Ezeket látta már?

Cukorbetegséggel diagnosztizálták? Ezeket a vizsgálatokat ne hagyja ki!

diabétesz cukorbetegség szövődmény kezelés vizsgálat diagnózis

A kezeletlen és a nem megfelelően kezelt cukorbetegség folyamatosan károsítja az egész szervezetet.

Éppen ezért fontos a rendszeres szövődmény kivizsgálás, hogy még idejében lehessen azokat is kezelni. Hogy melyek a legfontosabb vizsgálatok, azt dr. Polyák Annamáriától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük meg.

Megállapított cukorbetegség esetén a terápia alapja a szigorú diéta, ugyanis a szénhidrátfogyasztás minimalizálásával könnyebben maradhat egyensúlyban a szervezet anyagcseréje. Fontos a megfelelő, ideális testsúlyra való törekvés, ezért a rendszeres testmozgás hatékony kiegészítője a diétának, ugyanis a megemelkedett vércukrot a vázizmok működése hatékonyan képes csökkenteni.

Prediabéteszes, a diabéteszt megelőző, kiegyensúlyozatlan anyagcsere-állapotban a fizikai terhelés és megfelelő étrend elégséges lehet a vércukor szinten tartására, az esetek többségében ugyanakkor gyógyszeres terápia is szükséges. A legtöbb szájon át szedhető vércukorcsökkentő készítmény csak rövid ideig képes a szervezet egyensúlyban tartására, ezért idővel általában sor kerül inzulinkészítmények beiktatására is. Az 1-es típusú cukorbetegségben a szervezet nem tud elegendő mennyiségű inzulint előállítani, ezért a diagnózist követően rögtön szükséges az inzulin pótlása.

Mind az 1-es mind a 2-es típusú cukorbetegség megnöveli bizonyos szövődmények fellépésének esélyét

Mivel a 2-es típusú diabetes akár hosszú évekig is jelen lehet még mielőtt diagnosztizálnák, ez esetben a szövődmények súlyosabbak és előrehaladottabbak lehetnek, amikor felfedezik őket (ezért bír igen nagy jelentőséggel a rendszeres szűrés!). Vannak olyan szövődmények, melyek a cukorbetegség kialakulását követő hónapokban már megkezdődnek, és a többségük fokozatosan romlik. Megfelelő terápiával és a vércukorszint optimális tartományba való kerülésével ezek a szövődmények kevésbé valószínű, hogy kialakulnak vagy súlyosbodnak az évek során.

Milyen szövődmények a leggyakoribbak?

A magas vércukorszint jelentősen károsítja az ereket és az idegeket, így a legtöbb szövődmény ezek talaján alakul ki. Mivel az egész testünket behálózzák, így lényegében bárhol felléphet probléma. Nagyon fontos, ha valakinél diagnosztizálják a cukorbetegséget (bármely formáját), rendszeresen vegyen részt szövődmény kivizsgáláson, ugyanis vannak olyan problémák, melyeket, ha túl későn fedeznek fel, akkor már nem lehet rajtuk segíteni/javítani.

Milyen szövődmények fordulhatnak elő, és milyen vizsgálatok, szűrések szükségesek?

A vérben tartósan magas cukorszint számos szövődményt okozhat. Károsodhatnak az erek, a fokozott érelmeszesedés miatt az artériák beszűkülnek. Az érelmeszesedés minden szervrendszert érint. A hosszútávú szövődmények többek között szívinfarktus, szívelégtelenség, magas vérnyomás formájában jelentkezhetnek, gyakrabban alakul ki stroke, és gyakori a végtagok vérellátási zavara is. Az érelmeszesedés érinti a vesét is, így a kezeletlen diabétesz súlyos veseelégtelenséghez vezethet. A szemfenéki erek károsodásának következménye látásromlás vagy akár teljes látásvesztés is lehet

Neuropátia/idegkárosodás

A cukorbetegség okozta idegkárosodást neuropátiának nevezzük. Leggyakrabban a végtagokban, főleg a lábakban lép fel, ám bárhol előfordulhat. Nagyon fontos odafigyelni rá, hiszen a diabétesszel küzdők felénél fellép!

Tünetei közt az égő érzés, bizsergés, zsibbadás, érzékkiesés tapasztalható (ha a végtagokban károsodnak az idegek), ám jelezhetik látásproblémák, emésztési zavarok, hallás problémák, szédülés, merevedési zavarok is, vagyis a tünet az adott ideg zavarától függ. Az orvos ekkor megvizsgálja lábait, karjait, megnézi, milyen a hő-és fájdalomérzete, a vibrációérzet, verejtékezés. A vizsgálatra legalább évente szükség van- figyelmeztet dr. Polyák Annamária.

