el is kezdjék kezelni az érintett édesanyákat. A GDM-es (gestatios diabetes mellitus - terhességi cukorbetegség) kismamák gondozásának elmulasztása ugyanis mind a magzatra, mind a kismamára nézve szövődményekkel jár. Az időben felismert terhességi cukorbetegség egészséges táplálkozással, testmozgással és szükség esetén inzulinkezeléssel megfelelően kontrollálható, a személyre szabott prevenciós lépések pedig két ember hosszú távú életkilátásait is befolyásolják.

A gesztációs diabétesz lehet az oka a későbbi 2-es típusú cukorbetegségnek is

A gesztációs diabétesz sokak életében talán csak pár hónapnyi „kellemetlenségnek” tűnhet, amelynek – a cukorháztartás szülést követő gyors rendeződésével – általában búcsút is inthetnek az érintettek. A terhességi cukorbetegség későbbi klinikai jelentősége azonban az érintettek esetében elhízás, kóros vércukor-értékek és 2-es típusú cukorbetegség formájában mutatkozik meg. A szülést követő 10 évvel a kismamák fele túlsúllyal küzd, egy részüknél pedig ez idő tájt már gondot okozhat a magas vérnyomás is.

A rendszeres vércukor-kontroll és a hosszú távú gondozás szükségességét támasztja alá az az adat is, hogy a volt GDM-es kismamák esetében 10-szeres kockázat áll fenn a 2-es típusú cukorbetegség kialakulására, és nagyjából a szülést követő másfél évtized után a terhességi cukorbetegségben korábban érintett kismamák 50-60 százalékánál már megfigyelhető valamilyen szénhidrát-anyagcsere-zavar. Mint dr. Porochnavecz Marietta hangsúlyozza, különösen a szülést követő első 5-10 év a legkritikusabb a cukorbetegség szempontjából.

Ezeknél a kismamáknál tehát szükség szerint célirányos diétával és mozgásprogrammal érhetjük el az optimális testsúlyt, és egyúttal megelőzhetjük, illetve késleltethetjük a későbbi 2-es típusú cukorbetegség kialakulását. Itt kell megjegyezni azt a kevéssé ismert tényt, hogy a szoptatás is elősegítheti a vércukorszint szabályozását, és hosszú távon is pozitív hatással lehet az anyai anyagcserére. Ha azonban a várandósság utáni életszakaszban nem sikerül optimalizálni a testsúlyt, sőt esetleg egy elhízás is kialakul, azzal egyrészt jó eséllyel számíthatunk a gesztációs diabéteszre a soron következő terhesség során. Ezért ebben az esetben fontos a korai (a terhesség 14-16. hetében elvégzett) vércukor terhelés. Nem elhanyagolható tény az sem, hogy a születendő gyermek esetében is öröklődhet a diabéteszre való hajlam.

- A terhességi cukorbetegség tehát nemcsak egy átmeneti állapot, hanem egy fontos figyelmeztető jel is, amely arra utal, hogy az érintett nőknél fennáll a cukorbetegség kockázata a későbbiekben is. Az életmódbeli változtatások és a rendszeres orvosi ellenőrzések kulcsfontosságúak a kockázat minimalizálásában. Ez utóbbinak fontos állomása a gyermekágy 8-12. hetében elvégzett ismételt OGTT (orális glükóz tolerancia teszt), hiszen egyrészt időben kiszűrhetővé válik a prediabétesz, illetve az esetlegesen kialakuló cukorbetegség, továbbá az eredmények függvényében születik szakorvosi ajánlás a hosszú távú további követéshez is. A szűrést azért is javasoljuk, mivel a várandósság alatti magasabb vércukorszint sokszor már egy korábban meglévő és a szülést követően is megmaradó diabéteszformára hívhatja fel a figyelmet.– figyelmeztet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, terhességi cukorbetegség specialistája.

Összegzés

  • A terhességi cukorbetegség a későbbi 2-es típusú cukorbetegség kialakulására van hatással.
  • A terhességi cukorbetegség diagnózisát éhomi és terheléses vércukorértékek alapján állapítják meg.
  • Az időben felismert terhességi cukorbetegség egészséges táplálkozással és testmozgással kezelhető.
  • GDM-es kismamák elhízásra és kóros vércukor-értékekre hajlamosak később.
  • Szükség van rendszeres vércukor kontrollra és hosszú távú gondozásra a cukorbetegség kialakulásának kockázatának minimalizálására.
A terhességi cukorbetegség veszélyes állapot, de nem mindig kell inzulin

A terhességi cukorbetegség veszélyes állapot, de nem mindig kell inzulin

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

terhességi cukorbetegség

Forrás: Cukorbetegközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához