Ezeket látta már?

Kellemetlen, viszkető piros kiütések: ezt tehetjük, hogy elmúljon a melegkiütés

Vizsgálat
2024. július 15. 06:04
apró, viszkető kiütés, melegkiütés

Hogy néz ki a melegkiütés, és mit lehet tenni azért, hogy elmúljanak a viszkető kis dudorok?

A bőrünk a meleg nyári hónapokban a szokásosnál is jobban ki van téve a környezeti hatásoknak, a magas hőmérsékletnek és páratartalomnak, az erős napsütésnek. A szervezetünk mindent megtesz azért, hogy a szervezetünket megfelelő hőmérsékleten tartsa, és megelőzze a túlhevülést, de ez sajnos időnként bőrproblémákat is okozhat.

Mi a melegkiütés?

A melegkiütés, vagyis miliaria akkor jelentkezik, mikor az elhalt hámsejtek, esetleg baktériumok elzárják, eltömítik az izzadságmirigyekből kiinduló csöveket. A verejték így nem tud szabadon távozni, irritációt, gyulladást okozhat. A melegkiütés rendkívül gyakori a csecsemőknél, kisgyermekeknél, akiknek a hőszabályozó rendszere még nem elég fejlett. A hólyagocskák csoportokban jelentkezhetnek, a leggyakrabban a háton, a mellkason, a vállakon, a hónaljban, a könyökhajlatban, esetleg a mellek alatt vagy egyéb testhajlatokban.

A melegkiütés típusai

A miliariának több típusa is van, a két leggyakoribb a kristályos miliaria, illetve a gyulladásos miliaria rubra. A kristályos miliaria sok apró, vízhólyagra emlékeztető, tiszta folyadékkal teli kiütés formájában jelentkezik. Nem okoznak kellemetlen tüneteket, nem viszketnek, nem gyulladnak be, és dörzsölés, vakarás hatására egyszerűen kipukkadnak.

A miliaria rubra gyulladással is együtt járó bőrtünet: a vöröses árnyalatú hólyagocskák erősen viszkethetnek, a környékükön lévő bőr megduzzad. A pattanásokra emlékeztető kiütéseket nem lehet kinyomni, eltávolítani. Amennyiben a melegkiütés nagyobb testfelületet érint, megnőhet a hőkimerülés vagy a hőguta rizikója, hiszen az eltömődés miatt akadályozottá válik a verejtékezés, így a szervezet nem képes megfelelően hűteni magát.

Jóval ritkábban, de előfordulhatnak súlyosabb esetek is. Ilyenkor a gyulladás továbbterjed, nemcsak nagyobb bőrfelületre, de a bőr mélyebb rétegeibe is. Ebben az esetben a kiütések rendkívül gyorsan jelenhetnek meg, és általában égő érzés kíséri őket.

Hogyan kezelhető a melegkiütés?

A legtöbb esetben a melegkiütés semmilyen orvosi kezelést nem igényel, de az első jelentkezésekor érdemes megmutatni azt szakorvosnak, hogy az esetleges hasonló tünetekkel járó, de veszélyesebb betegségeket kizárják. A miliaria kellemetlen tüneteinek enyhítéséhez – ha szükséges - használhatunk hűsítő kenőcsöket vagy hintőport is.

A melegkiütés megelőzéséhez elsősorban az egészséges verejtékezést kell biztosítani, emellett pedig meg kell akadályozni a test túlhevülését. Viseljünk az időjárásnak megfelelő, lenge, világos színű ruhát – a kisbabákat se öltöztessük túl! A legmelegebb órákat lehetőleg töltsük árnyékban, vagy a lehűtött szobában. Ha szükséges, naponta többször is zuhanyozzunk le langyos vízzel.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

ABCD-szabály: ezeket a változásokat nézze az anyajegyén - tanácsolja a bőrgyógyász!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# hőguta # hólyagok # melegkiütés # kánikula

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés