Ezeket látta már?

Gyermeket szeretne?Ezekből a jelekből tudhatja azt, hogy épp ovulál

Vizsgálat
2024. május 08. 17:34
gyerek, ovuláció, jel, tud, teherbeesés

Ha teherbe szeretne esni, erről jó, ha tud!

Ovulációkor van a legnagyobb esélye a teherbeesésnek: vagyis amikor a petesejt kilökődik a petefészekből. Ennek a folyamatnak jól érzékelhető jelei vannak.

Mikor van az ovuláció?

Az ovuláció, vagyis a peteérés általában a menstruáció kezdete utáni második héten következik be – ez természetesen egyénenként, sőt ciklusonként is eltérő lehet, és függ a menstruációs ciklus hosszától is. A szakemberek szerint normálisnak tekinthető, ha a ciklus nyolcadik, de az is, ha a huszadik napján történik meg az ovuláció. A petesejt nagyjából 24 órán át életképes, ekkor kell megtörténnie a fogantatásnak.

Ha valaki kisbabát szeretne, nagyon oda kell figyelnie, hogy a lehető legjobb időpontban legyenek együtt a párjával, vagyis minél nagyobb legyen az esélye annak, hogy a petesejt és a hímivarsejt találkozzon. Éppen ezért érdemes figyelni a hölgyeknek a ciklusukat, és tisztában lenni azokkal a jelekkel, melyek az ovulációra utalhatnak. Fontos azonban megjegyezni, hogy nem mindenki érzékeli magán a tüneteket, azok intenzitása is eltérő lehet, nemcsak egyénenként, de ciklusonként is.

Elsődleges ovulációs tünetek

A szakemberek megkülönböztetnek elsődleges és másodlagos ovulációs tüneteket. Az elsődleges tünetek a hüvelyváladék állagának és mennyiségének megváltozása (a peteérés idején jellegzetes, tojásfehérjére hasonlító, nagyobb mennyiségű, ragacsosabb a váladék, ez ugyanis segíti a hímivarsejtek túlélését); a méhnyak megváltozása (ovuláció idején a méhnyak magasabbra kerül és felpuhul, a méhszáj nyitott lesz); valamint a test alaphőmérsékletének enyhe emelkedése. Az alaphőmérséklet az a legalacsonyabb hőmérséklet, melyet a testünk alvás közben ér el, tehát ezt közvetlenül ébredés után, bármilyen fizikai tevékenységet megelőzően kell mérni. Ezeket a tüneteket érdemes néhány hónapig figyelni magunkon, hogy a mintákat – a saját ritmusunkat – meg tudjuk különböztetni, vagyis észrevegyük, hogy mikor éppen hol tartunk a ciklusunkban. A tüneteket feljegyezhetjük egy füzetbe is, de a számítógépen, okostelefonokon már több nagyszerű, könnyen használható alkalmazást is találunk erre a célra.

Másodlagos ovulációs tünetek

A másodlagos ovulációs tünetek általában ritkábbak, nem jelentkeznek minden nőnél, és mint korábban említettük, az is előfordulhat, hogy valaki egyik hónapban tapasztalja ezeket, a következőben viszont már nem. Jellegzetes másodlagos tünet a pecsételő vagy közti vérzés, "barnázás". A has alsó részében érezhető fájdalom, mert lehet enyhe menstruációs görcsre emlékeztető vagy szurkáló is, általában nem igényel fájdalomcsillapítást, és a legtöbbször néhány órán belül elmúlik. Érzékenyebbé válhatnak a mellek, mellbimbók is. Vannak olyan hölgyek, akiknél az ovuláció érzékenyebb szaglással jár együtt.

Az ovulációnak, illetve az azt befolyásoló hormonális folyamatoknak hatása van a hangulatunkra, a döntéseinkre, az energiaszintünkre, sőt akár még a szellemi képességeinkre is. Az egyik leggyakoribb ilyen hatás a megnövekedett libidó, szexuális vágy. A legtermékenyebb napokon a hölgyek hajlamosabbak lehetnek élénkebb színű ruhákat viselni, versengőbbekké válnak, kockázatosabb döntéseket hoznak és még az is megváltozhat, hogy milyen férfiakat találnak vonzónak.

Rejtett peteérés - vagy mégsem?

Észreveszik-e a férfiak, ha egy hölgynek peteérése van? Ezzel a kérdéssel számos kutatás foglalkozott már. Mivel az embernek úgynevezett "rejtett" peteérése van, nincsenek nagyon látványos külső jelei az ovulációnak (szemben például számos majomfajtánál, amelyeknél a nemi szervek megduzzadnak és feltűnő színűvé, vörössé vagy rózsaszínné válnak). Azonban a férfiak önkéntelenül vonzóbbnak találják az ovuláló nőket, például azért mert rendkívül kis mértékben, alig érzékelhetően megváltozik a nők arca, hangja és a bőrük illata is.

Azt még nem sikerült kideríteni a tudósoknak, hogy pontosan milyen biológiai mechanizmusok állnak ezek mögött a jelenségek mögött, de számos kutatás bizonyította ezt. Egy 2007-es tanulmány szerint például a sztriptízbárokban dolgozó erotikus táncosnők a legtermékenyebb időszakban, az ovulációt megelőző napokban közel kétszer annyi borravalót kaptak, mint a legterméketlenebb napokon, vagyis közvetlenül a menstruáció előtt vagy annak első napjaiban.

Milyen betegségek, állapotok miatt maradhat el az ovuláció?

  • stressz
  • túlzott edzés
  • drasztikus diéta
  • cukorbetegség, inzulinrezisztencia
  • PCOS
  • menopauza (korai menopauza)
  • alacsony testsúly
  • petefészek ciszta
  • pajzsmirigy alulműködés
  • magas prolaktin szint

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Cukorbetegség miatt tényleg elmaradhat a peteérés?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# menstruáció # terhesség # peteérés # ovuláció # teherbeesés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés