Ezeket látta már?

Az életével játszik férfiként, ha erre a vérvizsgálatra nem megy el

PSA vizsgálat szűrés prosztatarák férfi

Csendes gyilkos ez a ráktípus, ezért fontos, hogy erre a vizsgálatra rendszeresen járjon férfiként.

A prosztatarák, a férfiak rettegett betegsége, mely gyakran tünetmentesen fejlődik, és csak késői stádiumban okoz panaszokat. Magyarországon évente körülbelül 4500 férfit diagnosztizálnak prosztatarákkal, és mintegy 1500 férfi hal meg a betegség következtében.

A korai felismerés kulcsfontosságú a sikeres kezeléshez, ezért a rendszeres szűrővizsgálatok életmentőek lehetnek. A PSA-szint ellenőrzése segíthet a betegség időben történő azonosításában.

Mi a prosztatarák?

A prosztatarák a férfiak egyik leggyakoribb daganatos megbetegedése, amely a prosztatában alakul ki. Ez a mirigy a húgyhólyag alatt helyezkedik el, és fontos szerepet játszik a spermiumokat körülvevő folyadék termelésében. A betegség gyakran lassan növekszik, és sok esetben a korai stádiumban nem okoz tüneteket, ami megnehezíti a felismerést. Azonban idővel a tumor nagyobbra nőhet, és áttéteket képezhet más szervekbe, például a csontokba vagy a tüdőbe, ami súlyos következményekkel járhat.

A prosztatarák kialakulásának kockázatát számos tényező befolyásolja. A genetikai hajlam, az életkor, az elhízás, a dohányzás, az egészségtelen étrend és életmód mind növelhetik a betegség kialakulásának esélyét. Különösen a 50 év feletti férfiak vannak nagyobb kockázatnak kitéve. A korai felismerés és a rendszeres szűrővizsgálatok rendkívül fontosak a sikeres kezelés érdekében.

A prosztatarák tünetei gyakran enyhék vagy teljesen hiányoznak a korai stádiumban, ami megnehezíti a betegség felismerését. Azonban vannak olyan jelek, amelyek esetén érdemes orvoshoz fordulni. A gyakori vizelési inger, a vizelési nehézségek, a vér a vizeletben, a fájdalom vagy kellemetlenség vizeléskor vagy ejakuláció során mind utalhatnak prosztatarák jelenlétére.

Ezért fontos a PSA szintének ellenőrzése

A PSA (prosztataspecifikus antigén) szintjének növekedése komoly figyelmeztető jele lehet a prosztataráknak - bár nem specifikus, és más prosztata problémákat is jelezhet.

A PSA lényegében egy enzimfehérje, amelyet a prosztata mirigyhám sejtjei termelnek. A Mennyisége egy egyszerű vérvétellel meghatározható, és segítségével a prosztata megbetegedései jól felismerhetőek.

Érdemes tudni, hogy a szintje az életkorral is változik, ezért fontos, hogy az urológus szakorvos az adott páciensre értelmezze az eredményeket. Ha a PSA-szint 10 ng/ml-nél magasabb, akkor nagy valószínűséggel prosztatadaganatról van szó, de diagnózist csak a pozitív szövettani lelet után lehet adni.

Az American Cancer Society alapján a total PSA eredményei az alábbit jelölhetik:

  • 4 ng/ml alatti total PSA-szint azt jelenti, hogy nem valószínű a prosztatarák jelenléte.
  • 4 - 10 ng/ml közti total PSA-szintnél 25%-os esély van a daganat jelenlétére.
  • 10 ng/ml és afölötti total PSA-szintnél 50%-os vagy afölötti a prosztatarák valószínűsége.

50 éves kor felett minden férfinak évente egyszer érdemes megnézetnie

A rendszeres PSA-szűrés életmentő lehet - a vizsgálatra rendszeresen járó férfiak körében a prosztatarák miatti halálozás kockázata egyharmaddal csökken. 50 éves kor felett minden férfinak évente egyszer részt kellene vennie egy kombinált szűrővizsgálaton, ahol az urológus által végzett fizikai vizsgálatot kiegészíti a PSA-szint ellenőrzése. Különösen fontos ez akkor, ha a családban korábban már előfordultak prosztatarákos megbetegedések - ilyen esetben akár már 45 éves kortól is szükségszerű az ellenőrzés.

Így történik a prosztatarák teljes körű szűrése

A szűrés két fő tesztet tartalmaz:

  • Rektális digitális vizsgálat: az orvos a végbélen keresztül tapintja ki a prosztatát, ellenőrizve annak nagyságát és állapotát.
  • PSA-vizsgálat: ez a vérvizsgálat méri a prosztata specifikus antigén (PSA) szintjét, amit befolyásolhat az életkor, a prosztata mérete, gyulladások, húgyúti fertőzések, és mechanikai hatások.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Gyógyítható-e a prosztatarák? Ezek a prosztatadaganat kezelési lehetőségei

Gyógyítható-e a prosztatarák? Ezek a prosztatadaganat kezelési lehetőségei

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

PSA

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához