Hasi MR vizsgálat - mit mutat ki és mi a menete?
MR-re készül? Erre számítson!
Az MR (mágneses rezonancia képalkotás) egy fejlett, non-invazív képalkotó technika, amely erős mágneses tereket és rádióhullámokat használ a test belső struktúráinak, különösen a puha szövetek részletes vizsgálatára. Ez a módszer lehetővé teszi a különböző szervek, például az agy, izmok, ízületek, belső szervek és a szív precíz vizsgálatát anélkül, hogy ionizáló sugárzást alkalmazna, mint a röntgen vagy a CT. Az MR kiválóan alkalmas a neurológiai, ortopédiai, kardiológiai, és onkológiai vizsgálatokra, mivel rendkívül részletgazdag és tiszta képeket biztosít a test belső részeiről. Bizonyos esetekben kontrasztanyagot alkalmazhatnak a képalkotás további javítása érdekében.
Mikor nem szabad MR vizsgálatra menni?
Tájékoztassa orvosát, ha ezek közül bármelyik is fennáll, ugyanis lehet, hogy ekkor nem végezhető el a vizsgálat:
- mesterséges szívbillentyűk
- agyi aneurizma klippek
- szívdefibrillátor vagy pacemaker
- belső fül implantátumok
- vesebetegség vagy dialízis (előfordulhat, hogy nem kap kontrasztot)
- nemrég elhelyezett műízületek
- vaszkuláris sztentek bizonyos típusai
- bizonyos fogszabályzók
Mikor lehet szükség hasi MR-re?
A hasi MRI részletes képeket nyújt a hasról különböző nézetekből, és gyakran használják a korábbi ultrahang- vagy CT-vizsgálatok eredményeinek tisztázására. Ez a vizsgálat számos diagnosztikai célra alkalmazható, beleértve a hasi véráramlás és vérerek vizsgálatát, a hasi fájdalom vagy duzzanat okának felderítését, a kóros vérvizsgálati eredmények, például máj- vagy veseproblémák azonosítását, valamint a hasi nyirokcsomók és az olyan szervek tömegeinek értékelését, mint a máj, a vese, a mellékvese, a hasnyálmirigy és a lép. Az MRI képes megkülönböztetni a daganatokat a normál szövetektől, ami segíthet az orvosnak pontosabb információkat kapni a daganatról, például annak méretéről, súlyosságáról és terjedéséről.
A hasi MR menete
Az MR vizsgálatot egy erre szakosodott asszisztens végzi, és a radiológus szakorvos értékeli, majd írja meg a leletet. Az erős mágneses tér miatt minden fémtárgyat a vetkőző fülkében le kell tenni.
A vizsgálat során mozdulatlanul kell feküdni a gépben, ami hangos, szakaszosan kopogó hangot ad. Fontos, hogy a páciens mozdulatlan maradjon, mert a mozgás ronthatja a képek minőségét. Akik félnek a zárt terektől, kellemetlen érzést okozhat a vizsgálat, így ilyenkor hasznos lelkileg felkészülni rá. Amennyiben menet közben bármi probléma merül fel, a páciens jelezheti azt a kezelőnek vagy akár megszakíthatja a vizsgálatot.
Mit mutat ki a hasi MR vizsgálat?
A hasi MR vizsgálat során a következő szerveket és területeket figyelik meg:
- Epehólyag, epeutak: kimutathatók így a kövek, tágulat, szűkület.
- Máj: részletes képet nyújt a májról, így megfigyelhetők az esetleges daganatok vagy gyulladások.
- Vese: a vizsgálat megmutatja a vesék állapotát, méretét és esetleges elváltozásait.
- Hasnyálmirigy: a hasnyálmirigy állapota, gyulladása, daganatai is észrevehetők.
- Bélrendszer: a vizsgálat alkalmas a gyulladások és a bélrendszer bizonyos betegségeinek megítélésre.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!
Teljes test MRI-vizsgálat: segíthet hamarabb felismerni a daganatot