Ezeket látta már?

IR-es vagyok és gyermeket várok- hogyan tovább?

Vizsgálat
2019. március 04. 11:29
terhes, inzulinrezisztencia, cukorbetegség

Az inzulinrezisztencia (IR) a szénhidrátháztartás egy olyan zavara, mely amellett, hogy megnöveli a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázatát, a teherbeesést is nagyban megnehezíti. De mi van akkor, ha végre pozitívat mutat a terhességi teszt?

Dr. Borús Hajnal , a Budai Endokrinközpont diabetológusa hasznos tanácsokkal szolgált az IR-es kismamáknak.

Miért baj az IR?

Az inzulinrezisztencia egy olyan állapot, melynek során a sejtek inzulinérzékenysége csökken. Az inzulin egyik fő feladata a vércukor sejtekbe juttatása. Ha a sejtek már nem elég érzékenyek (rezisztensek) az inzulinra, akkor a hasnyálmirigy fokozott inzulintermeléssel próbál kompenzálni. Ha a folyamat hosszú időn keresztül fennáll, akkor a hasnyálmirigy nem képes lépést tartani a fokozódó inzulinigénnyel és kimerül. Ekkor a rendelkezésre álló inzulin már nem képes normál szintre csökkenteni a vércukorszintet és kialakul a 2-es típusú diabétesz. A tartósan magas inzulinszint meddőséget, menstruációs zavarokat, PCOS-t, vetélést is okozhat, ezért fontos, hogy minél előbb és megfelelő kezelésben részesüljön a beteg.

Miután pozitívat mutat a teszt

Sok nő már a teherbeesés előtt tudomást szerez állapotáról, ezért már a pozitív teszt előtt terápiában részesül. Sajnos az is előfordulhat, hogy egy esetleges vetélés hívja fel rá a figyelmet. Bárhogy is legyen, a - jövendőbeli- kismamának a diagnózis után meg kell kezdenie a szükséges terápiát, mely személyre szabott diétát, rendszeres testmozgást, kiegyensúlyozott életvitelt és szükség esetén gyógyszeres kezelést foglal magában.

Miután sikerült a teherbeesés, úgy felvetődhet a kismamákban a kérdés, vajon hogyan tovább, folytassa-e a megkezdett terápiát, vagy a gyermek születéséig szüneteltesse?

“Nagyon fontos, hogy az életmódváltást a teherbeesés után is folytassa a kismama, ugyanis a várandósság már önmagában is egy inzulinrezisztens állapot, így a probléma könnyen terhességi cukorbetegségbe csaphat. Az pedig már sokkal veszélyesebb az anyukára és a babára nézve egyaránt. Sajnos az IR-es nők esetén nagyobb valószínűséggel lép fel terhességi diabétesz, így fontos, hogy mindent megtegyenek ennek megelőzésére. Fontos, hogy egyeztessenek nőgyógyászukkal és diabetológusukkal vagy endokrinológusukkal - valamint dietetikusukkal- arról, milyen módon lehet folytatni az életmódterápiát, méghozzá úgy, hogy a baba se szenvedjen hiányt semmiben”- mondja dr Borús Hajnal, a Budai Endokrinközpont diabetológusa. 

Ezekre figyeljen a terhesség alatt, hogy elkerülhesse a diabéteszt:

  1. 1 Ügyeljen a gyors/lassú felszívódású szénhidrátok megfelelő napszaki elosztására
  2. 2 Kerülje a fehér lisztből készült vagy cukrot tartalmazó ételeket
  3. 3 Rendszeresen mozogjon
  4. 4 Próbáljon testileg, lelkileg kiegyensúlyozottan élni
  5. 5 Ügyeljen a megfelelő mennyiségű és minőségű makro- és mikrotápanyagok bevitelére

Amennyiben mégis fellépne várandósság során cukorbetegség, úgy az életmódterápia mellett inzulin adása is szükségessé válhat - mondja Dr. Borús Hajnal, a Buda Cukorbetegközpont diabetológusa. Fontos továbbá szülés után az anyuka monitorozása, rendszeres kontrollja, ugyanis ekkor nagyobb eséllyel lesz a későbbiekben 2-es típusú cukorbeteg a kismama.

Forrás: Budai Endokrinközpont

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Budai Endokrinközpont
# inzulinrezisztencia # teherbeesés # cukorbeteg # terhességi diabltesz # terhesség # 2-es típusú cukorbetegség # meddőség # menstruációs zavar # terápia # IR

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés