Ezeket látta már?

Felejtse el, ha másképp hiszi: ezért nem jó visszatartani a könnyeinket

stresszoldás sírás könnyek

A sírás a lélek tisztító zápora - nem jó elfojtani a könnyeket. A sírás tesz minket emberré. Ez bizonyítja, hogy képesek vagyunk érezni, együtt érezni és nehéz helyzetekkel is megbirkózni.

A sírás nem a gyengeség jele, hanem a lélek megkönnyebbülésének az eszköze. Az érzelmek szabad áramlása segíthet az egészség megőrzésében. A sírás általában nyomasztó élményekhez társul, de a pozitív élmények, például egy díj átvétele, egy lánykérés vagy egy megható film megtekintése is könnyekre fakaszthat minket.

Christina Pierpaoli Parker, a birminghami Alabamai Egyetem pszichológusa szerint a sírás általában akkor következik be, amikor a pszichológiai igények meghaladnak valamilyen szenzoros affektív küszöböt, azaz ha túlhaladnak biznyos leleki erőtartalékainkon.

– Ha nincs elég tartalékunk a pszichológiai megtakarítási számlánkon, és váratlan lelki megterheléssel szembesülünk, akkor folyószámlahitelhez nyúliunk, vagyis sírhatunk – érzékeltette egy hasonlattal az adjunktus. – A test és az agy mindig a homeosztázis elérésére és fenntartására törekszik. Amikor az ember átlép egy bizonyos érzékszervi küszöböt, a könnyek örömhormonokat, oxitocint és endorfinokat szabadítanak fel, hogy helyreállítsák a stabilitást, tehát az érzelmi egyensúlyt.

A sírás persze leggyakrabban nem a nagy örömhöz, meghatottságérzéshez, hanem olyan negatív érzelmekhez kötődik, mint a szomorúság vagy a düh. Sokan a gyengeség jelének tekintik, azonban a kutatások szerint a sírás valójában segíthet az érzelmi terhek enyhítésében, különösen stresszes helyzetekben. A sírás során a szervezetünkben felgyülemlett feszültség távozik, ami hozzájárulhat a mentális és fizikai jólétünkhöz.

Csak látszólag egyformák a könnyeink

Az érzelmi könnyek összetétele eltér a reflexkönnyektől, több fehérjét és adenokortikotróp hormont tartalmaznak, amelyek az érzelmi megkönnyebbülést szolgálják. Emellett a sírás során a felesleges mangán is távozik a szervezetből, ami szintén hozzájárulhat a jobb közérzethez.

A sírás gyerekkorunktól az önnyugtatás egyik eszköze, segít a feszültség feloldásában

Az érzelmek átélése során oxitocin és endorfin szabadul fel, amelyek az érzelmi és fizikai jólétet támogatják. Az endorfinok örömhormonként, az oxitocin pedig a kötődés és szeretet hormonjaként ismert. A sírás enyhítheti a lelki és fizikai fájdalmat, és segíthet helyreállítani az érzelmi egyensúlyt.

A sírás az emberi kapcsolatokban is fontos szerepet játszik

A sebezhetőség felvállalása segíti a másokhoz való kapcsolódást, és együttérzést vált ki. Bár vannak, akik manipulációra használják, sokan még indokolt esetben sem engedik meg maguknak a sírás luxusát. A férfiaknak különösen nehéz lehet a társadalmi elvárások miatt, míg a nők ötször annyit sírnak. Pedig mindenkinek szüksége van a sírás katartikus élményére, amely tisztára mossa a lelket. A magunkba fojtott érzelmek depresszióhoz, szorongásokhoz, vezethetnek, vagy testi tünetek, például fejfájás formájában jelentkezhetnek. Néhány percnyi sírás viszont enyhülhetnek, még az olyan intenzív stressztünetek is, mint például a feszültség okán kialakult gyomorfájás.

A sírás tehát nem csupán érzelmi megkönnyebbülést hoz, hanem az egészségünket is védi. Az érzelmek szabad áramlása segíthet a stressz kezelésében, és hozzájárulhat a mentális és fizikai jólétünkhöz. Az emberi kapcsolatokban is fontos szerepet játszik, segítve a másokhoz való kapcsolódást és az együttérzés kialakulását. Ne féljünk hát sírni, hiszen a könnyeinkkel együtt a feszültség is távozik, és a lélek tisztára mosódik.

A sírás nem a gyengeség jele, hanem az érzelmi megkönnyebbülés eszköze, amely segíthet az egészség megőrzésében és az érzelmi egyensúly helyreállításában. A sírás nem a gyengeség jele, hanem az érzelmi megkönnyebbülés eszköze, amely segíthet az egészség megőrzésében és az érzelmi egyensúly helyreállításában. Forrás: shuttertock.com

Az érzelmek szabad áramlása hozzájárulhat a mentális és fizikai jólétünkhöz, és segíthet a stressz kezelésében. Az emberi kapcsolatokban is fontos szerepet játszik, segítve a másokhoz való kapcsolódást és az együttérzés kialakulását. Ne féljünk sírni, hiszen a könnyeinkkel együtt a feszültség is távozik, és a lélek tisztára mosódik.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához