Ezeket látta már?

Így segíthet a buborékfújás székrekedés esetén - meglepő tanácsot adott az orvos

székrekedés ellen mi a jó WC szorulás

A fizikoterapeuta szerint ezt próbálja ki, ha székrekedéssel küzd.

A székrekedés egy olyan egészségügyi probléma, amely sokakat érint, függetlenül a koruktól vagy életmódtól. Az időszakos nehézségek nemcsak kellemetlenek, hanem hosszú távon komolyabb egészségügyi problémákhoz is vezethetnek. Olykor előfordulhat, hogy hiába fogyasztunk sok rostot, iszunk elegendő vizet és rendszeresen mozgunk, néha ezek sem bizonyulnak elegendőnek.

Az erőlködés a székletürítés során nagy károkat okozhat (végbélrepedés, aranyér), így Karan Rajan fizikoterapeuta egy meglepő tippet osztott meg ellene: ez a buborékfújás.

Hogyan segíthet a buborékfújás székrekedéskor?

- A buborékfújás során a rekeszizom és a medencefenék izmai oly módon feszülnek meg, hogy elősegítik a székletürítést - magyarázta Lalitha McSorley fizikoterapeuta. - Emellett segít az alsó hasi izmok ellazításában is, ami még inkább megkönnyíti a folyamatot. McSorley szerint az alapvető lényeg nem az, hogy erőteljesen fújjon, hanem hogy kontrolláltan, gyengéden lélegezzen ki - írja a Huffington Post.

- Hasonló ez egy hosszú, egyenletes kilégzéshez, amely a medencefenék izmainak ellazítására összpontosít - tette hozzá.

Heather Jeffcoat, a Femina Physical Therapy alapítója olyan legyen ekkor a kilégzés, hogy az kellően erős legyen ahhoz, hogy hallható legyen, akár 20 méter távolságból is.

- Egy csésze víz szívószállal még vizuális segítséget is ad, és szórakoztatóbbá teheti mindezt a gyerekek számára - mondta McSorley.

A buborékfújás székrekedéskor igen érdekes megközelítés: ez ugyanis segíthet megtanítani a hasfalat és a medencefenéket, hogy együtt működjenek oly módon, amely elősegíti a bélmozgást. Ez különösen hasznos lehet az úgynevezett "diszszinergiás székletürítés" esetén, amely orvosi kifejezés arra, amikor a medencefenék izmai az ellenkezőjét teszik annak, amit bélmozgás esetén kellene tenniük.

Az életmód is fontos

Ez a hack valóban hasznos lehet bizonyos helyzetekben, de fontos szem előtt tartani, hogy nem minden esetben nyújt 100%-os megoldást. A bélmozgás javításához különféle tényezőket kell figyelembe venni, beleértve az étrendet, a folyadékbevitelt, a fizikai aktivitást és más életmódbeli tényezőket is.

Mikor érdemes orvoshoz fordulni székrekedés esetén?

Székrekedés esetén erősen ajánlott orvoshoz fordulni, ha a probléma hosszú ideje fennáll, otthoni kezelésekkel nem javul, súlyos hasi fájdalmat, puffadást vagy görcsöket okoz, ha a székletben vér jelenik meg, jelentős, gyors súlyvesztést tapasztal.

Az orvos ilyenkor vényköteles gyógyszereket ajánlhat, illetve széklet-és vérvizsgálatot, ultrahangot és kolonoszkópiát végezhet.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Ártalmatlan szorulás vagy daganatot jelez a székrekedés? Így derülhet ki

Ártalmatlan szorulás vagy daganatot jelez a székrekedés? Így derülhet ki

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

székrekedés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához