Ezeket látta már?

Kismamáknak fontos: mi lesz az AFP vizsgálat helyett?

Vizsgálat
2014. október 22. 16:07
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

2014 júliusában hivatalosan is eltörölték a kötelező magzati szűrővizsgálatok palettájáról a rettegett, mégis a hazai terhes gondozás eddig alapköveként számon tartott AFP-vizsgálatot. Ez sok kismamának okozott álmatlan éjszakákat, hiszen az egy teszt esetében még „normális(nak mondható)” hibaszázalékon túl jóval gyakrabban pontatlan eredményt mutatott. Így tévesen lehetett következtetni a magzati fejlődési rendellenesség valószínűségére. A vizsgálat megszüntetéséről, a helyette végezhető genetikai tesztekről dr. Káli Gáborral, a CryoSave Magyarország orvos-tanácsadójával beszélgettünk.

2014. július 1- jétől hivatalosan is megszűnt a kötelező AFP mérése a terheseknél. Ez több szempontból is hasznosnak bizonyul: egyrészt nem riogatja többé a kismamákat, másrészről az AFP ellen küzdő orvosok is örülhetnek, hogy kikerült a kötelező szűrő vizsgálatok sorából. Miért voltak ennyire az AFP ellen?

terhes-lanyok-d00000BD69f219f7aa535

Forrás: Napidoktor


Napjainkban az AFP szűrés európai viszonylatban egyedülálló módon csak hazánkban képezte a kötelező szűrővizsgálatok szerves részét. Mivel a teszt nagyon magas hibaaránnyal dolgozott, így más országok kötelező szűrővizsgálatai közül már korábban kikerült. Az AFP a magzat által termelt fehérje, az ún. alfa-fötoprotein, mely a méhlepényen keresztül jelenik meg az anya vérben és szintje a terhesség előrehaladtával egyre emelkedik.

Az AFP- vizsgálat elsősorban a Down-kór és a velőcső-záródási rendellenességek felismerésére szolgált. Mivel értékét több tényező is befolyásolja (például a valós terhességi kor, gesztációs cukorbetegség, dohányzás), számos alkalommal eredményezett hamis pozitív eredményt.

Sok egészséges terhesség esetében mutatott az AFP alacsony értéket. A magas hibaarány miatt tévesnek bizonyult az a hiedelem, miszerint az alacsony AFP szint a Down- kór egyértelmű jelzője lenne.

Az akkor még kötelező vizsgálat figyelmen kívül hagyása viszont sok esetben jogi következményeket okozott volna az orvos számára, így az AFP-érték függvényében nagyszámú, de ugyanakkor felesleges invazív - és bizonyos fokig veszélyes - magzatvízcsapolás vizsgálatra került sor, aggodalmat keltve az édesanyákban és terhesgondozást végző orvosokban egyaránt.

Habár a kötelező AFP szűrés megszűnt, amely egyébként sem adott megbízható eredményt, továbbra is betöltetlen "űr" maradt a kromoszómarendellenességek diagnosztizálása területén. Vagy mégsem?

Az OEP által támogatott ultrahangvizsgálatok valóban utalhatnak fejlődési rendellenességre, viszont a kromoszóma-rendellenesség biztos igazolására továbbra is az "invazív" vizsgálatok, mint amilyen az említett magzatvízlevétel (amnioncentézis) adnak biztos eredményt. Ezek meglehetősen komoly megterhelést jelentenek a kismama számára, nem beszélve a benne rejlő kockázatról, mely szerint a vetélés esélye akár 1 % is lehet. Ezen "űr" betöltésére és az invazív vizsgálat elkerülésére dolgoztak ki egy Tranquility nevű, különösebb beavatkozással nem járó tesztet.

Miért javasolja a kismamáknak (és persze a terhes gondozást végző orvos kollégáinak egyaránt) ezt a módszert, mint alkalmazandó és optimális megoldást az amniocentézis helyett? Mit érdemes tudni róla?

Ellentétben a kockázatokat hordozó magzatvízlevétellel, e teszt elvégzéséhez csak anyai vérmintára van szükség. A vérvétel során pedig sem az édesanyát, sem a magzatot nem éri semmilyen káros behatás. A teszt az anyai vérben lévő magzati DNS- t elemzi, melynek előfordulása a terhesség előrehaladtával egyre növekszik. Egyre több terhesgondozást végző szülész-nőgyógyásztól beszerezhető a teszt, amely anyai vérből képes kimutatni a magzati DNS- t. A teszt a sejtmentes magzati DNS-ből mutatja ki pl. a 21-es triszómiát (Down-szindróma), a 18-as triszómiát (Edwards- szindróma) ill. a 13- as triszómiát (Patau- szindróma). Mindehhez egészen kevés, mintegy 1.4-2.7% sejtmentes DNS szükséges a tesztben, így már a 9. héttől, képes a teszt megállapítani, hogy van-e kromoszóma-eltérés a magzatban.

