Kanyaró és szövődményei: kit veszélyeztet leginkább?
Bár a kanyaró ellen rendkívül hatékony védőoltás áll a rendelkezésünkre, az elmúlt időszakban szomszédainknál megnőtt a kanyarós esetek száma. Kell-e félnünk ettől a fertőző betegségtől? Kiket veszélyeztet leginkább a kanyaró? Milyen szövődményei lehetnek?
A kanyaró egy igen fertőző vírusos eredetű megbetegedés, melyben a mai napig több tízezer ember hal meg évente (a többségük öt év alatti kisgyermek). Ugyanakkor a kanyaró ellen hatékony védőoltás áll a rendelkezésünkre, melynek köszönhetően 15 év alatt 79 százalékkal csökkent a halálos esetek száma.
Mi a kanyara tünete?
A kanyaró elsősorban a légutakat támadja meg, majd továbbterjed az egész szervezetre. A kanyaró első tünete a vírussal való fertőződés utáni 10-12 napon megjelenő magas láz, mely akár egy hétig is tarthat. A láz mellett orrfolyás, köhögés, kötőhártya-gyulladásra emlékeztető szemtünetek jelentkezhetnek. Igen jellegzetes tünet, hogy a száj nyálkahártyáján apró, fehér foltok jelennek meg ezek az úgynevezett Koplik-fotltok. Néhány nap elteltével kiütések alakulnak ki, először az arcon és a nyakon, majd ezek továbbterjednek az egész testre és a végtagokra is.
A kanyaró szövődménye lehet az agyhártyagyulladás. Nézze meg, mi is ez a betegség pontosan!
Kiket veszélyeztethet a leginkább a kanyaró?
Természetesen, első helyen a nem oltottak állnak: például azok a kisbabák, akiket még nem oltottak be, de a kanyaró a felnőtteket is érintheti – ráadásul, az öt év alattiak és a húsz éven felüliek esetében a betegség jóval súlyosabb lefolyású, és több súlyos szövődménnyel járhat együtt.
Szintén veszélyben vannak azok, akik valamilyen immunprobléma miatt nem oltottak vagy olthatóak, esetleg az oltást követően nem alakul ki náluk védettség (ez azonban rendkívül ritka). Mivel a kanyaró még mindig igen gyakori a fejlődő országokban, főként Afrikában és Ázsiában, fokozott veszélynek vannak kitéve a gyakran utazók is. Ugyanakkor azonországokban is nagyobb eséllyel fertőződhetünk meg, amelyekben nem megfelelőek a higiéniás körülmények, esetleg természeti katasztrófák sújtották őket. Meglepő módon, az A-vitamin hiánya is fokozhatja a kanyaróval való fertőződés rizikóját.
Sokan csak "egyszerű" gyermekbetegségként tekintenek a kanyaróra, melyen jobb átesni, azonban a kanyarónak nagyon súlyos szövődményei is lehetnek. Ezek közül a leggyakoribbak a fül bakteriális fertőzései, a bronchitis vagy a laryngitis, vagyis a hörgők, illetve a hangképző szervek gyulladása. Szintén gyakori szövődmény a tüdőgyulladás, mely legyengült immunrendszerű betegeknél akár halálos kimenetelű is lehet. A kanyaró ritkább szövődményei közé tartozik az agyvelőgyulladás (ennek következménye akár maradandó agysérülés is lehet), a szaruhártya fekélyes megbetegedése (ennek következménye a szaruhártya sebesedése, sőt vakság is lehet).
A várandós nőkre különösen veszélyes a kanyaró, mert vetélést, koraszülést, túlságosan alacsony születési súlyt is eredményezhet.