Mikor menjen szájsebészeti ügyeletre? (videó)
Mit keres egy általános orvos a szájsebészeten és mire is való igazából a szájsebészeti ügyelet?
Dr. Restár László, arc- állcsont- szájsebész szakorvos, a „Vakcinainfó – Az orvos válaszol” orvos team tagja beszél minderről videós előadásában.
Így dolgoznak a sebészet szobrászai
A fogorvosi ellátás körzeti fogorvosi rendelőben vagy fogorvosi szakellátóhelyen
A fogorvosi alapellátás feladatai közé tartozik a betegségmegelőzés és a gyógyítás. Alapellátási kompetenciát meghaladó fogorvosi probléma esetén az alapellátásból a páciens szakellátó egységbe továbbítható (pl. Semmelweis Egyetem, Fogászati és Szájsebészeti Oktató Intézet Fogászati és Szájsebészeti Oktató Intézet – Semmelweis Egyetem, Fogorvostudományi Kar).
A körzeti fogorvosi rendelőben fogorvos és fogászati asszisztens tevékenykedik. Bizonyos helyeken a fogorvosi csapat klinikai fogászati higiénikussal és szájsebész fogorvossal is bővül.
Körzeti fogorvosi ellátás
A fogorvosi alapellátás feladata a fog- és szájbetegek gyógyító-megelőző alapellátása. Széleskörben elterjedt tévhit, hogy a fogorvosi ellátás térítés ellenében vehető igénybe. Valójában a fogászati sürgősségi ellátás, szűrővizsgálat, góckutatás és más alapbetegségekhez kapcsolódó fog- és szájbetegségek kezelése, fogmegtartó kezelés, fogtömés, gyökérkezelés, szájsebészeti ellátás, fogkőeltávolítás, ínyelváltozások kezelése életkortól függetlenül térítésmentesen igénybevehetőek a társadalombiztosítási jogviszonnyal rendelkezők számára.
A fogorvosi alapellátás fő feladatai:
- a fog- és szájbetegek alapellátás körébe tartozó vizsgálata, kezelése, gondozása;
- szükség esetén beteg keresőképtelenségének igazolása;
- szakellátásra történő irányítás (pl. szájsebészetre);
- fogászati megelőző munka végzése a gyermek-, ifjúsági fogorvos, illetve az iskolai, ifjúsági fogorvos által.
A fogorvosi körzetekben a háziorvosi ellátáshoz hasonlóan megkülönböztetünk gyermek, felnőtt és vegyes körzeteket. Érdemes az életkori sajátosságainak megfelelően a lakhelyhez legközelebb található fogorvosi rendelőt felkeresni.
Támogatott fogorvosi ellátás
A fogorvosi ellátás során vannak életkortól függetlenül térítésmentesen igénybevehető szolgáltatások melyek az alábbiak:
- sürgősségi ellátás;
- szűrővizsgálat (meghatározott gyakorisággal, pl. 18 éves kor felett évente egyszer);
- szakorvosi beutaló alapján góckutatás és más alapbetegségekhez kapcsolódó fog- és szájbetegségek kezelése;
- fogmegtartó kezelés (amalgám és esztétikus fogtömés foganként és fogfelszínenként, gyökértömés foganként évente egyszer, ellátási esetenként gyökérkezelés);
- fogsebészeti ellátás;
- fogkőeltávolítás;
- ínyelváltozások kezelése.
Begyulladt a foga? Így csillapítható a fájdalom >>
Életkortól, illetve állapottól függően támogatott a teljes körű fogászati alap- és szakellátás – a fogtechnikai költségek kivételével – az alábbi esetekben:
- a páciens még nem töltötte be a 18. életévét;
- a páciens 18. életévét betöltötte, de nappali tagozaton közoktatásban vagy szakképzésben vesz részt;
- várandósság alatt, és a szülést követően 90 napig;
- 62 év felett.
Iskolafogorvosok
Magyarországon a 18 év alattiak, vagy azok, akik 18. életévüket betöltötték, de köz- vagy szakoktatásban részesülnek, félévente iskolafogorvosi szűrővizsgálatokon vehetnek részt, melyek során az elváltozásokat hamar észrevehetik, és idejében kezelni tudják.
Sürgősségi fogorvosi ellátás
A sürgősségi fogorvosi ellátás bármely fogorvosi körzetben igénybe vehető. Keresse fel a legközelebbi fogorvosi egységet az alábbi esetekben:
- fogakat is érintő baleset,
- állkapocsficam,
- szájüregi tályog,
- állcsonttörés,
- szájüreget vagy az ajkat érintő gyulladásos kórkép,
- csillapíthatatlan fogíny vagy szájüregi vérzés,
- fogmedergyulladás,
- arcidegzsába helyi érzéstelenítésének szükségessége.
A sürgősségi fogorvosi ellátást igénylő betegségekről elmondható, hogy a kezelés elmaradása esetén potenciálisan maradandó egészségkárosodást okozhatnak, ezért a fogakat és a szájüreget érintő panaszok esetén keresse fel a területileg illetékes fogorvosi rendelőt.
Fogszabályozó kezelés ára
A fogszabályozó kezelés során a fogorvosi munka bizonyos esetekben térítésmentes, a technikusi díjat viszont meg kell fizetni, amelyről a fogorvos pontos tájékoztatást ad. A kifizetést a fogorvos nyugtával igazolja.
A fogorvosi munka térítésmentes, amennyiben:
- a páciens 18 év alatti vagy 62 év feletti;
- közoktatás keretein belül tanul;
- várandós, vagy szülés követő 90 napját tölti;
- üzemi baleseten esett át;
- megváltozott munkaképességű;
- közgyógyellátást kap;
- súlyos alapbetegségben szenved.
Fogorvosi szűrővizsgálatok
Mint minden betegségnél, a fogorvosi ellátás igénybevétele esetén is elmondható, hogy a legjobb egészségkimenetellel a megelőzés jár. Ezért a 18-62 éves kor közötti állampolgárok számára javasolt évente egy alkalommal fogorvosi szűrővizsgálaton részt venni. Amennyiben a fogorvos sürgősséggel ellátandó vagy egyéb problémát fedez fel, a páciens ellátását el fogja végezni vagy a megfelelő szakrendelésre irányítja.
Egyéb lehetőségek térítésmentes fogorvosi munkára
A fogorvosi egyetemeken lehetőség van ingyenes fogorvosi ellátás igénybevételére, amennyiben a páciens elfogadja, hogy ellátását fogorvostanhallgatók végzik, továbbá vállalja, hogy fogpótlás esetén a technikusi díjat megfizeti.
Vonatkozó jogszabályok:
· Az egészségbiztosítás keretében igénybe vehető fogászati szolgáltatások részletes listája a 9/1993. (IV.2.) NM rendelet 12. számú mellékletében található.
· A fogászati szolgáltatások szakmai leírását és az elszámolhatóságra vonatkozó feltételeit a fogászati ellátás tevékenységi kódlistájának alkalmazásáról szóló 71/2011. (XII. 23.) NEFMI rendelet tartalmazza.