Ezeket látta már?

Gondolta volna? Koffein és termékenység

Vizsgálat
2011. július 28. 13:02
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Csökkenti a termékenységet a koffein! A koffein hatására csökken a petevezetékek csillószőreinek mozgási aktivitása, melynek hatására a petesejtek a petefészekből a méh üregébe vándorolnak. Ez lehet a magyarázat arra, miért sikerülhet hamarabb teherbe esnünk, ha lemondunk a kávéról.

"Vizsgálatainkat egereken végeztük, de ennek segítségével megérthetjük, hogy miért csökkenti a koffein a hölgyek termékenységét" - magyarázza Sean Ward, a Nevada Egyetem Orvosi Karának élettan és sejtbiológia professzora, aki a kísérleteket vezette. A közlemény a British Journal of Pharmacology aktuáis számában jelent meg.

no-otletek-kreativ-d00000DD976ada2ab708d

Forrás: Medipress


A petesejtek csak mikroszkóp segítségével láthatóak, de be kell jussanak a méh üregébe ahhoz, hogy a nők megtermékenyülhessenek. Annak ellenére, hogy a petesejtek vándorlása nélkülözhetetlen a teherbeeséshez, még nagyon keveset tudunk erről a folyamatról. Úgy gondoljuk, hogy a petevezetékek belfelszínének csillószőrei és a vezetékek izmainak összehúzódásai hatására továbbítódnak a petesejtek.

Egerekben a koffein hatására csökken azon speciális, a ritmust befolyásoló sejteknek az aktivitása, melyek a petevezeték falában helyezkednek el. Ezen sejtek hangolják össze e petevezetékek mozgását, enélkül a petesejt nem tud megfelelő ütemben előrejutni. Úgy tűnik, az izommozgásnak nagyobb szerepe van a petesejt mozgatásában, mint a csillószőröknek.

"Érdekes magyarázatot találtunk arra, hogy a sok koffeint fogyasztó nők miért esnek csak hosszabb idő után teherbe" - mondják a kutatók.

A koffeinfogyasztás mérséklése révén a nők sokat tehetnek termékenységük fokozása érdekében. A petevezetékek működésének megértése segíthet a kismedencei gyulladások kezelése során éppúgy, mint a szexuális úton terjedő fertőző betegségek gyógyításában is. Segíthet megérteni a méhen kívüli terhességek kialakulását, mely egy fájdalmas, életveszélyes betegség. Ilyenkor a megtermékenyített petesejt nem a méh üregében, hanem a petevezetőben tapad meg és ott kezd el növekedni a terhesség.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# diéta # életmód # terhesség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés