Több ember is élhet úgy, hogy egy lyuk van a szívén – és még csak nem is tudnak róla
Sokszor tünetmentes az állapot.
A szív az egyik legfontosabb szervünk, mely fáradhatatlanul dolgozik, pumpálva a vért a testünkbe. Éppen ezért fontos, hogy a szív-és érrendszerünk a lehető legjobb állapotban legyen, hiszen károsodásai az egész szervezetre komoly hatással vannak. Előfordulhat azonban az, amikor a szerv veleszületett hibájáról nincs is az érintetteknek tudomásuk. Ilyen hiba az ún. pitvari septum defektus (ASD), mellyel sokáig akár teljesen tünetmentesen is lehet élni.
Mi is az a pitvari septum defektus?
Az ASD a szív két felső ürege, a bal és jobb pitvar közötti sövény (septum) veleszületett hiánya vagy nyílása. Egyszerűbben fogalmazva: ez egy „lyuk” a szív felső részében. Ez a nyílás lehetővé teszi, hogy az oxigénben gazdag vér a bal pitvarból átáramoljon a jobb pitvarba. Normális esetben elkülönülten áramlik az oxigénben gazdag vér a bal oldali és az oxigénben szegény vér a jobb oldali szívfélben.
Amennyiben a nyílás túl nagy, az jelentős véráramlást enged a bal pitvarból a jobb pitvarba – ez pedig hosszú távon túlterheli a jobb szívfelet és a tüdőt.
Az állapot nők esetében valamivel gyakoribb, és bár nem mindig igényel azonnali kezelést, fontos ekkor a rendszeres kardiológiai ellenőrzés.
Kiket érint?
Bármennyire is furcsának hangzik, hogy valakinek egy lyuk legyen a szívén, ez az állapot az egyik leggyakoribb veleszületett szívhiba. Az esetek többségében már gyermekkorban észreveszik, de előfordul, hogy csak felnőttkorban derül ki - sokszor egy rutinvizsgálat vagy más betegség kapcsán.
Nem mindig okoz tüneteket
Sok ASD-s beteg évekig, évtizedekig úgy, hogy semmilyen tünetet nem észlel. Amikor viszont jelentkeznek, a következő panaszok fordulhatnak elő:
- fáradékonyság (különösen fizikai megterheléskor)
- légszomj
- gyakori légúti fertőzések gyermekkorban
- szapora szívverés, szabálytalan szívritmus (pl. pitvarfibrilláció)
- ödémás lábak, májnagyobbodás, jobb szívfél elégtelenség jelei (ritkán)
A gyanút sokszor már egy egyszerű szívzörej is felkeltheti, amit hallgatózással vesz észre az orvos. A diagnózist azonban szívultrahanggal (echokardiográfia) és egyéb képalkotó vizsgálatokkal lehet megerősíteni.
Nem kell mindig kezelés
Bár komoly problémának tűnik, nincs szükség minden esetben kezelésre, főleg azért, mert a kisebb hibák akár egész életen át problémamentesek maradhatnak. Ha a lyuk nagyobb vagy tüneteket okoz javasolt a nyílást bezárni, melynek célja a szív túlterhelésének megelőzése, a ritmuszavarok csökkentése, valamint a későbbi szívelégtelenség elkerülése.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!