"Első gyermekünket várva feleségemmel nagyon fontosnak tartottuk, hogy a méhen belül növekvő pici élet egészségéről a legtöbbet tudjunk meg. Orvosházaspárként tudjuk, hogy mennyi minden befolyásolhatja a magzat egészséges fejlődését, mint például a genetikai eltérések. Az évek óta rendelkezésre álló, vetélési kockázatot okozó beavatkozások helyett olyan megoldást kerestünk, amely a lehető legkisebb rizikóval a lehető legtöbb információt mond születendő gyermekünk egészségéről a terhesség igen korai szakaszában. Ily módon esett a választásunk erre a tesztre, melyhez mindössze anyai vérmintára volt szükség. A mintavételt követő egy héten belül örömmel tájékoztattak minket arról, hogy a vizsgált kromoszomális eltérések közül egy sem igazolódott, valamint immár biztossá vált az is, hogy kislány lakik a pocakban. Örülünk, hogy a terhesség ilyen korai szakaszában (14. héten) lehetőségünk nyílt e megnyugtató információ megszerzésére, hiszen szülész-nőgyógyászként tudom mennyire fontos a genetikai eltérések korai felismerése. Ilyen jó hírek birtokában még nagyobb nyugalommal tudunk a pocaklakónk érkezésére készülni" - nyilatkozta dr. Erdődi Balázs, szülész-nőgyógyász.

A teszt ráadásul a főbb triszómiás betegségek mellett a további kromoszóma rendellenességeket is kimutatja, képes az ún. mikrodeléciók felismerésére, illetve nemi kromoszóma rendellenességek igazolására. (a kromoszóma egy bizonyos részének elkülönült károsodása, pl. a DiGeorge, Prader- Willi/Angelman továbbá a Cri-du-chat szindrómák. Ezek igen súlyos fejlődési zavart okoznak.

Mindezek mellett az is kiemelendő, hogy a fent bemutatott teszt megbízhatóan használható IVF-fel, "in vitro" fertilizációval (azaz mesterséges megtermékenyítéssel) létrejött, illetve ikerterhességek esetén is.

terhes-no-d00000BFE7906ec941f47

Forrás: Medipress


A teszt pontosságára, megbízhatóságára vonatkozóan milyen tapasztalatok születtek eddig? Mennyire hagyatkozhatnak a kapott eredményre az orvosok és a leendő édesanyák?

A teszt pontosságát többek között egy 115 főből álló ikerterhes csoporton is érvényesítették. A vizsgálatok során csak és kizárólag a valóságnak megfelelő eredményeket kaptak, semmilyen téves eredmény nem született. Bizton kijelenthető, hogy az anyai vér célzott tesztje szinte minden más teszthez képest egyedülálló hibaszázalékkal (0,07%) rendelkezik, köszönhetően a feldolgozás minőségének, pontosságának*.

A minta elemzése és értékelése a piacon lévő legkorszerűbb készülékek segítségével történik. Ebből adódóan a teszt további különlegessége, hogy a genomot (a szervezet örökítő információinak az összességét) nem részlegesen, hanem teljes egészében elemzi.

Mindezek alapján elmondható, hogy a megbízhatatlan AFP vizsgálat és a felesleges invazív beavatkozásként végzett amniocentézis után egy olyan könnyen elérhető korszerű és egyszerű vizsgálat áll a kismamák rendelkezésére, mely nemcsak nagyon pontosan és egyedien alacsony hibaszázalékkal állapítja meg a kromoszóma-rendellenességeket, hanem biztonságosan és egyedi gyorsasággal tájékoztatja az édesanyát és kezelőorvosát az eltérésekről.

Hogyan juthat hozzá a kismama a teszthez?

A teszteket a kismamák nőgyógyászuknál vagy a www.genoma.hu oldalon igényelhetik. A teszt elvégzéséhez szükséges vért a kismama akár a nőgyógyászánál, vagy a hozzá legközelebb eső laboratóriumban is levetetheti.

*Saját adatok.

(További információ a tesztről a +36 20 460 1499-es információs számon kérhető.)

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Sajtóközlemény
# Diagnosztika # terhesség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés