Fitymaszűkület gyerekeknél: mit tehet ilyenkor a szülő, és mit az orvos?
A fitymaszűkület kezelése babáknál gyakran okoz fejtörést a kisfiús anyukáknak. Húzni vagy nem húzni? Mivel teszek jót? Kell-e kenni valamivel, és ha igen, hogyan? Mire figyeljünk oda szülőként a kisbabánknál? Videónkban Dr. Vecsei Anna urológus adja meg a válaszokat.
A fitymaszűkület (phimosis, fimózis) olyan állapot, amikor fedőbőr nyílása annyira szűk, hogy a fityma egyáltalán nem, vagy csak részlegesen húzható hátra a makkról. Ez lehet veleszületett vagy szerzett (például fertőzés vagy gyulladás következménye). Ilyenkor nehezebbé válik a makk tisztántartása, ezáltal gyulladás alakulhat ki. A születést követően, csecsemők körében természetes állapot a fitymaszűkület, azonban ha később se válik el a fedőbőr, vagy fájdalmat, vizelési nehézséget vagy fertőzést, gyulladást okoz, akkor kezelést igényel, orvoshoz kell fordulni vele.
- Mit jelent a fitymaszűkület gyermekkorban?
- Természetes-e a fitymaszűkület gyermekkorban?
- Miért alakul ki fitymaszűkület gyermekkorban?
- Milyen tüneteket okozhat a fitymaszűkület gyermekkorban?
- Hogyan vizsgálható ki a fitymaszűkület gyermekkorban?
- Hogyan kezelhető a fitymaszűkület gyermekkorban?
- Okozhat-e szövődményeket a fitymaszűkület gyermekkorban?
A leggyakoribb kérdésekre videónkban ad
választ Dr. Vecsei Anna urológus
A doktornő legfontosabb szakterületei: vizeletürítési zavarok, inkontinencia, medencefenék-süllyedés, neurogén hólyag, túlműködő hólyag, különböző fájdalom szindrómák. Ezeken kívül az urológia minden területével foglalkozik: pl. vese-, hólyag-, here-, prosztatatumor, húgyúti kövesség é fertőzések, jóindulatú prosztatamegnagyobbodás, merevedési zavar.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mi a húgyúti fertőzés, és melyek azok a tünetek, amelyekre oda kell figyelnünk?