Retinopátia

A diabéteszes retinopátia a szemben lévő ér-és idegkárosodásra utal. Nagyon sok beteg ezen szövődmény kialakulását tapasztalja először. Kezdetben úszó, homályos foltok és látászavarok jelentkeznek, majd megfelelő kezelés nélkül a hajszálerek is sérülnek, törékeny új erek képződnek, melyek vérezhetnek, ráadásul megnő a hegesedés is. Nagy veszélye, hogy vaksághoz vezető retinaleválást is eredményezhet! Fontos tudni, hogy a diabetes ezen kívül megnöveli a zöld-és a szürkehályog kialakulásának esélyét is, így évente ezirányú vizsgálatok is szükségesek, panaszmentes esetben is!

Nefropátia

Igen gyakori szövődmény a diabéteszes nefropátia. A vesében lévő hajszálerek a magas glükózszint miatt károsodnak, beszűkülhetnek, súlyos esetben elzáródhatnak, vér szivároghat belőlük. Eleinte nincsenek tünetei, később pedig gyakori vizelés, véres vizelet, fáradékonyság, ödéma, karikás, táskás szemek, vizeletben lévő fehérje jelzik a problémát. Az állapot szoros összefüggést mutat a magas vérnyomással (mely szintén a diabetes szövődménye lehet), így hipertónia esetén a vesekárosodás mértéke lényegesen nagyobb.

Szív- és érrendszeri betegségek

A cukorbetegség jelentős mértékben károsítja az ereket, már prediabetes-ben is. A magas vércukorszint ugyanis szűkíti azokat, a vérnyomás megnő, sérülékennyé és merevvé válnak így az erek, ráadásul könnyen plakkok alakulhatnak ki bennük. Mivel erek keresztmetszete csökken, így a vérnyomás megemelkedik, ami további problémákhoz vezet- érszűkület alakul ki, ráadásul könnyebben keletkeznek vérrögök (mind az artériákban, mind a vénákban), szívinfaktrust, stroke-ot, mélyvénás trombózist okozva. Éppen ezért a diabétesszel küzdőnek, igen fontos a rendszeres angiológiai/kardiológiai vizsgálat, EKG!

Megfelelő kezeléssel a szövődmények ellen

"A szövődményeket a legjobb megelőzni, aminek egyedüli módja a vércukorszint kordában tartása. Ezért elengedhetetlen a beteg aktív közreműködése a terápiában: tartsa be mindig a kezelőorvosa által mondottakat, alkalmazza az előírt terápiát, kövesse be a dietetikus által előirányzott diétát, valamint ne hanyagolja el a rendszeres testmozgást sem" - mondja dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Milyen tünetek utalhatnak szövődményekre?

A cukorbetegség szövődményei több testrészt és szervet is érinthetnek, és a tünetek széles skálán mozoghatnak a komplikációk típusától függően. Íme néhány gyakori tünet, amelyek a cukorbetegség szövődményeire utalhatnak:

Neuropátia (idegkárosodás)

  • zsibbadás, bizsergés vagy égő érzés, különösen a kézben és a lábban
  • fájdalom vagy érzéketlenség a végtagokban
  • gyengeség vagy mozgáskoordinációs problémák

Nephropathia (vesekárosodás)

  • duzzanat (ödéma) a lábakban, bokákban vagy a szem körül
  • gyakori vagy habos vizelet
  • magas vérnyomás
  • fáradtság és gyengeség, amely anémia (vérszegénység) következtében alakulhat ki

Retinopathia

  • homályos látás vagy látásromlás
  • látásmező kiesések vagy a látómezőben lebegő foltok
  • színtévesztés vagy egyéb látási zavarok

Szív- és érrendszeri betegségek

  • mellkasi fájdalom vagy nyomásérzés (angina)
  • légszomj, különösen fizikai terhelés során
  • szabálytalan szívverés
  • fáradtság vagy gyengeség
  • hirtelen fellépő szédülés, ájulás vagy beszédzavarok (stroke jelei)

Összegezve

  • A kezeletlen cukorbetegség károsítja az egész szervezetet.
  • Fontos a rendszeres szövődmény-kivizsgálás.
  • Terápia alapja a szigorú diéta és a rendszeres testmozgás.
  • A vércukor optimális szinten való tartása kulcsfontosságú.
  • A cukorbetegség számos káros szövődményt okozhat.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Cukorbetegségre gyanakszik? Így zajlik a diabetológiai vizsgálat

Cukorbetegségre gyanakszik? Így zajlik a diabetológiai vizsgálat

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

diabétesz

Forrás: Cukorbetegközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához