Ezeket látta már?

Déja vu érzés: epilepsziát is előre jelezhet felnőtt korban

Vizsgálat
2025. január 29. 10:14
epilepszia, felnőtt tünet, jel deja vu

A mintha már megtörtént volna érzés a felnőttkori epilepsziát is előre jelezheti. A neurológus elmondja, milyen tünetei vannak a felnőtt korban először jelentkező epilepsziának.

űNemrégiben járta be a sajtót a hír, miszerint egy tízéves kisfiú önállóan mentőt hívva és cselekedve megmentette édesapja életét. Utólag derült ki, hogy az apuka epilepsziás rohamot élt át, valószínűleg először. A laikusokban felmerülhet tehát a kérdés, hogy ezek szerint nem csak gyermekkorban indulhat ez a betegség? Dr. Prinz Gézát, a Neurológiai Központ neurológusát kérdeztük.

A legtöbb epilepszia gyermekkorban indul

Az epilepsziáról sokakban él az a képzet, hogy feltétlenül gyermekkorban kell indulnia, de ez nem igaz. Ami azonban igaz, az az, hogy valóban gyermekkorban a leggyakoribb az indulás, mert ahogyan érik az agy, a központi idegrendszerben egyre jobban működnek a gátló idegsejtek. Ezért sok gyerekkori epilepszia felnőttkorra „meggyógyul”. A felnőttkorban induló epilepszia viszont gondos kivizsgálást igényel, tudniillik utána kell járni, állhat-e daganatos betegség a háttérben.

A daganatnál jóval gyakrabban előfordul, hogy központi idegrendszeri gyulladás követően lép fel epilepszia. Egy másik fő ok a fejsérülésekben keresendő, ugyanis például az agyzúzódás vagy az agyburkok közti vérzés is kiválthat ilyet. Nem is feltétlenül a sérüléskor jelentkezik az epilepsziás roham, hanem csak egy bizonyos idő eltelte után. Végülis bármilyen idegszövet elhalással járó folyamat okozhat hegképződést a központi idegrendszerben, az agykéregben és ebből a hegből kiindulhat epilepsziás roham. Létezik egy ún. alkalmi görcsroham is, ami bizonyos körülmények megvalósulása esetén történhet. Ilyen például a kimerültség, az alvásmegvonás, esetleg valamilyen gyógyszerhatás együttes eredményeként létrejövő roham. Szerencsés esetben ez többször nem ismétlődik meg.

– foglalja össze Prinz doktor a tudnivalókat.

A nagyroham feltűnő, de a kisroham is kivizsgálást igényel

A rohamok sokfélék lehetnek. A hírekben szereplő édesapa nagy valószínűséggel egy nagyrohamot élt át, ami eszméletvesztéssel, rángásokkal, szájhabzással, nyelvharapással jár. Ez a közismertebb forma, de nem csak ilyen van, hanem léteznek ún. kisrohamok, amelyek sokszor déja vu vagy jamais vu érzéssel járó temporális lebeny epilepsziák. Ezek EEG és a kórelőzmény alapos felvételével deríthetők ki.

Volt már olyan páciensem, aki 3 évig szenvedett déja vu érzésekkel, mígnem igazolódott, hogy temporális lebeny epilepsziája van. Olyan is előfordul, hogy csak pillanatnyi kihagyás, ún. absence jelentkezik. Ilyenkor néhány másodpercig „nincs jelen” az illető – ebben az esetben is kóros kép mutatkozik az EEG-n, ha epilepsziás eredete van a tünetnek. A kivizsgálásnak az EEG-n kívül része lehet a szellemi hanyatlás vizsgálata is, ugyanis sokszor a fejben jelentkező, epilepsziás jellegű elektromos zavar rontja a szellemi teljesítőképességet. Érdekes eset volt, amikor egy „banális” idegrendszeri gyulladás miatt kórházba kerülő fiatalember EEG-je kórosnak bizonyult, tehát beállítottuk az antikonvulzív, vagyis görcsgátló kezelést, és ennek hatására ez a debil fiú „kiokosodott”, és kiderült, hogy gyermekkorában jelentkező lázgörcs már utalt az epilepsziás hajlamra.

– mondja dr. Prinz Géza, a Neurológiai Központ neurológusa.

A kulcskérdés a görcskészség

Az epilepsziás rohamot sok minden kiválthatja, ilyen többek közt a láz. A lázgörcsben szenvedő gyerekek nagy része természetesen nem lesz epilepsziás, de a fokozott görcskészség megmaradhat. Számos külső tényező fokozhatja is a görcskészséget, például ilyen az alkohol kiürülése az agyból. Ez okozhat egy ún. megvonásos görcsrohamot. Tehát nem akkor jelentkezik a rosszullét, amikor iszik az illető, hanem amikor néhány nap múlva felszabadul az idegrendszer az alkohol okozta gátlás alól és erre reagál a szervezet egy általános görcsrohammal. Ez természetesen más kategóriába sorolódik, mint a klasszikus epilepszia betegség, ha ugyanis nincs kiváltó tényező, akkor az illető nem beteg. Ugyanez vonatkozik a különféle drogokra és bizonyos gyógyszerekre – ezek mind fokozhatják a görcskészséget. Az utóbbi három év tanulsága szerint pedig a COVID-fertőzés is okozhat fokozott görcskészséget. Az is közismert, hogy az alvásmegvonás is okozhat epilepsziás rosszullétet, ezért létezik olyan provokációs teszt, amikor alvásmegvonás után készül az EEG. Ezen kívül a differenciáldiagnosztika részeként el kell különíteni a pszichogén rohamokat is a valódi epilepsziás rohamoktól.

Miért van szükség valójában az epilepszia kezelésére?

Egy nagyroham esetén természetesen azonnal mentőt hívunk és elkezdődnek a kivizsgálások. De hol van a pont a kisrohamoknál, amikor már el kell menni orvoshoz? Prinz doktor szerint ott, ahol tudatosul az emberben, hogy többedszer van déja vu érzése vagy „kihagyása”, ez ugyanis nem természetes. A kezelésre pedig azért van szükség, mert minden epilepsziás működés idegsejt-pusztulással jár, vagyis nagyon leegyszerűsítve „butul” az illető. Az agy védelmében tehát szüntetni kell a fokozott görcskészséget. Ezen kívül, ha a kivizsgálás során kiderül, hogy mégis daganatos betegség van a háttérben, azt is meg kell oldani. Vagyis nem érdemes halogatni, ha valakiben felmerül az epilepszia gyanúja, mindenképpen forduljon orvoshoz!

Összegzés

  • Az epilepszia nemcsak gyermekkorban, hanem felnőttkorban is kialakulhat.
  • A leggyakoribb kezdeti időszak azonban a gyermekkor, amikoris a betegség az agy fejlődéséhez köthető.
  • Az epilepszia kiváltó okai közé tartozhatnak idegrendszeri gyulladás, fejsérülés, idegszövet elhalással járó folyamatok.
  • Az epilepsziás rohamok különféle formákat ölthetnek, például nagyroham, kisroham, vagy pillanatnyi kihagyás.
  • Az epilepszia kiváltó okai között szerepelhet láz, alkohol kiürülése az agyból, drogok, bizonyos gyógyszerek.
Tudja mit kell tenni ha valaki epilepsziás görcsrohamot kap? Íme a legfontosabb lépések!
Kapcsolódó cikk

Tudja mit kell tenni ha valaki epilepsziás görcsrohamot kap? Íme a legfontosabb lépések!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Neurológiai Központ
# epilepszia # felnőtt # ájulás # görcs

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés