Vak hüvely - a fájdalmas közösülésen túl ezek a tünetek jelezhetik
Ön hallott már erről az állapotról? Ha nem, ezzel nincs egyedül!
Egy tanulmányban az orvosok meglepő történetet mutattak be, melyben egy pakisztáni nő komoly nehézségekkel, fájdalmakkal küzdött a férjével való intim kapcsolata során. A behatolás számára szinte lehetetlen volt, és emellett gyomorfájdalmak is gyötörték a 20 éves nőt. Mivel soha nem menstruált, az édesanyja arra gyanakodott, hogy tünetei a pubertás késlekedésének következményei. Azonban, mivel a lánynak normális mellfejlődése volt korához képest, és a másodlagos nemi jellegei is rendben voltak, ezt a lehetőséget az orvosok elvetették.
A nő végül orvosi segítséget kért, melynek során kiderült, hogy ún. vak hüvelye van.
Mi az a vak hüvely?
A "vak hüvely" kifejezés egy orvosi állapotra utal, amelyet Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser szindrómaként (MRKH-szindróma)van jelen az orvostudományban. Ez egy ritka, veleszületett fejlődési rendellenesség.
-A vak hüvely egy rövid hüvelycsatorna, amelyet egy szövetszakasz elzár, így a hüvely vége nem éri el a reproduktív szerveket, mint például a méhnyakat vagy magát a méhet – magyarázta Dr. Sarah Welsh nőgyógyász a metro.co.uk-nak. Ezeknél a nőknél a hüvelycsatorna hossza csupán körülbelül két centiméter, ami a normál, hat centiméteres átlaghossz harmadát jelenti.
Milyen jelei vannak a vak hüvelynek?
A vak hüvely különösen gyakori az „interszexuális állapotokkal” élő emberek körében, akiknek anatómiája nem egyértelműen nőies vagy férfias, például here nélkül született férfiak vagy olyan nők, akiknek nincs csiklójuk.
- A hüvely bármely részén megjelenhet ez a rendellenesség, ami a hüvelycsatorna elzáródását okozhatja – mondta Dr. Shree Datta, a My Healthcare Clinic nőgyógyász szakorvosa. - Ez azt jelenti, hogy nincs egyértelmű csatorna, amely összeköti a hüvely felső és alsó részét.
A tünetek közé tartozhat a hasi fájdalom, a pubertás idején elmaradó vagy gyenge menstruáció, valamint a nemi aktus során érzett fájdalom, melynek súlyossága egyénenként változhat: előfordulhat, hogy az illető nem is tud arról, hogy vak hüvelye van, egészen addig, amíg el nem éri a pubertást vagy próbál szexuális kapcsolatot létesíteni.
Milyen kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre a vak hüvely kezelésére?
A vak hüvely kezelése általában sebészi, melynek során eltávolítják azokat a rostos szöveteket, amik elzárják a hüvelyt. Ezt követően további kezelések szükségesek annak biztosítására, hogy a hüvelycsatorna gyógyulás során ne szűküljön be.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Fájdalmas szex: ilyen lelki okok állhatnak a háttérben