Veszélyesebb a CT-vizsgálat, mint azt korábban gondolták – a rákos esetek 5%-áért felelős
Igen hasznos vizsgálat, ám közel sem veszélytelen.
A CT, egy rendkívül hasznos orvosi képalkotó eljárás, amely lehetővé teszi az orvosok számára, hogy részletes és pontos képeket kapjanak a belső szervekről, szövetekről és csontokról. Ezzel segít diagnosztizálni számos betegséget, sérülést és egyéb egészségügyi problémát, amelyek más módszerekkel nehezebben lennének felismerhetők vagy vizsgálhatók. Mindamellett, hogy a CT számos előnnyel jár és gyakran életmentő információkat szolgáltat, nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy közel sem veszélytelen. A vizsgálat során a páciens ugyanis jelentős mértékű ionizáló sugárzásnak van kitéve, amely hosszú távon egészségügyi kockázatokat rejthet magában - például megnöveli a rák kialakulásának kockázatát, ráadásul egy friss kutatás szerint jobban, mint azt korábban hitték.
Káros ionizáló sugárzás
A CT főként az ionizáló sugárzás miatt hordoz veszélyeket - elsősorban hosszú távú egészségügyi kockázatai miatt.
Először is, a CT során alkalmazott sugárzás szintje jelentősen magasabb, mint más képalkotó eljárások, például a röntgen vizsgálatoknál. Ez a sugárzás a sejtek DNS-ét károsíthatja, amely genetikai mutációkhoz vezethet. Az ilyen mutációk következménye lehet a sejtek rendellenes növekedése, ami növeli a rák kialakulásának kockázatát.
Különösen veszélyeztetettek lehetnek a gyermekek és fiatalok, akik érzékenyebbek a sugárzás káros hatásaira, és mivel életük során több idő áll rendelkezésre a károsodott sejtek kifejlődésére, nagyobb az esélyük a sugárzás hosszú távú következményeire. Rajtuk kívül még azoknál a személyeknél magasabb a rizikó, akik gyakran részesülnek CT-vizsgálatban, így több sugárzásnak vannak kitéve, ami idővel kumulálódhat és növelheti a káros hatások valószínűségét.
Ezen egészségügyi kockázatok miatt a CT használatát mindig alaposan mérlegelni kell, és csak akkor szabad alkalmazni, ha a várható előnyök meghaladják a kockázatokat. Éppen ezért, amennyiben lehetséges, alternatív vizsgálati módszereket, például MRI-t vagy ultrahangot kell fontolóra venni, amelyek nem járnak ionizáló sugárzással!
Figyelem, rákveszély!
Nem titok tehát, hogy CT által kibocsátott sugárzás potenciálisan rákkeltő hatással bír. A JAMA Internal Medicine című szaklapban megjelent friss kutatás szerint azonban a veszély mértéke nagyobb lehet, mint azt korábban feltételezték.
- A CT-vizsgálat életmentő lehet, ugyanakkor az esetleges káros hatásokat gyakran figyelmen kívül hagyják – hangsúlyozta Rebecca Smith-Bindman, MD, a tanulmány első szerzője és az UCSF Radiology Outcomes Research Lab igazgatója a sajtóközleményében.
A kutatók 93 millió CT-vizsgálat eredményeit elemezték az Egyesült Államokban, és arra a következtetésre jutottak, hogy a 2023-ban elvégzett vizsgálatok csupán ezrelékekben mérhető többlet-rákszámot okozhatnak: több mint 100 000 új daganatos megbetegedést generálva, ez az összes új eset kb. 5%-át jelenti.
Az eredmények szerint a korábbi felmérésekhez képest jóval magasabb ez a szám, amit elsősorban az indokolatlanul megnövekedett CT-használatnak tulajdonítanak — 2007 óta 30%-kal nőtt ugyanis az elvégzett vizsgálatok száma. A tanulmány szerint a leggyakoribb sugárzás által kiváltott rák típusai a tüdőrák, melyet követ a vastagbélrák.
- Becsléseink szerint a CT-vizsgálat olyan kockázati tényezővé válik, mint például az alkoholfogyasztás vagy a túlsúly – mondta Smith-Bindman.
Mit mondanak a radiológusok?
Az American College of Radiology (ACR) közleménye szerint azonban jelenleg nem áll rendelkezésre olyan tudományos bizonyíték, amely közvetlen összefüggést mutatna a CT-vizsgálatok és a daganatos megbetegedések között.
Az ACR kiemeli, hogy az orvosi képalkotó vizsgálatok - beleértve a CT-t is -, kulcsfontosságú szerepet játszanak a rákos halálozási arányok csökkentésében, és jelentősen hozzájárulnak a kórházi halálozás mérsékléséhez, valamint a várható élettartam növekedéséhez. A szkennelés alkalmazása csökkenti az invazív műtétek szükségességét, mérséklődnek a szükségtelen kórházi felvételek és rövidül a kórházi tartózkodás időtartama is.
- Az embereknek nem szabad lemondaniuk a szükséges, életmentő diagnosztikai vizsgálatokról, ugyanakkor fontos, hogy a páciensek és az orvosok közösen mérlegeljék ezek előnyeit és kockázatait – olvasható a szervezet közleményében.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!