Ezeket látta már?

Több ember is élhet úgy, hogy egy lyuk van a szívén – és még csak nem is tudnak róla

Betegségek
2025. április 25. 14:34
szív-és érrendszeri betegségek szív lyuk ASD tünet

Sokszor tünetmentes az állapot.

A szív az egyik legfontosabb szervünk, mely fáradhatatlanul dolgozik, pumpálva a vért a testünkbe. Éppen ezért fontos, hogy a szív-és érrendszerünk a lehető legjobb állapotban legyen, hiszen károsodásai az egész szervezetre komoly hatással vannak. Előfordulhat azonban az, amikor a szerv veleszületett hibájáról nincs is az érintetteknek tudomásuk. Ilyen hiba az ún. pitvari septum defektus (ASD), mellyel sokáig akár teljesen tünetmentesen is lehet élni.

Mi is az a pitvari septum defektus?

Az ASD a szív két felső ürege, a bal és jobb pitvar közötti sövény (septum) veleszületett hiánya vagy nyílása. Egyszerűbben fogalmazva: ez egy „lyuk” a szív felső részében. Ez a nyílás lehetővé teszi, hogy az oxigénben gazdag vér a bal pitvarból átáramoljon a jobb pitvarba. Normális esetben elkülönülten áramlik az oxigénben gazdag vér a bal oldali és az oxigénben szegény vér a jobb oldali szívfélben.

Amennyiben a nyílás túl nagy, az jelentős véráramlást enged a bal pitvarból a jobb pitvarba – ez pedig hosszú távon túlterheli a jobb szívfelet és a tüdőt.

Az állapot nők esetében valamivel gyakoribb, és bár nem mindig igényel azonnali kezelést, fontos ekkor a rendszeres kardiológiai ellenőrzés.

Kiket érint?

Bármennyire is furcsának hangzik, hogy valakinek egy lyuk legyen a szívén, ez az állapot az egyik leggyakoribb veleszületett szívhiba. Az esetek többségében már gyermekkorban észreveszik, de előfordul, hogy csak felnőttkorban derül ki - sokszor egy rutinvizsgálat vagy más betegség kapcsán.

Nem mindig okoz tüneteket

Sok ASD-s beteg évekig, évtizedekig úgy, hogy semmilyen tünetet nem észlel. Amikor viszont jelentkeznek, a következő panaszok fordulhatnak elő:

A gyanút sokszor már egy egyszerű szívzörej is felkeltheti, amit hallgatózással vesz észre az orvos. A diagnózist azonban szívultrahanggal (echokardiográfia) és egyéb képalkotó vizsgálatokkal lehet megerősíteni.

Nem kell mindig kezelés

Bár komoly problémának tűnik, nincs szükség minden esetben kezelésre, főleg azért, mert a kisebb hibák akár egész életen át problémamentesek maradhatnak. Ha a lyuk nagyobb vagy tüneteket okoz javasolt a nyílást bezárni, melynek célja a szív túlterhelésének megelőzése, a ritmuszavarok csökkentése, valamint a későbbi szívelégtelenség elkerülése.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Szív- és érrendszeri betegségek # szívbetegség # szív # lyuk a szíven # fáradékonyság # légszomj # szapora szívverés # ödéma # szívultrahang

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés